Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Znów są pieniądze dla fundacji i spółdzielni

Nabór
07.09.2018
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Do 800 tys. zł dofinansowania np. na zakup nowoczesnych maszyn i sprzętu do produkcji mogą dostać fundacje czy spółdzielnie w naborze ogłoszonym przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Wnioski można składać od 21 do 28 września.

Nabór, ogłoszony przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), skierowany jest do tzw. podmiotów ekonomii społecznej, czyli np. do spółdzielni socjalnych, stowarzyszeń czy fundacji prowadzących działalność. W puli tego naboru jest łącznie 10 mln zł. Pozyskane w nim pieniądze mogą zostać przeznaczone nie tylko na nowoczesne maszyny i sprz­­­ęt do produkcji, które posłużą wprowadzeniu na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług, ale też np. na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych albo na inwestycje w rozwój, zwiększające skalę działalności i zasięg oferty.

- Podmioty ekonomii społecznej prowadzą ważną działalność w wielu dziedzinach. Dlatego uznaliśmy, że warto je wspomóc. Liczymy, że możliwość pozyskania dotacji pozwoli im się rozwinąć – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono zaznacza, że w naborze tym dofinansowane mogą być projekty podmiotów, które działają dla osiągnięcia m.in. celu społecznego i wypracowany zysk przekazują na swoją działalność, a nie dzielą między wspólników czy udziałowców. - Projekty te muszą mieć jednak charakter inwestycyjny – tłumaczy Wrzeciono.

To już druga edycja tego naboru. Pierwszy ogłoszony był jesienią 2017 r., a rozstrzygnięty w tym roku wiosną. Do dofinansowania w pierwszej edycji wybrano trzy podmioty ekonomii społecznej: Fundację Artem Silesiam Promovere, Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym oraz Spółdzielnię Socjalną Profes. Ogólna wartość wszystkich trzech dofinansowanych wtedy wniosków to ponad 3 mln zł, a przyznane wsparcie to prawie 1,8 mln zł.

Spółdzielnia Profes z Kluczborka dzięki przyznanemu unijnemu wsparciu (770 tys. zł) kupi maszyny do produkcji elementów metalowych do zastosowania w przemyśle, co umożliwi jej świadczenie usług dla przemysłu, rozwój działalności oraz wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym z Opola za wsparcie w wysokości 246 tys. zł zamierza kupić np. ploter drukująco-tnący do poligrafii; maszynę drukującą, maszynę do przerobu gliny; nowoczesny piec do ceramiki; półautomat i tunel wygrzewający wyroby do sitodruku, a także klimatyzatory i agregat chłodzący, które pozwolą stworzyć dobre warunki do pracy osób niepełnosprawnych w prowadzonym przez tę fundację Zakładzie Aktywizacji Zawodowej.

Natomiast Fundacja Artem Silesiam Promovere z Kuniowa, dzięki dofinansowaniu w wysokości prawie 773,9 tys. zł, chce stworzyć katolicką niepubliczną szkołę podstawową w Biadaczu dla dzieci z powiatu kluczborskiego. Za pieniądze z dotacji zamierza wyremontować i wyposażyć budynek placówki.

- Przed nami procedura wyboru firmy budowlanej. Remont chcemy zacząć jesienią, a zakończyć inwestycję i wprowadzić się do nowych pomieszczeń w lutym przyszłego roku. Ta inwestycja z pewnością pozwoli nam się rozwinąć – zaznacza Grażyna Sokołowska, prezes Fundacji Artem Silesiam Promovere i dyrektor szkoły.

Stowarzyszenia czy fundacje zainteresowane naborem mogą dowiedzieć się więcej o tym, jak napisać wniosek na spotkaniach z naszymi ekspertami. Spotkania te ruszyły 7 września, a potrwają do 20 września. Ich kalendarium przedstawia się następująco:

  • 7 września, godz. 11:00-13:30, sala konferencyjna Inkubatora Przedsiębiorczości Agencji Rozwoju Nysy (ARN) w Nysie, ul. Kościuszki 10.
  • 10 września, godz. 11:00-13:30, sala konferencyjna Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Kędzierzynie-Koźlu, ul. Damrota 30. Zgłoszenia będą przyjmowane do 7 września.
  • 11 września, godz. 12:15-14:45, sali narad Starostwa Powiatowego w Strzelcach Opolskich, ul. Jordanowska 2. Zgłoszenia będą przyjmowane do  10 września.
  • 12 września, godz. 11:00-13:30, sala konferencyjna Starostwa Powiatowe w Brzegu, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 23, salka szkoleniowa I piętro. Zgłoszenia będą przyjmowane do 11 września.
  • 13 września, godz. 12:15-14:45, sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Głubczycach, ul. Kochanowskiego 15. Zgłoszenia będą przyjmowane do 12 września.
  • 14 września, godz. 11:00-13:30, sala konferencyjna Urzędu Miejskiego w Grodkowie, ul. Warszawska 29. Zgłoszenia będą przyjmowane do 13 września. 
  • 17 września, godz. 11:00-13:30, sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Namysłowie, Plac Wolności 1. Zgłoszenia będą przyjmowane do 16 września.
  • 18 września, godz. 11:00-13:30,  sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Prudniku, ul. Kościuszki 76. Zgłoszenia będą przyjmowane do 17 września.
  • 19 września, godz. 11:00-13:30, sala konferencyjna Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu, ul. Krakowska 38 . Zgłoszenia będą przyjmowane do 18 września.
  • 20 września, godz. 11:00-13:30, sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Kluczborku, ul. Katowicka 1. Zgłoszenia będą przyjmowane do 19 września.

Formularze zgłoszeniowe można ściągnąć poprzez ten link:

http://rpo.ocrg.opolskie.pl/wydarzenie-63-cykl_spotkan_informacyjnych_w.html

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tym ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło piętnaście naborów. Dwanaście z nich już rozstrzygnięto.