Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Te Diamenty rosną najszybciej

Informacja
21.02.2017

Nowa Itaka wśród dużych firm, SWO Polska wśród średnich i Mat-Farm wśród małych to opolskie firmy, które okazały się najlepsze w rankingu Diamentów przyznawanych przez miesięcznik Forbes.

„Województwo opolskie to nowoczesne rolnictwo, energetyka i silne związki gospodarcze z naszym zachodnim sąsiadem. Na regionalnej liście Diamentów Forbesa znalazły się firmy, które swój sukces zawdzięczają zniesieniu barier w podróżowaniu i współpracy w ramach otwartej Europy” - napisali dziennikarze Forbes.

W rankingu Forbesa uwzględniane są przedsiębiorstwa, które najszybciej zwiększają swoją wartość. To zwierciadło, w którym odbija się stan polskiej gospodarki. Tegoroczne zestawienie uwzględnia dane z 2015 r. zebrane przez firmę Bisnode Polska. W rankingu są zarówno wielkie i znane firmy, jak i mniejsze, rodzinne, których nazwy niewielu osobom coś mogą powiedzieć.

Owocem wspomnianego zniesienia barier w podróżowaniu jest pierwsze miejsce spółki Nowa Itaka - największego w Polsce touroperatora – w kategorii firm o przychodach przekraczających 250 mln zł. Itaka zanotowała w 2015 r. sprzedaż na poziomie 1,6 mld zł, 18 mln zł zysku netto i średnią wzrostu na poziomie prawie 21 proc.

Kolejne miejsca w tej kategorii zajęły: Siegenia Aubi z Kluczborka i Chespa z Krapkowic.

W kategorii firm o przychodach w przedziale od 50 do 250 mln zł najlepsza okazała się firma SWO Polska ze Strzelec Opolskich produkująca piece i paleniska , której wartość urosła o 51 proc. Kolejne miejsca zajęły firmy transportowe: Bedmet, który przewozi ładunki ponadgabarytowe oraz Sindbad, który jest największym w Polsce przewoźnikiem autokarowym. Sindbad dysponuje ponad 300 komfortowymi autokarami i realizuje połączenia aż do 28 krajów europejskich. Rocznie przewozi ponad milion osób.

W rankingu średniaków znalazły się także inne znane firmy: ECO Logistyka na miejscu czwartym, Adamietz na szóstym czy Kaye Aluminium na dziesiątym.

Wśród małych firm, o przychodach od 5 do 50 mln zł, najlepsza okazała się spółka Mat-Farm z Dzielowa w gminie Baborów, której wartość urosła o 77 proc. To rodzinna firma skupującą od rolników jęczmień, kukurydzę, pszenicę i rzepak oraz sprzedająca te surowce dużym producentom żywności. Forbes sklasyfikował 47 małych opolskich firm. Wśród nich są m.in. Blyss z Lasowic Wielkich (3.), Kamet z Reńskiej Wsi (22.), Vitroterm z Murowa (34.), Formopex ze Strzelec Opolskich (36.) czy Opolgraf z Opola (45.).

Źródło: Newsletter Klubu 150