Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Znów są pieniądze na zdobywanie nowych rynków

Nabór
15.03.2019
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Od 20 do 200 tys. zł dotacji w ramach ogłoszonego właśnie naboru mogą dostać opolscy przedsiębiorcy na przedsięwzięcia, które umożliwią im wejście na nowe rynki, także zagraniczne. Np. na udział w targach czy misjach, organizację spotkań z potencjalnymi kontrahentami.

Pieniądze dostępne w tym naborze (Działanie 2.4 Współpraca gospodarcza i promocja) pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Cała pula to w sumie prawie 12,7 mln zł. O wsparcie mogą się starać mikro, małe i średnie firmy, które mają siedzibę lub oddział w woj. opolskim. Przedsiębiorcy mogą wykorzystać dotacje np. na opracowanie nowych albo aktualizację już istniejących modeli biznesowych, w tym strategii działań międzynarodowych; nawiązywanie lub rozwijanie współpracy gospodarczej w kraju i za granicą oraz udział w wydarzeniach krajowych i międzynarodowych, takich jak targi, misje gospodarcze czy pokazy technologii. Z unijnego wsparcia mogą sobie sfinansować np. przygotowanie stoisk targowych, folderów, ulotek, filmów promocyjnych, kosztów przelotu na zagraniczne targi, hoteli czy organizacji spotkań z potencjalnymi kontrahentami.

- Mamy w naszym regionie wiele sprawnie działających małych i średnich firm, które oferują świetne produkty czy usługi. Ta pula unijnych pieniędzy ma im pomóc wyjść z tymi produktami czy usługami na nowe rynki, także zagraniczne – wyjaśnia marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Zaznacza też, że zgodnie z oczekiwaniami przedsiębiorców zmieniono nieco regulamin tego naboru.

- Wychodząc naprzeciw potrzebom firm usunęliśmy zapis, który mówił, że limit kosztów na promocję, czyli na przykład na udział w tergach krajowych i międzynarodowych, może stanowić jedynie mniejszą część kosztów całego projektu  Obecnie tego ograniczenia już nie ma, co jak słyszymy bardzo cieszy przedsiębiorców – tłumaczy marszałek Andrzej Buła.

Wnioski o dofinansowanie w naborze na współprace zagraniczną i promocję – w formie elektronicznej i papierowej - będzie można składać do podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) od 8 do 15 kwietnia. Planowany termin rozstrzygnięcia tego naboru to wrzesień br.

- Warto dodać, że nabór ten to jedno z tych działań samorządu województwa, które cieszą się największa popularnością wśród opolskich firm – mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Dotychczas w unijnej perspektywie 2014-2020 rozstrzygnięte zostały dwa takie nabory. W pierwszym z nich opolskie firmy złożyły 104 wnioski, a dofinansowanie otrzymało 50. Ogólna pula przyznanego wtedy firmom dofinansowania wyniosła prawie 14,6 mln zł. W drugim naborze pula przeznaczona na wsparcie wyniosła 11,2 mln zł. W jego ramach złożono 63 wnioski. Do dofinansowania wybrano 35 wniosków wspartych kwotą ponad 6 mln zł.

Dla firm zainteresowanych tym naborem w najbliższym czasie zorganizowane zostaną spotkania informacyjne w kilku miastach regionu. Kalendarium tych spotkań wygląda następująco:

- 22 marca, godz. 10.00, sala narad Starostwa Powiatowego w Namysłowie

- 25 marca, godz. 12.00, sala narad Urzędu Miasta w Grodkowie

- 26 marca, godz. 11.00, sala nr 5  w Powiatowym Urzędzie Pracy w Strzelcach Opolskich

- 27 marca, godz.10.00, sala narad w Starostwie Powiatowym w Brzegu

- 28 marca, godz. 11.00, sala konferencyjna w Starostwie Powiatowym  w Głubczycach

- 29 marca, godz. 11.00, sala narad w Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu

- 1 kwietnia, godz. 11.00, sala Klubu Pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Oleśnie

- 2 kwietnia, godz. 11.00, sala konferencyjna Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu

- 4 kwietnia, godz. 11.00, sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Kluczborku

Szczegółowe informacje o spotkaniach i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie https://rpo.opolskie.pl/?p=34030.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tym ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło dziewiętnaście naborów konkursowych. Piętnaście z nich już rozstrzygnięto.