Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

W poszukiwaniu nowych inwestorów

Spotkanie
29.09.2016

Zainteresować Opolszczyzną potencjalnych inwestorów i rozeznać, jak firmy z branży motoryzacyjnej współpracują w Niemczech w ramach klastrów – takie m.in. cele mają uczestnicy wyjazdu do Nadrenii-Palatynatu na Forum Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze 2016, które odbyło się w Moguncji.

Wyjazd, który odbywa się w dniach od 28 do 30 września, zorganizowało Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki oraz Biuro Województwa Opolskiego w Moguncji. Biorą w nim udział przedstawiciele Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, sześciu opolskich gmin mających swoje tereny w tych strefach (Opola, Kluczborka, Lewina Brzeskiego, Strzelec Opolskich, Kędzierzyna-Koźla i Olesna), Izby Gospodarczej Śląsk, która odpowiedziała na nasze zaproszenie oraz przedstawiciele OCRG.

W pierwszym dniu wizyty jej uczestnicy spotkali się z przedstawicielami saarland.innovation&standort e.V. - instytucji wspierającej rozwój przedsiębiorstw w Kraju Saary i Klastra Automotive. Odwiedzili także zakłady Opla w Kaiserslautern, by rozmawiać tam o obecnych trendach oraz kierunkach rozwoju branży motoryzacyjnej. 29 września natomiast dzień zaczęli od spotkania w Ministerstwie Gospodarki, Ruchu Drogowego, Rolnictwa oraz Winogrodnictwa Nadrenii-Palatynatu, a potem wzięli udział w Forum Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze 2016 w Moguncji.

„Mieliśmy okazję dowiedzieć się czegoś więcej o specyfice i głównych gałęziach gospodarki naszego partnerskiego regionu – Nadrenii Palatynatu. Tematem wiodącym całej naszej wizyty jest branża automotive. Podobnie jak w województwie opolskim jest ona bardzo silna właśnie w Nadrenii Palatynacie” – relacjonował dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Głównym celem wyjazdu był udział w Forum, gdzie mowa jest rokrocznie o perspektywicznych dla niemieckiej gospodarki rynkach. Przedstawiciele działającego przy OCRG opolskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera prezentowali tam na specjalnym stoisku ofertę inwestycyjną naszego regionu.

W ostatnim dniu wizyty zaplanowano natomiast spotkanie z przedstawicielami Automotive Cluster Rhein Main Neckar. Uczestnicy wyjazdu podczas wizyt w obu klastrach podpatrywali, jak kooperują w ich ramach firmy - w jakim zakresie i jak współpracują równocześnie konkurując ze sobą na rynku. Była to także kolejna okazja do spotkania z przedstawicielami branży automotive.

W ostatnim czasie zainteresowanie branży motoryzacyjnej województwem opolskim jest coraz większe. 28 września swoją fabrykę w Prudniku otworzyła oficjalnie amerykańska firma Henniges Automotive, dostawca uszczelek i komponentów amortyzujących drgania dla rynku motoryzacyjnego. Docelowo firma ta ma zatrudnić ponad 500 osób. Kilka tygodni temu decyzję o ulokowaniu zakładu w Ujeździe ogłosiła też niemiecka IFA. Deklaruje ona zatrudnienie ponad 400 pracowników. A 30 września swój zakład w Zimnej Wódce gm. Ujazd uroczyście otworzy Mubea.

Poza tym w opolskim działają też np. Global Steering Systems w Opolu, firma produkująca elementy układu kierowniczego; Tru-Flex w Ujeździe, który wytwarza elastyczne łączniki tłumiące drgania i oddzielające układ wydechowy od silnika. Są także firmy Polaris w Opolu, Donaldson Company czy Johnson Controls w Skarbimierzu; Broekelmann Polska w Opolu; Neapco w Praszce; MM Systemy w Kątach Opolskich czy Narzędziownia Bogdan Pszenica ze Strojca k. Praszki.

W sumie w woj. opolskim swoje zakłady ma kilkudziesięciu zagranicznych i krajowych (w tym rodzimych, opolskich) producentów podzespołów dla tego sektora. Wytwarzane na Opolszczyźnie różnego rodzaju części - aluminiowe, metalowe, elektryczne czy z tworzyw sztucznych - montowane są potem w samochodach takich marek jak Audi, BMW, Chrysler, Fiat, Ford, Mercedes, Opel, Toyota czy Volkswagen.