Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Świąteczna Gala Podsumowująca za nami!

Wydarzenie
15.12.2016

IFA Rotorion w Ujeździe inwestycją roku 2016; budowa dwóch nowych hal firmy Famet reinwestycją roku 2016 - tak uznali w elektronicznym głosowaniu uczestnicy Świątecznej Gali Podsumowującej OCRG. Wśród gości był nawet… James Bond.

Atrakcji na gali zorganizowanej przez marszałka Województwa Opolskiego i podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki nie brakowało. Odbyła się ona 15 grudnia w domEXPO w Opolu, a wśród gości było ponad dwustu przedstawicieli firm, instytucji otoczenia biznesu, a także organizacji i instytucji gospodarczych, m.in. PAIiIZ, KSSE czy WSSE. Byli także przedstawiciele władz Województwa Opolskiego z marszałkiem Andrzejem Bułą na czele oraz samorządowcy.

- Nie ma chyba dla gospodarza, osoby która zaprasza na jakiekolwiek przedsięwzięcie czy imprezę, przyjemniejszego widoku, niż taka liczba gości. Może powiem nieskromnie, ale jest to wielkie uznanie dla nas, pracowników urzędu marszałkowskiego i OCRG, sygnał że dobrze się Państwo czujecie w naszym towarzystwie, że dobrze Wam służymy na co dzień tym, co robimy – mówił marszałek Andrzej Buła.

Witając przedsiębiorców dziękował też za ich „wielką odwagę w inwestowaniu i podejmowanie gospodarczych wyzwań”. – To jest dla nas, urzędników, wielki powód do podziwu i uznania – dodał podając, że w mijającym roku w sześciu ogłoszonych przez OCRG naborach o unijne dotacje starało się blisko czterysta firm. – W realizację projektów wybranych do dofinansowania przedsiębiorcy zainwestowali ze swoich budżetów 200 milionów złotych, co zaprzecza wszelkim tezom różnych polityków. Nie jest więc tak, że nasi przedsiębiorcy sabotują, boją się lub nie chcą. Chcecie Państwo i za to bardzo serdecznie dziękuję.

Rok podsumował w formie podziękowań dla także dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. Podkreślił on m.in. fakt, iż inwestorzy, którzy zdecydowali się w mijającym roku budować lub rozbudowywać swoje zakłady na Opolszczyźnie stworzą 1150 nowych miejsc pracy, a przedsiębiorcy realizujący projekty z unijnym dofinansowaniem statystycznie dokładają do tych zadań 60 proc. ich wartości. Roland Wrzeciono dziękował także instytucjom otoczenia biznesu, zwłaszcza tym, które w 2016 roku podpisały z OCRG porozumienie o współpracy: Opolskiej Izbie Gospodarczej, Izbie Gospodarczej Śląsk oraz Opolskiej Loży BCC. – Myślę, że dzięki takiemu zacieśnieniu współpracy będziemy mogli lepiej i celniej pomagać przedsiębiorcom – uznał.

Gościem specjalnym Gali był znany ekonomista, doradca prezydentów i premierów prof. Witold Orłowski, który mówił m.in., że polskie regiony, w tym Opolszczyzna, stoją przed wielkimi szansami, przed jakimi nigdy w historii nie stały. – Wiele udało się już osiągnąć przez ostatnie 25 lat, ale tak naprawdę wszystko jeszcze przed nami. Najwięcej zależy od ludzi: przedsiębiorców, pracowników, mądrych rządzących – samorządowych i rządowych – zaznaczył.

Prof. Orłowski w swoim wystąpieniu wskazał na obszary, które w ostatnich dziesięcioleciach były „centrami gospodarczymi świata” – USA czy Europę i na te rejony, które centrami gospodarczymi świata mają być za 35-40 lat, m.in. Indie czy Chiny. – Musimy tam wszędzie być obecni. Nie wiem jak wielu z Państwa ma lub planuje działalność w Indiach czy Chinach, ale tam trzeba będzie być. Tam, gdzie świat rozwija się najszybciej, jeśli chcemy go dogonić. A mam nadzieję, że chcemy – podpowiadał.

Nawiązał także do niedawnych wyborów w USA oraz Brexitu mówiąc m.in., że wynikami głosowania ws. Brexitu „wszyscy byli zaskoczeni”, także ci, którzy do niego nawoływali. – Zobaczymy, może będzie drugie referendum, to wcale nie jest przesądzone – uznał.

Podczas imprezy wybrano również inwestycję i reinwestycję roku 2016. Wskazali je uczestnicy gali w elektronicznym głosowaniu. Inwestycją roku okrzyknięto firmę IFA Rotorion, która ulokowała się w Ujeździe. Statuetkę w jej imieniu odebrał burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch. Reinwestycją 2016 wybrana została budowa dwóch hal firmy Famet. – Zapewniam, że wciąż jeszcze mamy apetyt na inwestowanie, więc z pewnością pozostaniemy firmą aktywną w tym zakresie – mówił odbierający wyróżnienie prezes zarządu firmy Famet Janusz Przybyła.

Gala była też okazją do uhonorowano Centrum Obsługi Inwestora działającego przy OCRG, które w ostatnich dniach uzyskało najwyższą w kraju ocenę podczas certyfikacji PAIiIZ.

- Mówiąc w sportowym żargonie, to jest wyjątkowa drużyna. Tworzy wspaniały zespół, który w tym roku zajął pierwsze miejsce w Polsce wśród COI - mówił marszałek Województwo Opolskie Andrzej Buła wręczając listy gratulacyjne i sporych rozmiarów pamiątkowy globus dla tych, którzy inwestycje na Opolszczyznę ściągają z całego świata.

Marszałek dodał, że w przeddzień gali odbyło się także podsumowania realizacji Regionalnych Programów Operacyjnych. - Między innymi pracownicy OCRG zapracowali na drugie miejsce w Polsce pod względem podpisanych umów i na pierwsze miejsce w Polsce pod względem certyfikacji wypłaconych środków europejskich. To wielki powód do dumy! - podkreślił.

A po część oficjalnej poprowadzonej w „bondowskim” stylu – i z Bondem w tle – goście Gali mogli usiąść za kierownicą Porsche, porozmawiać z humanoidalnym robotem Weegree One i odbyć długie rozmowy w kuluarach.

Partnerami Świątecznej Gali Podsumowującej 2016 były Izba Gospodarcza Śląsk oraz Opolska Izba Gospodarcza.