Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Zajrzyj na mapę nowej turystyki przemysłowej

Informacja
29.05.2019

15 atrakcji związanych z dziedzictwem i kulturą industrialną, znalazło się na mapie nowej turystyki przemysłowej dostępnej online na stronie industrial.opolskie.pl. Są wśród nich m.in. Huta Zagwiździe, Port w Koźlu czy Most Żeliwny w Ozimku.

Mapa online nowej turystyki przemysłowej powstała w ramach projektu ponadnarodowego Projektu InduCult 2.0, który realizuje wspólnie 10 partnerów z ośmiu krajów.  Partnerem w tym projekcie jest podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

- Mapa obejmuje rozproszone i przestrzennie zintegrowane zasoby dziedzictwa kulturowego związane z industrializacją i przemysłem województwa opolskiego – wyjaśnia Marcin Staniszewski, kierownik projektu w OCRG.

Projekt InduCult2.0 zakłada, że dobrze wykorzystywane materialne i niematerialne zasoby kultury przemysłowej wpływają pozytywnie na regionalną tożsamość, kulturę pracy, przedsiębiorczość, innowacyjność i kreatywność. Do tych właśnie założeń i idei nawiązuje innowacyjna koncepcja nowej turystyki przemysłowej.

Mapa przedstawia produkt turystyczny, jakim jest SZLAK PRZEMYSŁU I ŻEGLUGI oraz nawiązujące do niego SZLAKI TEMATYCZNE. - Atrakcje mają przybliżać nie tylko zabytki dziedzictwa przemysłowego, ale również niematerialne zasoby kulturowe regionu takie jak wiedza, estetyka, umiejętności, postawy, mentalność, a nawet wzorce zachowań – tłumaczy Marcin Staniszewski.

Na szlaku znajduje się 15 głównych atrakcji związanych z dziedzictwem i kulturą industrialną, od Huty Zagwiździe, Mostu Żeliwnego w Ozimku, Portu w Koźlu po Zamek w Mosznej, który przebudowany został na pałac na początku XX w. przez przedstawiciela pruskiej „arystokracji węgla i stali”. Po wielu zmianach funkcji pałac w Mosznej jest dziś otwarty dla zwiedzających, odbiorców kultury i twórców. To właśnie dawny właściciel zamku i wielu zakładów przemysłowych, Hubert von Tiele-Winckler został narratorem opowieści o powstającym na jego oczach SZLAKU PRZEMYSŁU I ŻEGLUGI.

Na mapie ujęto również 5 SZLAKÓW TEMATYCZNYCH, o których opowiada narrator:

  • metalurgii i doliny Małej Panwii
  • cementu i doliny Odry
  • wapna i doliny Odry
  • chemii, węgla, koksu, Odry i kanałów
  • butów i doliny Odry

Mapa związana jest z pilotażowym wydarzeniem regionalnym DNI PRZEMYSŁU I ŻEGLUGI realizowanym cyklicznie w miejscach na SZLAKU PRZEMYSŁU I ŻEGLUGI. Wydarzenie to zostało po raz pierwszy zorganizowane 21 i 22 lipca 2018 r. w Krapkowicach i Gogolinie. Wydarzenie i mapa zostały wysoko ocenione przez uczestników i ekspertów projektu z kraju i zagranicy.

Zapraszamy zatem w podróż po Opolszczyźnie SZLAKIEM PRZEMYSŁU I ŻEGLUGI!