Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Zakupy w grupie są tańsze

Spotkanie
05.04.2018

Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych oszczędzą w tym roku na kosztach energii elektrycznej te firmy z woj. opolskiego, które w ub. roku zdecydowały się kupić prąd w ramach grupy zakupowej. Właśnie tworzona jest podobna grupa zakupowa na rok przyszły.

Pierwsze spotkanie organizacyjne dotyczące utworzenia takiej grupy, która wspólnie kupi energię elektryczną na rok 2019, odbyło się 5 kwietnia w Centrum Nauka Biznes Politechniki Opolskiej. Zorganizowało je Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Wzięło w nim udział ponad 30 przedstawicieli firm zainteresowanych przystąpieniem do grupy zakupowej.

- Uczestniczymy w spotkaniu żeby wiedzieć, jakie są trendy na rynku energii, jakie są ceny i aby spotkać się z innymi firmami, wymienić informacjami oraz doświadczeniami w tym zakresie – mówi Marcin Łytka, główny energetyk w firmie Vitroterm-Murów SA, która jest jednym z największych producentów szyb zespolonych. Czy warto przystępować do grupy? – Oczywiście. Dzięki wspólnym zakupom można oszczędzić kilkadziesiąt i więcej tysięcy złotych. To bardzo wymierne zyski dla firm.

Artur Leder, kierownik działu zakupów A. Berger Polska, spółki która zajmuje się precyzyjną obróbką skrawaniem metali mówił, że firma dotąd nie uczestniczyła w grupie zakupowej. – Ale wzięliśmy już udział w kilku takich spotkaniach. Choćby po to, by porównać jaka byłaby nasza siła przebicia w grupie – mówił. Czy firma weźmie udział w grupie zakupowej na 2019 r. jeszcze nie wiadomo. – Z pewnością ważna będzie dla nas nie tylko cena, ale też bezpieczeństwo dostaw – zaznaczył Leder.

Uczestnicy spotkania zaznaczali, że nawet jeśli któraś z firm ostatecznie do grupy nie przystąpi, to jej zawiązywanie jest dla przedsiębiorstw z regionu korzystne. – Pozwala to przejąć inicjatywę i albo skorzystać z lepszej ceny wynegocjowanej w ramach grupy, albo wykorzystać negocjowane poziomy cen i przejść do konkurencyjnego dostawcy także na tym korzystając – podkreślał jeden z uczestników spotkania.

5 kwietnia w opolskim Centrum Nauka Biznes zaprezentowały się firmy, spośród których członkowie grupy zakupowej wybiorą tę, która będzie negocjować w ich imieniu ceny i warunki dostaw na przyszły rok. Było ono okazją, by zapytać o doświadczenie tych firm, ich dotychczasowych klientów czy warunki rozliczenia. – Poprosiliśmy, aby każdy z przedsiębiorców do końca przyszłego tygodnia poinformował nas, która z prezentujących się firm powinna negocjować w imienniku grupy – podała dr Iwona Święch – Olender, kierownik działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera.

Grupowe zakupy energii dla firm z woj. opolskiego od 2014 roku organizuje podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Rokrocznie uczestniczy w nich po kilkanaście firm z regionu. Prąd na 2018 rok kupiło razem 17 opolskich przedsiębiorstw. W grupie tej znalazły się również firmy z woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego. Całkowity wolumen dokonanego w imieniu całej grupy na bieżący rok zakupu wyniósł 190 GWh, z tego około 60 GWh to zapotrzebowanie firm z województwa opolskiego. - By wynegocjować z dostawcami jak najkorzystniejsze warunki, dobrze jest połączyć siły. Im większa jest grupa zakupowa, tym większy jest to argument do obniżenia ceny w negocjacjach z dostawcami – tłumaczy Iwona Święch-Olender.

Jakie oszczędności dzięki udziałowi w grupie notują firmy? Największy klient z Opolszczyzny, który kupi ponad 10 GWh energii w tym roku, w porównaniu do ceny standardowej z Towarowej Giełdy Energii zaoszczędzi ponad 67 tys. zł; klient średni, który kupi około 4 GWh, zaoszczędzi w porównaniu do ceny standardowej prawie 19 tys. zł; a mały, który kupi 300 MWh, oszczędzi ponad  6 tys. zł.

- Mamy nadzieję, że oferując firmom nie tylko możliwość pozyskania unijnego wsparcia na realizację ich pomysłów, na szkolenia czy doradztwo, ale też dając sposobność do wypracowania dodatkowych korzyści w trakcie bieżącego ich funkcjonowania, przyczyniamy się do tego, że przedsiębiorcy będą się czuć lepiej w naszym regionie i będą się tu rozwijać – zaznacza marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.