Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Współpraca korzystna dla firm i młodzieży

Spotkanie
21.12.2016

Przedstawiciele kilkunastu opolskich firm rozmawiali o partnerstwie i współpracy np. w postaci klas patronackich z dyrekcją Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu. Taka kooperacja byłaby korzystna dla przedsiębiorców i uczniów, którzy jeszcze w szkole mogliby znaleźć przyszłego pracodawcę.

Spotkanie przedstawicieli szkoły i firm odbyło się 21 grudnia w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. – Opolska Loża BCC zasugerowała, by zainicjować takie rozmowy pomiędzy firmami, a szkołami kształcącymi młodzież w zawodzie automatyka. Takiego zawodu w opolskich szkołach się nie naucza, ale są za to jednostki kształcące w zawodzie mechatronika, co zainteresowało niektóre przedsiębiorstwa – relacjonuje kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera dr Iwona Święch-Olender.

Podczas spotkania zachęcano obie strony do nawiązania stałej, ścisłej współpracy, np. w postaci partnerstwa albo powołania klas patronackich. – To dałoby szansę na powiązanie młodych ludzi, jeszcze uczniów, z opolskimi firmami; wzajemne poznanie się; rozpoznanie potrzeb, a w przyszłości być może pozyskanie tych młodych ludzi jako pracowników do współpracujących ze szkołą firm i zatrzymanie ich na opolskim rynku pracy -  dodaje Iwona Święch-Olender.

Dariusz Dobrowolski, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu podkreślił, że od kilku miesięcy zauważalne jest większe zainteresowanie pracodawców współpracą ze szkołą. - Chcemy przetestować bardziej sformalizowaną jej formę. Próbujemy dostosować program kształcenia do potrzeb przedsiębiorców. Liczymy, że państwo pomożecie nam przekonać rodziców, aby ich dzieci wybierały naszą szkołę. Mając państwa za plecami mamy silne argumenty – mówił do przedstawicieli firm.

Kierowana prze niego szkoła kształci elektryków, elektrotechników, mechatroników i informatyków. Prowadzi też kwalifikacyjne kursy zawodowe. W ostatnim rankingu miesięcznika „Perspektywy” wśród techników zajęła 11. miejsce w kraju i jest najlepsza w województwie opolskim.

Prezes przedsiębiorstwa el12 Bronisław Fryt opowiedział, że jego firma współpracujemy z Zespołem Szkół Elektrycznych już od kilku lat. W ramach tej współpracy organizowane są np. wykłady, fundowane stypendia czy wyjazdy na targi. - Staramy się angażować w tę współpracę i to działa – zapewniał i zachęcał do kooperacji.

Tomasz Tymecki z firmy Animex mówił z kolei, że przedsiębiorstwo od kilku lat próbuje pozyskać elektryków. - Jest z tym jednak spory problem. Mimo, że mamy przygotowany cały pakiet dla uczniów, nie ma zainteresowania. Jesteśmy także zainteresowani technikami-mechatronikami – podkreślał.

Anna Rygoł z firmy MM Systemy z Kątów Opolskich zaznaczyła, że reprezentowane przez nią przedsiębiorstwo interesują właśnie technicy mechatronicy. - Mamy doświadczenia ze współpracy z uczniami ze Strzelec Opolskich i jesteśmy pozytywnie zaskoczeni ich zaangażowaniem. Poprzez taką kooperację chcemy przygotowywać nasze przyszłe kadry – relacjonowała.

Także Przemysław Olejnik z duńskiej firmy Skamol, która właśnie buduje zakład w Opolu zapewnił, że reprezentowane przez niego przedsiębiorstwo jest bardzo zainteresowane współpracą ze szkołami. - Chcemy zachęcić uczniów, by mieli z nami kontakt już na etapie realizacji naszej inwestycji. Zależy nam, by mieć swoich programistów czy elektromechaników. Oferujemy też oczywiście nasze wsparcie i czas – zaznaczył.

Zgodnie z ustaleniami przedstawiciele firm do 15 stycznia mają przesłać do OCRG propozycje dotyczące współpracy ze szkołą, proponowane formy wsparcia dla uczniów czy placówki, a z drugiej strony – swoje oczekiwania oraz zapotrzebowanie dotyczące tematyki czy formy kształcenia.