Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Interdyscyplinarne innowacyjne zespoły naukowców i przedsiębiorców

logo-skrocone-kolor
Celem projektu było stworzenie efektywnego, dopasowanego do sytuacji w regionie modelu współpracy nauki z biznesem, który polegał m.in. na inicjowaniu wdrażania innowacji w przedsiębiorstwach dla branży ekoenergetycznej (w szczególności dotyczących zaawansowanych materiałów) w oparciu o tworzenie interdyscyplinarnych zespołów badawczych naukowców i przedsiębiorców

o projekcie

Projekt realizowany był przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w partnerstwie z Politechniką Opolską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw”.

okres realizacji

Od 01 stycznia 2013 r. do 28 lutego 2014 r.

zakres projektu

W ramach projektu utworzono dziesięć trzyosobowych Zespołów Innowacyjnych. W skład każdego z nich wchodzili: przedstawiciel przedsiębiorstwa, pracownik tego przedsiębiorstwa oraz pracownik naukowy. Rezultatem współpracy w Zespołach było opracowanie innowacyjnych rozwiązań dla 10 firm. Prezentacje tych rozwiązań znajdują się na stronie www.interdyscyplinarni.ocrg.opolskie.pl

Prócz tego powołane zostały także Zespoły Interdyscyplinarne, które składały się z 5 Zespołów Innowacyjnych. Rezultatem ich prac było m.in. zidentyfikowanie problemów pojawiających się podczas opracowywania innowacyjnych rozwiązań oraz opracowanie dwóch prac naukowych (Dyplomów Komplementarnych). Uwzględnione w nich odpowiedzi na pytania badawcze zawarto w publikacji pt. „Katalog Dyplomów Komplementarnych”, dostępnej na stronie internetowej projektu.

W ramach projektu odbyły się także staże pracowników przedsiębiorstw na uczelni czy szkolenia pracowników. Wzięli oni również udział w spotkaniach Zespołów Interdyscyplinarnych. To wzmocniło ich kwalifikacje oraz współpracę przedsiębiorstwa z jednostką naukową; podniosło jakość innowacyjnych rozwiązań opracowywanych w Zespołach Innowacyjnych (czego dowodem są rozpoczęte lub zapowiadane przez firmy prace wdrożeniowe) oraz poskutkowało opracowaniem ścieżek edukacyjnych dla pracowników naukowych w firmach, co umożliwi przedsiębiorcom podejmowanie współpracy z innymi pracownikami naukowymi.

uczestnicy

Grupa docelowa projektu:

- przedsiębiorcy (mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa)

- pracownicy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z branży ekoenergetycznej woj. opolskiego

- pracownicy naukowi, zainteresowanych opracowywaniem innowacyjnych rozwiązań dla MMŚP
z branży ekoenergetycznej woj. opolskiego

zespół

Marcin Staniszewski
e-mail: m.staniszewski@ocrg.opolskie.pl
tel: 77 40 33 668