Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

W regionie przybędzie miejsc całodobowej i dziennej opieki

Nabór
03.11.2016

Kilkaset miejsc całodobowej i dziennej opieki oraz ponad 200 mieszkań wspieranych chcą utworzyć w woj. opolskim przedsiębiorcy z unijnym wsparciem. Zarząd województwa właśnie zatwierdził listę projektów, w ramach których miejsca te mają powstać.

Mają być one stworzone w ramach inwestycji, które uzyskały wsparcie z puli ogłoszonego przez OCRG w tym roku naboru na tzw. infrastrukturę usług społecznych. Zarząd woj. opolskiego zdecydował o udzieleniu unijnego wsparcia łącznie 14 takim projektom. W ich ramach w całym regionie ma powstać w sumie: 388 miejsc opieki całodobowej, 232 miejsca opieki dziennej oraz 211 miejsc w tzw. mieszkaniach wspieranych dla osób zależnych (np. starszych).

- Obawialiśmy się nieco zainteresowania tym naborem, choćby ze względu na dopuszczoną ostatecznie przez Komisję Europejską liczbę do 30 miejsc w takich placówkach. Okazało się jednak, że wpłynęło aż 46 wniosków firm zainteresowanych podjęciem takich inwestycji – mówił marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła na zorganizowanej 3 listopada w opolskim urzędzie marszałkowskim konferencji prasowej.

Projekty opolskich przedsiębiorców, które mają być realizowane w ramach tego naboru, mają polepszyć dostępność do miejsc opieki i mieszkań wspieranych. Całkowita wartość inwestycji zakwalifikowanych do dofinansowania, które zamierzają wykonać przedsiębiorcy, to ponad 143 mln zł. Przyznane dofinansowanie to z kolei ponad 73,6 mln zł.

- To są projekty dobrze przemyślane, zaplanowane i dobrze napisane. Dzięki nim ma powstać w sumie ponad 800 miejsc opieki całodobowej, dziennej i miejsc w mieszkaniach wspieranych – dodał marszałek Buła.

Nabór dotyczący wsparcia tzw. infrastruktury usług społecznych OCRG ogłosiło w czerwcu. Skierowany był on do mikro, małych i średnich firm z Opolszczyzny. Pieniądze można było w nim pozyskać na adaptację, remont, przebudowę, budowę czy rozbudowę lokalu albo budynku. Inwestycje te mają dawać możliwość świadczenia usług na rzecz tzw. osób niesamodzielnych - np. niepełnosprawnych czy starszych. Mogą dotyczyć dziennych lub całodobowych domów opieki, a także tzw. mieszkań wspieranych (np. dla osób starszych).

Pieniądze dostępne w ramach tego naboru pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. opolskiego na lata 2014-2020.  - W zależności od typu przedsiębiorstwa firmy mogły uzyskać od 45 do 70 proc. dofinansowania. Minimalna kwota dofinansowania w ramach tego naboru wynosiła 500 tys. zł, maksymalna – 7,5 mln zł – wyjaśnia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Ogólna, dostępna w ramach tego naboru na etapie jego ogłoszenia pula wynosiła 75 mln zł. W związku z różnicą kursu euro wzrosła ona jednak do ponad 82 mln zł. Pula ta została podzielona terytorialnie, pomiędzy poszczególne subregiony województwa: brzeski (ponad 7,5 mln zł); kędzierzyńsko-kozielski (prawie 17,9 mln zł); północny (14,1 mln zł); południowy (17,7 mln zł) oraz Aglomerację Opolską (25,5 mln zł). Niewykorzystane pieniądze, jak mówił marszałek województwa, pozostawiono jako pulę na wypadek odwołań.

Podziału tego dokonano m.in. na podstawie przeprowadzonej w woj. opolskim specjalnej analizy, dotyczącej poziomu dostępności infrastruktury usług społecznych. Wynikało z niej m.in., że w 2015 roku na Opolszczyźnie w 28 domach pomocy społecznej, prowadzonych przez samorząd lub na jego zlecenie, było 3 039 miejsc (o 5 miejsc więcej, niż w roku 2014). W regionie działało też wtedy 75 instytucji sprawujących całodobową opiekę nad osobami niesamodzielnymi, w tym starszymi i niesamodzielnymi, w których były ogółem 6 223 miejsca.

Rezerwując w RPO pulę pieniędzy na ten cel brano też pod uwagę prognozy demograficzne. A te wskazują, że jednym z największych problemów Opolszczyzny jest starzenie się społeczeństwa. W analizie przywołano m.in. dane, z których wynika, że w latach 2014-2050 liczba osób powyżej 65 roku życia wzrośnie do 269 tys. (z danych GUS wynika, że na koniec 2015 roku liczba osób w tym wieku w regionie wynosiła 163,8 tys.). W latach 2014-2050 ma też nastąpić – według prognoz – 2,5-krotny wzrost liczby osób mających więcej niż 80 lat.

Warto dodać, że rozstrzygniecie tego naboru planowano na grudzień. – Udało się ocenić projekty wcześniej, a to oznacza że przedsiębiorcy będą je mogli szybciej zacząć realizować – dodaje Roland Wrzeciono.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwa w tym okresie przeznaczonych ma być ok. 61,6 mln euro, a na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano łącznie ponad 160 mln euro.