Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Wsparcie dla firm z terenów przygranicznych

Nabór
03.01.2018
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Dwie kolejne firmy dostaną unijne wsparcie na inwestycje, które mają im pomóc wprowadzić na rynek nowe usługi i produkty. Będzie to ponad 2,7 mln zł. Pieniądze przyznane zostały w ramach rozstrzygniętego pod koniec roku 2017 naboru dla firm z teren przygranicznych.

Wsparcie dostanie Fabryka Armatury Przemysłowej WAKMET z Bodzanowa na wprowadzenie do oferty innowacyjnych zaworów regulacyjnych, które mają pomóc w redukcji hałasu i drgań w instalacjach energetycznych oraz Zakład Ślusarski Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych z Nysy na zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń, które mają umożliwić wprowadzenie na rynek nowego produktu – folii kumulacyjno-drenażowej. Projekt firmy WAKMET wart będzie 2 mln 460 tys. zł, a dofinansowanie dla niego wyniesie 780 tys. zł; natomiast całkowita wartość projektu Zakładu Ślusarskiego to 5,4 mln zł przy dofinansowaniu blisko 2 mln zł.

Dofinansowanie to zarząd województwa opolskiego przyznał po rozstrzygnięciu drugiego już naboru na nowe produkty i usługi dla firm z terenów przygranicznych, które przeprowadziło w drugiej połowie 2017 r. podległe samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. W puli naboru było 4 mln zł, a wnioski o wsparcie firmy mogły składać od 4 do 11 września.

– Postanowiliśmy jeszcze raz zachęcić przedsiębiorców do wykorzystania tych pieniędzy. Jeśli zostaną dobrze i sprawnie zainwestowane przez firmy, to pozostaną w regionie i korzystnie wpłyną na rozwój naszej gospodarki – mówił tuż po ogłoszeniu naboru marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Pieniądze można było w nim dostać na inwestycje w nowoczesne maszyny, urządzenia czy sprz­­­ęt produkcyjny służący wprowadzeniu na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług. A także na inwestycje w rozwój przedsiębiorstw zwiększające skalę ich działalności czy zasięg ich oferty, jak również na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych. O dotacje mogły ubiegać się mikro, małe i średnie firmy działające na obszarach przygranicznych woj. opolskiego, czyli na terenie powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego. Maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu mogła wynieść 2 mln zł, a minimalna – 100 tys. zł.

Nabór ogłoszono w związku z tym, że pozostały oszczędności po takim samym naborze z 2016 roku. W pierwszym z nich złożonych zostało 40 wniosków (w drugim 9). - Zarząd województwa opolskiego w pierwszym naborze do dofinansowania przyjął 16 projektów. Ogólna pula przyznanego w nim wsparcia wyniosła prawie 14,6 mln zł – podaje dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Roland Wrzeciono.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwa w tym okresie przeznaczonych ma być ok. 61,6 mln euro, a na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano łącznie ponad 160 mln euro.