Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Unijne pieniądze dla firm z obszarów przygranicznych

Nabór
22.03.2017
Obraz martaposemuckel z Pixabay
Obraz martaposemuckel z Pixabay

Dofinasowanie na projekty dotyczące wprowadzania nowych usług i produktów przyznał 16 firmom z powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego zarząd woj. opolskiego. Dofinansowanie wyniesie ponad 14,5 mln zł, a ogólna wartość tych projektów to 41,2 mln zł.

Unijne wsparcie dla tych przedsiębiorstw przyznane zostało w ramach ogłoszonego w ubiegłym roku naboru na „Nowe usługi i produkty w MSP na obszarach przygranicznych”. Ogółem starało się o nie 40 firm. Wśród wybranych do dofinansowania w ramach tego naboru projektów są takie, które zakładają np. wprowadzenie usług malowania ekologicznego; uruchomienie produkcji furtek z innowacyjnym mechanizmem samozamykającym; wdrożenie linii technologicznej do produkcji ekologicznej, innowacyjnej i energooszczędnej deski podłogowej czy wdrożenie innowacyjnych, ekologicznych opakowań do naturalnych i ekologicznych produktów.

Nabór ogłosiło Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Mogły w nim brać udział mikro, małe i średnie firmy z terenów przygranicznych, czyli powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego. - Wynika to z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Po negocjacjach z Komisją Europejską zapisano w nim, że trzeba dążyć do rozwoju przedsiębiorczości na terenach słabiej rozwiniętych, gdzie m.in. wskaźnik przedsiębiorczości jest niższy, niż w pozostałych częściach naszego regionu. A tak właśnie jest na terenach przygranicznych, czyli w tych trzech uwzględnionych w naborze powiatach – tłumaczy dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Przedsiębiorcy mogli starać się w ramach tego naboru o wsparcie na inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia czy sprzęt produkcyjny, który pomoże im wprowadzić na rynek nowe lub ulepszone produkty albo usługi; na inwestycje w rozwój swoich przedsiębiorstw, które pozwolą zwiększyć skalę ich działalności i poszerzyć zasięg oferty; jak również na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych czy organizacyjnych - zwłaszcza tych wypracowanych w ramach projektów realizowanych z dofinansowaniem na innowacje.

Nabór miał zostać rozstrzygnięty w kwietniu. – Udało się go rozstrzygnąć nieco wcześniej, co powinno ucieszyć przedsiębiorców. To oznacza, że wcześniej mogą zrealizować i rozliczyć zaplanowane w jego ramach inwestycje – zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Z regulaminu wynikało, że maksymalna kwota dofinansowania do jednego projektu w ramach naboru na nowe produkty i usługi w MSP mogła wynieść 2 mln zł, a minimalna – 100 tys. zł. Maksymalny procent dofinansowania w przypadku projektów objętych regionalną pomocą inwestycyjną dla mikro i małych firm mógł wynieść do 55 proc, a w przypadku firm średnich – 45 proc. Natomiast projekty objęte pomocą de minimis mogły dostać w ramach tego naboru do 70 proc. dofinansowania.

W praktyce wśród 16 zakwalifikowanych do dofinansowania projektów najwyższe dofinansowanie wyniesie niespełna 2 mln zł, a najniższe prawie 172,5 tys. zł. W tej grupie projekt o najwyższej ogółem wartości kosztować ma ponad 8,7 mln zł; a o najniższej wartości – około 331,5 tys. zł.

W sumie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano łącznie ponad 160 mln euro. Dotąd w perspektywie finansowej 2014-2020 OCRG ogłosiło osiem naborów: jeden pod koniec 2015 r; sześć w roku ubiegłym i jeden w roku 2017. Rozstrzygnięto cztery z nich: na innowacje; współpracę zagraniczną i promocję (czyli np. udział w targach czy misjach gospodarczych); na infrastrukturę usług społecznych (np. tworzenie miejsc całodobowej i dziennej opieki dla osób zależnych) oraz właśnie na nowe produkty i usługi w MSP na terenach przygranicznych.