Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Z Murowa na światowe budowy

Przedsiębiorcy
09.09.2016

Fiński koncern Stora Enso Wood Products otworzył dzisiaj nowo zbudowany zakład w Murowie, który będzie się specjalizował w produkcji drewna budowlanego. Docelowo przerabiać się tu będzie 400 tys. metrów sześciennych drewna, firma zatrudni 300 pracowników. Murowski zakład kosztował 27 mln euro.

 

Stora Enzo kupiła w roku 2006 upadły tartak, przed dwoma laty zamontowano w nim linię do przecierania drewna, w tym roku zakończono budowę zakładu drewna klejonego, które znajduje zbyt m.in. w Japonii i Nowej Zelandii. I jak mówił Robert Motała, prezes zarządu firmy, można z niego stawiać ekologiczne budynki (nawet o 25 piętrach), robić to szybko, a odnawialny budulec sprawia, że wnętrza są przyjazne.

Koncern, który ma drugą na świecie pozycję wśród zakładów branży drzewnej, niedawno zakupił i zamontował w Murowie największą (400 metrową) w Europie linię do sortowania drewna okrągłego.

Uczestniczący w uroczystości oficjalnego otwarcia, członek Zarządu Województwa, Szymon Ogłaza, podkreślał ogromne znaczenie murowskiego zakładu zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla regionu. - Murów mocno uprzemysłowiony nie był, ale miał potencjał, który został wykorzystany. Cieszę się, że dzięki takim inwestorom jak Stora Enso, region rozwija się gospodarczo, a województwo zyskało opinię przyjaznego przedsiębiorcom.

Zadowolenia nie krył też Andrzej Puławski, wójt Murowa, wielki orędownik budowy. - Cieszę się z tak prężnej firmy na naszym terenie, bo to nasz podatek. Ważne jest też to, że mieszkańcy gminy mogą mieć poczucie bezpieczeństwa – na miejscu zdobędą stabilne zatrudnienie i dzięki niemu utrzymają rodzinę. Liczę, że zarobione pieniądze trafią do miejscowych sklepów i rzemieślników i ożywią lokalny rynek. Jeden z najpiękniejszych zakładów w świecie, to także prestiż dla naszego samorządu – mówił.

Robert Motała podkreślał, że zakład ma dobrą infrastrukturę i dobrze przygotowaną kadrę, co składa się na solidny fundament. - Jesteśmy pracodawcą, który dba o pracowników, a współpraca z otoczeniem układa się nam perfekcyjnie. Każdy inwestor życzyłby sobie takich partnerów – powiedział.

Stora Enso Wood Products ma zakłady w 35 krajach, zatrudnia łącznie 29 tysięcy pracowników.

Źródło: UMWO/ MS