Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Twórcze burze w Dobrotece

Warsztaty
01.12.2016

Burze mózgów, ćwiczenia pobudzające twórcze myślenie czy zadania dotyczące projektowania – z tym mierzą się w ostatnich dniach w Dobrotece uczniowie opolskich szkół zawodowych i techników w ramach szkoleń zespołów kreatywnego myślenia Design Thinking.

Szkolenia z metodologii Design Thinking odbywają się od 21 listopada w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2”. Potrwają do 2 grudnia. Biorą w nich udział uczniowie opolskich szkół zawodowych i techników uczestniczących w projekcie, skupieni w 27 kilkuosobowych zespołach. Zajęcia prowadziła Natalia Hofman – trener, psycholog, doradca biznesowy, a odbywają się one w Apartamencie Przyszłości w Dobrotece w Dobrodzieniu.

- Każda z grup ma w Dobrodzieniu jednodniowe, kilkugodzinne szkolenie, na którym poznaje metodologię Design Thinking. To wprowadzenie do tego, co młodzieżowe zespoły powołane w ramach projektu będą potem wykonywały we współpracy z firmami – tłumaczy koordynator projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” ze strony OCRG Anna Tęgosik.

W kolejnych miesiącach każdy z zespołów, które zawiązały się na początku bieżącego roku szkolnego, będzie współpracował z jedną z opolskich firm. Jego zadaniem będzie rozwiązanie problemu, który zada firma. – Pod koniec roku szkolnego odbędzie się konkurs zespołów. We współpracy z firmami zostanie oceniona efektywność pracy każdego z nich – wyjaśnia Anna Tęgosik.

Nagrodą dla zwycięskiego zespołu będzie kilkudniowy wyjazd do nowoczesnego parku technologicznego. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca otrzymają nagrody rzeczowe.

„Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” to druga już edycja projektu Samorządu Województwa Opolskiego dla szkół zawodowych. Realizują go Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji (RCRE) w Opolu we współpracy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG ) oraz z Politechniką Opolską i miastem Opole.

Biorą w nim udział 33 szkoły zawodowe i technika z całego regionu – ich uczniowie (ok. tysiąca), dyrektorzy, nauczyciele i instruktorzy. Głównym celem projektu jest zbliżenie środowiska szkół zawodowych w woj. opolskim do lokalnego biznesu, który w naturalny sposób poszukuje kadry wśród wychowanków tych szkół.

W poprzedniej edycji projektu, która trwała od sierpnia 2013 do grudnia 2015, wzięło udział 7 tys. uczniów. Z tego 1,5 tys. z nich podniosło kwalifikacje zawodowe; 1,5 tys. wzięło udział w stażach i praktykach a 55 szkół wyposażonych zostało w nowoczesne pracownie.

W trwającej obecnie edycji (sierpień 2016 – lipiec 2018) realizowane są kursy zawodowe podnoszące kwalifikacje dla uczniów;”; spotkania uczniów z lokalnym biznesem; spotkania przedstawicieli firm, szkół i samorządu czy warsztaty dla dyrektorów szkół i przedstawicieli firm, a także właśnie praca zespołów kreatywnego myślenia „design thinking.