Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Tym firmom najszybciej rosły obroty

Konkurs
11.01.2018
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Firmy Proma, Elemont i Blyss Polska znalazły się na czele opolskiego rankingu „Gazele Biznesu 2017”.

„Puls Biznesu” opublikował wyniki osiemnastej edycji rankingu najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw. W rankingu przygotowanym dla województwa opolskiego sklasyfikowano sześćdziesiąt firm. O miejscach decydował procentowy przyrost obrotów osiągnięty w latach 2014, 2015 i 2016.

"Najszybszą" Gazelą Biznesu Opolszczyzny została firma Proma z Zawadzkiego zajmująca się produkcją specjalistycznych rur do przesyłu gazu ziemnego. Proma specjalizuje się w przygotowaniu rur do instalacji metodami bezwykopowymi, np. pod dnem rzeki i w trudnych warunkach geologicznych. Przychody firmy w badanych latach wzrosły o 376,21 proc., a w pierwszym półroczu 2017 r. wynosiły 25,3 mln zł. Firma uplasowała się na 36. miejscu ogólnopolskiego rankingu „Gazel Biznesu 2017”.

Drugie miejsce w opolskiej edycji rankingu zajął Elemont z Opola ze wzrostem przychodów na poziomie 209,66 proc. Firma specjalizuje się w obsłudze dużych inwestycji przemysłowych w energetyce (m.in. dla elektrowni w Opolu, Turowie i Bełchatowie), przemyśle (m.in. rozbudowa zakładu MUBEA Automotive, modernizacja fabryki ZOTT w Opolu i Raciborzu) i w użyteczności publicznej (m.in. Centrum Wysokich Technologii w Opolu, Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego). W rankingu ogólnopolskim „Gazele Biznesu 2017” Elemont zajął 296. miejsce.

Trzecią Gazelą Biznesu Opolszczyzny został firma BLYSS Polska z Jasienia. Firma zajmuje się produkcją przyczep i specjalistycznych zabudów pojazdów (lawety, zabudowy plandekowe, kontenery). Spółka jest częścią niemieckiej firmy Blyss Transporttechnik GmbH. Przychody firmy na przestrzeni lat 2014-2016 wzrosły o 198,28 proc, a w 2016 r. wyniosły 46 mln zł. W ogólnopolskim zestawieniu spółka znalazła się na 383. miejscu.

Na listach rankingowych „Gazeli Biznesu 2017” sklasyfikowano 4362 firmy. Pełne zestawienie jest dostępne pod adresem: https://www.pb.pl/gazele/wyszukiwarka/. Gala wręczenia nagród dla laureatów z województwa śląskiego i opolskiego odbędzie się 1 marca br. w Katowicach.

„Gazele Biznesu” to najstarsze polskie zestawienie dynamicznie rozwijających się firm zatrudniających do 250 pracowników. Celem jest promocja przedsiębiorstw dobrze zarządzanych i cieszących się biznesową wiarygodnością. Tytuł to uznana marka, a także rekomendacja w kontaktach handlowych. Projekt jest realizowany przez dzienniki ekonomiczne należące do grupy wydawniczej Bonnier. Podobne zestawienia są sporządzane w Szwecji, Danii, Estonii, na Litwie i w Słowenii. W Polsce od 2000 r. ranking przygotowuje dziennik „Puls Biznesu”.