Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Zrób 10 kroków by skorzystać z dofinansowania do szkoleń i doradztwa!

Informacja
25.01.2018
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

12, 24 i 48 tys. złotych – to kwoty, jakie mogą dostać odpowiednio mikro, małe i średnie firmy na unijne dofinansowanie usług doradczych lub szkoleń dla swoich pracowników oferowane przez samorząd województwa opolskiego. Jak mogą się o nie starać? Oto 10 kroków, które trzeba zrobić, by dostać takie wsparcie!

 

KROK 1. Wejdź na stronę www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl i załóż konto indywidualne. Rejestracja wymaga podania podstawowych danych oraz numeru PESEL. Uwaga! Jest to krok, który muszą wykonać zarówno przedsiębiorcy, którzy chcą przeszkolić z unijnym dofinansowaniem swoich pracowników, jak i firmy szkolące, które chcą oferować swoje usługi w Bazie Usług Rozwojowych (BUR) prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

KROK 2. Utwórz profil w ramach konta. Należy wybrać jeden z dwóch dostępnych profili.

Pierwszy z nich to

  • „Uczestnik instytucjonalny". To profil przeznaczony wyłącznie dla przedsiębiorców/pracodawców, którzy chcą delegować swych pracowników do udziału w wybranym szkoleniu. Założenie profilu umożliwia delegowanie pracowników oraz ocenę usługi po jej zakończeniu. Ocena będzie widoczna dla innych użytkowników, co pozwoli wybrać im najlepsze usługi.

Profil drugi to

  • „Podmiot świadczący usługę rozwojową". To profil przeznaczony wyłącznie dla użytkowników, którzy prowadzą działalność szkoleniową lub doradczą i chcą świadczyć usługi rozwojowe. Utworzenie profilu wymaga spełnienia dodatkowych kryteriów określonych w karcie podmiotu. Założenie profilu umożliwia: rejestrację usług rozwojowych i ocenę usługi po jej zakończeniu.

KROK 3. Przejrzyj ofertę szkoleń i usług dostępną w Bazie Usług Rozwojowych (BUR) i wybierz tę usługę, która jest Ci potrzebna.  Może to być usługa świadczona przez firmę z woj. opolskiego albo z innego regionu Polski. Jeśli nie znalazłeś właściwej oferty – możesz złożyć na nią zapotrzebowanie. Dofinansowaniu podlegają wyłącznie usługi rozwojowe umieszczone w BUR i realizowane przez uprawnione podmioty szkolące bądź doradcze.

KROK 4. By dostać dofinansowanie do szkoleń wypełnij formularz zgłoszeniowy i złóż go wraz z załącznikami w biurze projektu, które znajduje się w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (ul. Krakowska 38, IV piętro, sekretariat). Uwaga! Aktualne i ostateczne wersje ww. dokumentów znajdują się na stronie projektu: http://www.ocrg.opolskie.pl/pl/projekty/operator-systemu-popytowego-w-ramach-dzialania-7-5-rpo-wo-2014---2020-22.html Przedsiębiorca pobiera tu plik  - formularz zgłoszeniowy (plik zip), zawierający w sumie 11 plików i wzór umowy (drugi plik zip), zawierający 3 pliki, razem z wnioskiem o refundację.

KROK 5. Jeśli wniosek został złożony prawidłowo, a procedury związane z wpisaniem firmy do Bazy Usług Rozwojowych przeprowadzone, to Operator (Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki) ocenyi wniosek i w ciągu 10 dni podpisuje z Przedsiębiorcą umowę o dofinansowanie, nadając Przedsiębiorcy numer ID Wsparcia. Jeśli we wniosku są braki Operator wzywa Przedsiębiorcę do ich uzupełnienia w ciągu 3 dni roboczych.

KROK 6. Przedsiębiorca lub jego pracownicy korzystają z usługi rozwojowej - szkolenia lub usługi doradczej.

KROK 7. Przedsiębiorca z własnych środków płaci firmie szkolącej za przeprowadzoną usługę rozwojową.

KROK 8. Przedsiębiorca ocenia szkolenie, które odbyli jego pracownicy, zgodnie z SOUR (System Oceny Usług Rozwojowych), czyli w specjalnej ankiecie dostępnej poprzez jego profil w Bazie Usług Rozwojowych.

KROK 9. W ciągu 14 dni od daty zakończenia szkolenia przedsiębiorca składa dokumenty rozliczające szkolenie w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Dokumenty te to:

- dokument księgowy poświadczający realizację usługi, wystawiony przez usługodawcę;

- potwierdzenie dokonania zapłaty za szkolenie;

- kopie zaświadczeń/certyfikatów/potwierdzeń uzyskania kompetencji/kwalifikacji wystawione przez usługodawcę;

- oświadczenia Przedsiębiorcy o braku możliwości odzyskania podatku VAT;

- ankiety oceniające przeprowadzonej usługi rozwojowej, które przedsiębiorca wypełnił
poprzez profil w Bazie Usług Rozwojowych.

Uwaga! Złożenie dokumentów później, niż 14 dni po zakończeniu szkolenia może skutkować odmową refundacji szkolenia!

KROK 10. Jeśli dokumenty rozliczające szkolenie są kompletne i złożone w terminie, to Operator (OCRG) przelewa Przedsiębiorcy na wskazane przez niego konto refundację kosztu szkolenia. Uwaga! Zrefundowanych może zostać aż do 80 proc. wartości szkolenia, ale średnio nie więcej niż 4 tyś. złotych na osobę. Dofinansowanie dla mikroprzedsiębiorstwa może wynieść do 12 tys. złotych, dla małej firmy do 24 tys. złotych, a dla firmy średniej do 48 tys. złotych – w ramach całego projektu.

 

Uwaga! O dofinansowanie mogą się starać wyłącznie przedsiębiorcy (MSP) działający w branżach o największym potencjale kreowania miejsc pracy zidentyfikowanych jako inteligentne specjalizacje regionalne dla województwa opolskiego.

Są to:

- branża budowlana (z przemysłem mineralnym i usługami budowlanymi),

- branża chemiczna,

- branża drzewno-papiernicza (w tym przemysł meblarski),

- branża maszynowa i elektromaszynowa,

- branża metalowa i metalurgiczna,

- branża paliwowo-energetyczna,

- branża rolno-spożywcza,

- transport i logistyka,

- usługi medyczne i rehabilitacyjne,

- usługi turystyczne.