Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Taniej kupować w grupie

Przedsiębiorcy
14.11.2017
 Jedną z firm, które taniej kupią prąd na przyszły rok w ramach grupy zakupowej, jest Polaris.
Jedną z firm, które taniej kupią prąd na przyszły rok w ramach grupy zakupowej, jest Polaris.

Z tego założenia wyszli przedsiębiorcy z woj. opolskiego, którzy dołączyli do grupy zakupowej i zdecydowali się wspólnie kupić prąd na cały przyszły rok. Poszczególne firmy z tej grupy oszczędzą dzięki temu od kilku nawet do 67 tys. złotych.

Jedną z firm, które przystąpiły w tym roku do grupy zakupowej, jest Polaris z Opola. - Zakup energii elektrycznej to dla nas jeden z większych wydatków w budżecie. Jeśli można go obniżyć, to chętnie się na to decydujemy. A w tym roku w ramach grupy zaproponowana została niska w porównaniu z rynkowymi cena – mówi dyrektor operacyjny firmy Polaris, Bogusław Dawiec.

W tym i w minionych latach do grupy zakupowej przystępowała także firma Haba-Beton z Olszowej. – W biznesie liczy się każda kwota. Dlatego właśnie w zakupach grupowych uczestniczymy od lat. To dobre rozwiązanie dla biznesu – przekonuje dyrektor handlowy Haba-Beton Marcin Cwielong.

Grupowe zakupy energii dla firm z naszego regionu od 2014 roku organizuje podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). W tym roku współorganizowały je także Opolska Izba Gospodarcza oraz WSSE Invest-Park. Rokrocznie uczestniczy w nich po kilkanaście firm z Opolszczyzny. Prąd na przyszły rok kupi razem 17 opolskich firm.

- By wynegocjować z dostawcami jak najkorzystniejsze warunki, dobrze jest połączyć siły zwiększając tym samym wolumen docelowego zakupu. Mówiąc wprost: im większa jest grupa zakupowa, tym większy jest to argument do obniżenia ceny w negocjacjach z dostawcami – tłumaczy kierownik działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera dr Iwona Święch-Olender.

Ceny prądu na rok 2018 dla firm skupionych w grupie kolejny rok z rzędu negocjowała firma Innpact, która reprezentowała w ramach tej grupy przedsiębiorstwa nie tylko z woj. opolskiego, ale też woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego. Paweł Durkiewicz z firmy Innpact podał, że całkowity wolumen dokonanego w imieniu całej grupy na przyszły rok zakupu wyniósł 190 GWh. - Z tego około 60 GWh to zapotrzebowanie firm z województwa opolskiego – dodał Durkiewicz.

Przedstawiciel Innpact podał też, że wynegocjowana dla firm z grupy średnia cena energii na przyszły rok wyniosła 215,60 zł/MWh. Dla porównania w ubiegłym roku średnia cena wyniosła 205,22 zł/ MWh. - Ze względu na bardzo duże zawirowania występujące na rynku energii w ostatnim okresie nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, jej ceny na Towarowej Giełdzie Energii bardzo wzrosły. Grupa zakupowa, którą zorganizowaliśmy, w części uchroniła jej uczestników przed skutkami tej niespodziewanej sytuacji na rynku energii – zaznacza Paweł Durkiewicz.

Dopytywany o to, jakie oszczędności udział w grupie da poszczególnym firmom woj. opolskiego Durkiewicz podał dla przykładu, że największy klient z Opolszczyzny, który kupi ponad 10 GWh energii, w porównaniu do ceny standardowej z Towarowej Giełdzie Energii zaoszczędzi w 2018 roku ponad 67 tys. złotych; klient średni, który kupi około 4 GWh, zaoszczędzi w porównaniu do ceny standardowej prawie 19 tys. złotych; a mały, który kupi 300 MWh, oszczędzi ponad  6 tys. złotych.

Grupa zakupowa dotycząca zakupu energii dla firm na rok 2018 została zamknięta 12 października. - W tej chwili trwa proces uzgadniania i podpisywania umów – mówi Durkiewicz.

- Mamy nadzieję, że oferując firmom nie tylko możliwość pozyskania unijnego wsparcia na realizację ich pomysłów, na szkolenia czy doradztwo, ale też dając sposobność do wypracowania dodatkowych korzyści w trakcie bieżącego ich funkcjonowania, przyczyniamy się do tego, że przedsiębiorcy będą się czuć lepiej w naszym regionie i będą się tu rozwijać – zaznacza marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.