Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Zaprezentowano rankingi Złotej Setki i Jaskółek Biznesu

Informacja
29.11.2017

Spółka Senior Europeum, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Ewa” Ewy Godyli oraz Globau i IFA Powertrain to liderzy rankingów Jaskółek Opolskiego Biznesu wśród mikro, małych, średnich i dużych firm, które najaktywniej sięgają po unijne pieniądze w puli samorządu woj. opolskiego. Jaskółki, wraz z Filarami i Tygrysami Opolskiej Gospodarki zaprezentowano w ramach Złotek Setki NTO i Politechniki Opolskiej.

- To oznacza, że firmy te w swoich kategoriach sięgnęły po najwyższe kwoty dotacji, realizują najkosztowniejsze projekty z wykorzystaniem tych dotacji, planują zatrudnić w związku z realizacją tych projektów najwięcej osób i podpisały najwięcej umów na dofinansowanie – mówi Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), które przeprowadza unijne nabory dla firm.

OCRG przygotowało cztery rankingi: osobno dla mikroprzedsiębiorstw, a także firm małych, średnich i dużych. - W dużej mierze po to, by pokazać też wysiłek mikroprzedsiębiorstw i małych firm, które często przegrywają w ogólnych zestawieniach z dużymi graczami. Ci ostatni, w związku z bardziej rozbudowanym zapleczem, częściej realizują duże projekty – tłumaczy Roland Wrzeciono.

W zestawieniach znalazły się tylko te firmy, które podpisały już umowy na realizację projektów wybranych do dofinansowania w ramach ośmiu rozstrzygniętych dotąd przez OCRG naborów finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. - Z naszego podsumowania wynika, że do końca pierwszej dekady listopada podpisanych zostało 170 umów z przedsiębiorcami. Przyznane w ramach tych umów dofinansowanie wyniosło prawie 250 mln złotych, a całkowita wartość realizowanych z tym dofinansowaniem projektów to prawie 500 mln zł – mówi Marek Mazurkiewicz z Działu Innowacji OCRG, który rankingi przygotowywał.

Tworząc ten ranking OCRG brało pod uwagę kilka wskaźników. Dwa z nich punktowano najwyżej: liczbę utworzonych dzięki projektom miejsc pracy (w sumie ma być ich 415) oraz ogólną wartość projektów realizowanych przez daną firmę. Ta ostatnia zawiera w sobie z jednej strony tzw. wkład własny beneficjenta – a więc jego zaangażowanie finansowe; z drugiej - pulę pieniędzy, jakie dzięki projektom ten właśnie beneficjent „wpuści” do opolskiej gospodarki, np. płacąc podwykonawcom.

- Uwzględniając i wysoko punktując te wskaźniki chcieliśmy pokazać znaczenie projektów realizowanych przez poszczególne firmy nie tylko dla ich funkcjonowania, ale też dla gospodarki województwa opolskiego ogólnie – zaznacza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Podczas spotkania podsumowującego rankingi Złotej Setki – Filary Opolskiej Gospodarki Tygrysy Opolskiej Gospodarki – podsumował dr Łukasz Mach z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Obydwa powstały na podstawie danych finansowych przedsiębiorstw zebranych z baz Krajowego Rejestru Sądowego, z dokumentów finansowych przedsiębiorstw (np. rachunków zysków i strat czy bilansu). Jak zaznaczył dr Mach – brano pod uwagę tylko sytuację finansową firm mających obowiązek sprawozdawczy w KRS. W przypadku Filarów Opolskiej Gospodarki jedynym kryterium był wynik netto uzyskany w badanym roku 2016. Natomiast przy tworzeniu rankingu Tygrysów Opolskiej Gospodarki brano pod uwagę 5 kryteriów, m.in. rentowność kapitałów własnych, dynamikę wzrostu przychodów czy zysku oraz wynik netto.

W zestawieniu Filarów Opolskiej Gospodarki trzy pierwsze miejsca zajęły kolejno: Górażdże Cement (ponad 124,5 mln zł – roczny wynik netto za 2016 r.); Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn (wynik netto ponad 98,5 mln zł) oraz Brenntag Polska (ponad 75,9 mln zł). – Gdyby chcieć 124,5 mln zł firmy Górażdże Cement zamienić na pięciozłotówki i ułożyć z nich wielką wieżę, to miałaby ona długość 50 kilometrów – obrazowo przedstawiał wyniki rankingu dr Mach.

W czołówce rankingu Tygrysów Opolskiej Gospodarki znalazły się firmy Kamex (miejsce 1), H. Niemeyer-Polserw (2 miejsce) oraz Coroplast (3 miejsce).

W pierwszej dziesiątce obu rankingów znalazła się firma Multiserwis. – Takie wyniki firmy i zajęcie tak wysokich miejsc w obu zestawieniach to niełatwe zadanie, zwłaszcza w czasach, gdy świat polityki i biznesu się rozchodzi. Trzeba na to zapracować – zawsze iść do przodu, mieć wizję i dążyć do celu – mówiła Kornelia Tomala, członek zarządu firmy Multiserwis i dyrektor ds. eksportu.

Prezentację rankingów Złotej Setki, w tym Jaskółek Biznesu, zakończyła debata, w której wzięli udział prof. Krzysztof Malik z Politechniki Opolskiej, członek zarządu woj. opolskiego Szymon Ogłaza, wiceprezes firmy Adamietz Szczepan Kusibab i dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. – Dobrze postrzegam rankingi Jaskółek Biznesu, bo pokazują one firmy, które w pozytywnym tego słowa znaczeniu pokazują firmy, które umieją korzystać z okazji i sięgają po unijne pieniądze na swój rozwój – mówił prof. Krzysztof Malik.

Członek zarządu woj. opolskiego, dopytywany o to jak może wyglądać opolska gospodarki po 2020, gdy pula unijnych pieniędzy może się znacznie skurczyć mówił m.in. że z myślą o tym zarząd województwa stworzył Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju, który za kilka czy kilkanaście lat ma być instytucją działającą w formule banku regionalnego. – Ma on finansowo zasilać inicjatywy firm czy samorządów z pieniędzy unijnych, które obecnie przeznaczone zostały na pożyczki i poręczenia. A że są to pieniądze zwrotne, to będzie je można w przyszłych latach ponownie wykorzystać – wyjaśnił Szymon Ogłaza.

Źródło: NTO/OCRG