Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

W Opolu odbędzie się sesja Europejskiego Parlamentu Młodzieży

Wydarzenie
28.08.2017
Obraz Greg Montani z Pixabay
Obraz Greg Montani z Pixabay

Delegowanie pracowników, młodzi na rynku pracy, mediacje czy mniejszości narodowe – takie tematy poruszone będą podczas sesji Europejskiego Parlamentu Młodzieży EYP Poland, która od 30 sierpnia do 3 września odbywać się będzie w Opolu. Weźmie w niej udział ok. 200 młodych ludzi.

W Opolu na sesji spotkają się uczniowie szkół średnich z opiekunami, a także studenci - nie tylko z Polski i Europy. Będą wśród nich również młodzi z Opolszczyzny. - Ponad połowa uczestników sesji pochodzić będzie z Polski. Ale będziemy też gościć delegatów między innymi z Serbii, Holandii, Włoch, Grecji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii, Ukrainy czy Armenii – mówi Adelaide di Maggio, główna organizatorka 14 Sesji Selekcyjnej EYP Poland w Opolu.

30 sierpnia uczestnicy wydarzenia zjadą do zamku w Mosznej, gdzie odbędzie się spotkanie integracyjne. Natomiast 1 września rano na Ostrówku w Opolskim Urzędzie Marszałkowskim odbędzie się oficjalne rozpoczęcie sesji z udziałem m.in. marszałka woj. opolskiego Andrzeja Buły. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, podlegające mu Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i działający w ramach OCRG Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Opole są partnerami głównymi 14. Sesji Selekcyjnej Europejskiego Parlamentu Młodzieży EYP Poland w Opolu.

- Mamy nadzieję, że młodzi delegaci znajdą w naszym regionie dobry klimat do rozmów i docenią to, jak istotny dla naszego współistnienia w Europie jest dialog – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

W kolejnych dniach sesji w Opolu młodzież pracować będzie i spotykać się m.in. w Muzeum Śląska Opolskiego, opolskim LO nr 2 czy w aulach Uniwersytetu Opolskiego. Debatować będzie np. na tematy dotyczące kultury, edukacji, gospodarki, środowiska, energetyki, nauki języków czy rozwoju obszarów wiejskich. Wśród prelegentów i ekspertów będą m.in. europarlamentarzyści, posłowie, prawnicy, przedstawiciele różnych instytucji czy stowarzyszeń, a także ludzie nauki. – Program sesji jest naprawdę bogaty. Ważne jest dla nas także to, aby jej tematyka odzwierciedlała obecne potrzeby i problemy regionu, w którym się odbywa – dodaje Adelaide di Maggio.

Sesje organizowane przez EYP mają charakter symulacji prac parlamentarnych. Ich uczestnicy dzieleni są na grupy dyskusyjne (komitety) prowadzone przez doświadczonych moderatorów. Podczas prac grupy mają przedyskutować i opracować dany temat. - Udział w sesjach pozwala młodzieży doświadczyć procesu demokratycznego podejmowania decyzji, wyrobić zdanie na bieżące tematy, a w konsekwencji zwiększać świadomość polityczną i społeczną – podkreślają organizatorzy.

Sesja, która odbędzie się w Opolu w najbliższych dniach, będzie tzw. Sesją Selekcyjną. To oznacza, że powołane na niej specjalne międzynarodowe jury wybierze 32 delegatów spośród polskich uczestników, którzy wezmą potem udział w dwóch sesjach międzynarodowych EYP: zaplanowanej na jesień br. sesji w Tbilisi (Gruzja) oraz planowanej na wiosnę przyszłego roku sesji w Wilnie (Litwa).

Europejski Parlament Młodzieży (European Youth Parliament – EYP) to niezależna, ponadpartyjna organizacja non-profit, która działa od 1987 r. Jest to jedna z największych platform debaty i edukacji politycznej, która umożliwia młodym Europejczykom wymianę poglądów oraz zbieranie doświadczeń międzykulturowych. Każdego roku w ponad 30 krajach Europy organizowanych jest ponad 100 krajowych, regionalnych i międzynarodowych spotkań EYP zwanych „sesjami”, w których uczestniczy w sumie ponad 20 tysięcy osób. Główne biuro organizacji mieści się w Berlinie.

Działalność EYP nie ogranicza się jedynie do terytorium UE – obejmuje też państwa Rady Europy oraz Republiki Białorusi. Obecnie istnieje ponad 30 komitetów narodowych EYP, w tym w Polsce. Historia EYP w Polsce sięga początków lat 90-tych ub. wieku, kiedy pierwsi delegaci zaczęli brać udział w sesjach za granicą. Na początku 2006 r. powołano nowe stowarzyszenie z nowym statutem oraz zarządem. Organizacja pozostaje oficjalnym przedstawicielem EYP w Polsce. Polski komitet narodowy jest jednym z najaktywniejszych w EYP.

Tekst przygotowano m.in. na podstawie materiałów własnych i EYP Poland.

 

UWAGA!

Informacja dla mediów: uroczyste otwarcie 14. Sesji Selekcyjnej Europejskiego Parlamentu Młodzieży EYP Poland w Opolu odbędzie się 1 września o godz. 9.00 na Ostrówki w Sali Orła Białego.