Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Wizyta studyjna w Bawarii

Przedsiębiorcy
08.10.2017

Fabryki Porsche i Mercedesa udało się odwiedzić reprezentantom Opolszczyzny podczas wyjazdu studyjnego do Niemiec związanego z branżą automotive. Zapoznano się także z tym jak pracuje Invest in Bavaria.

- Nasza wizyta odbyła się w ramach projektu „Kooperacyjne opolskie – profesjonalne otoczenie biznesu” i była bodajże najbardziej efektywną z wszystkich dotychczasowych wyjazdów studyjnych – mówi Iwona Święch-Olender, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki.

Wizyta odbyła się między 8 a 11 października br. Wzięło w niej udział 11 osób: pracowników Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki oraz przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu.

Podczas wyjazdu odwiedzono m.in. fabrykę Mercedesa w Sindelfingen, a także muzeum tegoż koncernu w Stuttgarcie i fabrykę Porsche w tym mieście. W muzeum Mercedesa można było podziwiać cały rozwój przemysłu motoryzacyjnego w regionie.

W programie wyjazdu był również udział w targach Electric Vehicle Exhibition (EVS30), a także spotkanie z Christophem Gelzerem, przedstawicielem klastra motoryzacyjnego Badenii-Wirtembergii - Clusterinitiative Automotive Regin Stuttgart CARS.

- W trakcie giełdy B2B udało nam się odbyć kilka ciekawych rozmów z potencjalnymi inwestorami, którzy myślą o zainwestowaniu w Polsce. Byliśmy jedynymi przedstawicielami naszego kraju, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu – mówi Iwona Święch-Olender. - Spotkaliśmy się m.in. z potencjalnym inwestorem, który poszukuje dobrej lokalizacji dla swojej firmy na terenie Europy. Przesłaliśmy mu już materiały promocyjne dotyczące Opolszczyzny. Na razie jednak nie możemy mówić o żadnych szczegółach – dodała.

Jednym z punktów wyjazdu była wizyta w Invest in Bavaria w Monachium, czyli regionalnej instytucji otoczenia biznesu. Christian Weber, kierownik referatu w Invest in Bavaria, opowiedział o specyfice pracy instytucji odpowiedzialnej za pozyskiwanie i obsługę inwestorów na terenie Bawarii.

- Mają podobne problemy jak my, ale stoi za nimi ogromny potencjał. Trudno byłoby znaleźć jakiś liczący się światowy koncern, który nie jest obecny w tym regionie - mówi Iwona Święch-Olender. - Mogliśmy podejrzeć jak pracują. Z satysfakcją stwierdziliśmy, że mamy podobne pomysły, a część działań prowadzimy także na Opolszczyźnie - dodała.

Źródło: Newsletter Klubu 150