Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Unijnego wsparcia warto szukać w regionie i w kraju

Spotkanie
09.02.2017

Nie tylko w regionie, ale też w krajowych programach unijnych mogą szukać finansowego wsparcia na realizację swoich pomysłów przedsiębiorcy z Opolszczyzny. Pieniądze można pozyskać np. na innowacje, rozwój firm, nowe usługi i produkty czy podbijanie zagranicznych rynków.

O tym, gdzie, kiedy i na co przedsiębiorcy z województwa opolskiego mogą pozyskać w najbliższym czasie dotacje unijne można było dowiedzieć się 9 lutego w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym (CWK) w Opolu podczas spotkania informacyjnego pt. „Dotacje dla przedsiębiorców z województwa opolskiego”. – Doradztwo, szkolenia, bezpieczeństwo systemu prawnego i finansowanie to rzeczy, których potrzebują przedsiębiorcy, by działać i rozwijać się – mówił wicedyrektor OCRG Dariusz Mazurczak, zachęcając do sięgania po unijne wsparcie.

Jacek Baranowski z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki poinformował, jakie nabory dla firm OCRG ogłosi jeszcze w tym roku. Dofinansowanie można w nich będzie pozyskać na: innowacje w przedsiębiorstwach, czyli realizację nowatorskich projektów; inwestycje dla podmiotów ekonomii społecznej, gdzie celem będzie wdrażanie innowacji procesowych lub produktowych; wsparcie promocji i współpracy gospodarczej, w ramach którego będzie można pozyskać dofinansowanie na podbój np. zagranicznych rynków zbytu i na infrastrukturę usług społecznych, czyli budowę, rozbudowę czy wyposażeniu żłobków, przedszkoli czy klubów malucha.

Łącznie w czterech zaplanowanych do ogłoszenia przez OCRG w 2017 roku naborach firmy mogą pozyskać ponad 86,7 mln zł. Opis wszystkich tych działań wraz z ich harmonogramem oraz pulami przeznaczonych na poszczególne nabory pieniędzy zamieszczamy w załączniku poniżej.

Ekspert OCRG mówił także o pożyczkach dla firm z Opolszczyzny finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, które dostępne będą do połowy tego roku. Udzielać ich będą tzw. pośrednicy finansowi, których wyłoni BGK. Jacek Baranowski podpowiedział też, że pieniędzy na zakładanie działalności oraz rozwój firm można szukać w naborach finansowanych z puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na koniec zachęcił również do korzystania z usług istniejącego w ramach OCRG Punktu Informacyjnego, gdzie można dowiedzieć się więcej o różnych źródłach dotacji; do z korzystania z usług istniejącego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, jak również do śledzenia strony internetowej i profilu Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki na Facebooku, gdzie regularnie zamieszczane są informacje o regionalnych i krajowych naborach dla firm.

Grzegorz Stolarczyk z firmy doradczej zajmującej się pozyskiwaniem i rozliczaniem dotacji informował natomiast o krajowych źródłach pozyskiwania dotacji z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Nabory te są ogłaszane np. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwo Rozwoju czy Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Stolarczyk podpowiedział m.in., gdzie firmy – także te z województwa opolskiego - mogą starać się o wsparcie na prace badawczo-rozwojowe, udział w targach międzynarodowych czy np. projekty inwestycyjne na wdrażanie innowacji.

– Warto o tym wiedzieć, bo na wdrożenia innowacji nie ma pieniędzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – mówił. – Najbardziej optymalnym byłoby pozyskanie dofinansowania najpierw na badania i rozwój, a potem na wdrażanie ich wyników – dodał.

Spotkanie informacyjne w CWK zorganizował mBank, którego przedstawiciel mówił m.in. o roli banku w pozyskiwaniu funduszy unijnych - np. o przykładach montaży finansowych. Współorganizatorami spotkania były Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, CWK oraz ZAGA Fundusze Europejskie, a partnerami wspierającymi Loża Opolska Business Centre Club, która była również inicjatorem spotkania, jak również Izba Gospodarcza "Śląsk" i Opolska Izba Gospodarcza.