Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

W poszukiwaniu duńskich inwestorów

Spotkanie
03.11.2016

Dwuosobowa delegacja opolskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) przez dwa dni odbyła szereg spotkań w Kopenhadze, na których zachęcała duńskie firmy i wspomagające je instytucje do inwestowania w woj. opolskim i przedstawiała potencjał gospodarczy Opolszczyzny.

Wizyta studyjna delegacji działającego w ramach Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki COIE w Danii odbyła się 3 i 4 listopada. Główny specjalista COIE Ewa Dudik poinformowała, że wyjazd ten był kontynuacją działań rozpoczętych w 2015 roku przez przedstawicieli PAIiIZ w ramach zrealizowanej wtedy w Danii wizyty. Finalnym efektem tamtego wyjazdu była pozytywna decyzja duńskiej firmy SKAMOL o zainwestowaniu w Opolu. Firma ta 3 listopada oficjalnie rozpoczęła budowę swojego zakładu w Opolu.

3 i 4 listopada dwuosobowa reprezentacja opolskiego COIE odwiedziła Kopenhagę ponownie w poszukiwaniu nowych inwestorów. Wybór kierunku tej wizyty podyktowany był również widocznym w ostatnich 2-3 latach trendem rosnącego napływu zapytań o tereny inwestycyjne na Opolszczyźnie ze strony duńskich inwestorów. Interesowały się nimi już duńskie firmy m.in. z branży metalowej, budowlanej, energetycznej, OZE, automotive czy tekstylnej.

W pierwszym dniu wizyty w Danii wysłannicy OCRG odbyli rozmowach B2B podczas targów budownictwa ekonenergetycznego Building Green w Kopenhadze. - Były to jedne z targów polecanych do odwiedzenia przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze. Dodatkowo wystawiały się na nich firmy reprezentujące branżę zbliżoną do tej, w której działa obsługiwana już przez COIE i realizująca właśnie swoją inwestycję w Opolu firma SKAMOL – wyjaśnia Piotr Regeńczuk, główny specjalista Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w Opolu.

Poza tym branża budowlana wskazywana jest w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego jako jeden z kluczowych obszarów rozwoju z wykorzystaniem technologii i wiedzy. - Myślę, że wiele przeprowadzonych na stoiskach rozmów z firmami daje kilka konkretnych punktów zaczepienia do dalszej współpracy i szanse na nowe inwestycje – dodaje Piotr Regeńczuk.

W drugim dniu wizyty przedstawiciele opolskiego COIE spotkali się m.in. z Ambasador RP w Danii Henryką Densys-Mościcką. Rozmawiali m.in. o możliwości wspólnej organizacji wydarzeń dla duńskich przedsiębiorców dla zainteresowania ich współpracą z woj. opolskim. Przy wsparciu Ambasady RP delegacja OCRG miała też okazję spotkać się m.in. z kancelarią prawną obsługującą duńskie inwestycje na terenie Polski oraz duńską firmą rozważającą inwestycję w Polsce.

- Praca nad nowymi inwestycjami nie kończy się jednak w chwili powrotu do Opola. Teraz przed nami duże zadanie domowe - dostarczenie rozmówcom materiałów i danych, które będą pomocne w rozwoju współpracy z województwem opolskim oraz skojarzenie ich z konkretnymi instytucjami czy podmiotami – zaznacza Ewa Dudik.