Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Unijna pożyczka w TISE do 500 tys. zł

Informacja
12.10.2017
Obraz Nattanan Kanchanaprat z Pixabay
Obraz Nattanan Kanchanaprat z Pixabay

Do 500 tys. zł unijnej pożyczki mogą pozyskać przedsiębiorcy z województwa opolskiego poprzez Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych na rozwój swoich firm. To jeden z pięciu pośredników udzielających takiego wsparcia.

Chodzi o pożyczki, na które pieniądze zostały zarezerwowane w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. W sumie na ten cel przeznaczonych zostało w naszym regionie ponad 336 mln zł. W ostatnich dniach września Bank Gospodarstwa Krajowego, któremu województwo opolskie przekazało tę pulę pieniędzy, podpisał pierwsze umowy z pierwszymi pięcioma instytucjami. I to właśnie one udzielają unijnych pożyczek.

Jest wśród nich także Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych  (TISE) z Warszawy, które w związku z tym na początku października uruchomiło swoje biuro w Opolu na ul. Ozimskiej 4/7 (tel. 775466170). Tam właśnie można składać wnioski o pożyczki oraz dowiedzieć się więcej o warunkach ich przyznawania. Uruchomiona została też podstrona internetowa TISE z wszelkimi informacjami, dokumentami i kontaktami dla przedsiębiorców z woj. opolskiego dotyczącymi tego tematu: https://tise.pl/offers/efektywne-opolskie-duza-pozyczka-inwestycyjna/

Firmy zainteresowane pozyskaniem pożyczki właśnie w TISE już mogą składać wnioski. Jej oprocentowanie może wynieść od 1,83 proc. do 2,83 proc. Zabezpieczeniem mogą być: weksel własny in blanco, poręczenie wekslowe, przewłaszczenie ruchomości wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia czy hipoteka na nieruchomości wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia. – Wnioski firm o te pożyczki mają być rozpatrywane w terminie do 10 dni od złożenia kompletu dokumentów – deklaruje Krzysztof Rykowski, dyrektor ds. komunikacji TISE S.A.

Pieniądze na pożyczki udzielane m.in. przez TISE zarezerwowane zostały w poddziałaniu 2.1.1 Nowe produkty i usługi. Przedsiębiorcy będą je mogli przeznaczyć np. na inwestycje dotyczące wdrażania innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych, inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia czy sprzęt produkcyjny, który ma pomóc wprowadzać na rynek nowe albo ulepszone produkty lub usługi, a także na inwestycje w rozwój przedsiębiorstw.

Warto też wiedzieć, że zakup niezabudowanych lub zabudowanych gruntów w ramach finansowanej z pożyczki inwestycji możliwy jest tylko do 10 proc. puli pieniędzy wypłaconych pożyczkobiorcy, a pula na zakup samochodów osobowych musi być związana z celami programu i wynosić nie więcej niż 100 tys. zł. Pożyczka udzielana z unijnej puli RPO WO 2014-2020 nie może też nakładać się finansowaniem z innymi funduszami, programami, środkami czy instrumentami Unii Europejskiej,

Standardowy okres spłaty małych unijnych pożyczek w woj. opolskim to 5 lat, a dużych (TISE udziela tylko takich) – 7 lat. Czym pożyczki te będą się różnić od tych udzielanych przez komercyjne banki? M.in. tym, że są dedykowane tylko dla przedsiębiorców realizujących inwestycje na terenie woj. opolskiego, ale również niskimi kosztami i długą karencją w spłacie kapitału oraz brakiem opłat i prowizji związanych z ich udostępnieniem i obsługą. Ich oprocentowanie może być ustalane na warunkach rynkowych, ale także na warunkach korzystniejszych, niż rynkowe, zgodnie z zasadami udzielania pomocy de minimis.

Na preferencyjne warunki mogą liczyć firmy działające w obszarze którejś z opolskich inteligentnych specjalizacji regionalnych (technologie chemiczne, technologie budownictwa i drewna, przemysł maszynowy i metalowy, technologie przemysłu energetycznego, w tym te związane z odnawialnymi źródłami energii oraz poprawą efektywności energetycznej oraz technologie rolno-spożywcze oraz procesy i produkty ochrony zdrowia i środowiska), a także przedsiębiorstwa ekologiczne albo przedsiębiorstwa realizujące inwestycje ekologiczne. O jakich preferencjach mowa? Np. o wydłużeniu karencji w spłacie z 6 do 24 miesięcy od dnia uruchomienia pożyczki.

 

Pozostali pośrednicy finansowi, którzy udzielać będą w woj. opolskim podobnych pożyczek to:

- Fundacja Rozwoju Śląska (24 mln zł)

- konsorcjum Fundacji Rozwoju Śląska i Centrum Rozwoju Biznesu Sp. z o.o. (22 mln zł),

- Agencja Leasingu i Finansów S.A. (8 mln zł)

- konsorcjum ECDF S.A. i MEGA SONIC S.A. (14 mln zł)