Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Unijna pomoc na wdrożenie innowacji

Nabór
25.01.2017
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Wsparcie na projekty dotyczące wdrażania innowacji technologicznych mogą pozyskać mikro, małe i średnie firmy z całego kraju, w tym oczywiście te z woj. opolskiego, w naborze ogłoszonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). W puli naboru jest aż 400 mln zł.

50 mln zł z tej puli zarezerwowanych zostało dla firm z woj. mazowieckiego; z pozostałych 350 mln zł korzystać mogą przedsiębiorcy z pozostałych regionów w kraju.

Nabór prowadzony jest w ramach poddziałania pn. „Kredyt na innowacje technologiczne”. Unijne pieniądze na ten cel pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Wsparciem objęte mają być w jego ramach projekty dotyczące wdrażania innowacji technologicznych – własnych lub kupionych wyników prac badawczo-rozwojowych.

O dofinansowanie – jak wyjaśniono w ogłoszeniu o naborze - ubiegać się mogą projekty finansowane w ramach kredytu na innowacje technologiczne, który przyznawany jest na zasadach komercyjnych przez banki współpracujące z BGK przy udziale własnym kredytobiorcy wynoszącym min. 25 proc. Dofinansowanie w formie dotacji – tzw. „premii technologicznej” – przyznawane jest po to, by spłacić część kredytu technologicznego. Może ono być przeznaczone na inwestycję technologiczną oraz na zrealizowane przez podmioty zewnętrzne ekspertyzy, studia, koncepcje i projekty związane z taką inwestycją.

W ogłoszeniu o naborze doprecyzowano, że dofinansowanie może być przeznaczone np. na: zakup nieruchomości (niezabudowanej lub zabudowanej, w tym zakup prawa użytkowania wieczystego); zakup, wytworzenie czy koszty montażu i uruchomienia nowych środków trwałych (z wyłączeniem środków transportu kupowanych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w sektorze transportu); zakup używanych środków trwałych, a także koszty montażu i uruchomienia używanych środków trwałych czy zakup robót i materiałów budowlanych wykorzystywanych do budowy lub rozbudowy budynków czy budowli.

Poza tym wsparcie może być przeznaczone np. na zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how czy nieopatentowanej wiedzy technicznej; pokrycie kosztów związanych z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli lub ich części, poniesionych do dnia zakończenia realizacji inwestycji technologicznej; jak również na wydatki ponoszone na wykonane przez doradców zewnętrznych studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do wdrożenia nowej technologii w ramach inwestycji technologicznej.

Wnioski o dofinansowanie można będzie składać od 20  lutego do 29 marca (w ostatnim dniu do godz.16:00). Dofinansowanie w ramach tego naboru nie może przekroczyć kwoty 6 mln zł.

Więcej informacji na: http://www.poir.gov.pl/nabory/32-wsparcie-wdrozen-wynikow-prac-br-322-kredyt-na-innowacje-technologiczne-2/