Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Stół Gospodarczy okazją do debaty o regionie i firmach

Spotkanie
15.03.2017

- Dzięki dobrym i stałym relacjom samorządu z biznesem gospodarka może się rozwijać lepiej - mówił marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła podczas spotkania tzw. Stołu Gospodarczego zorganizowanego przez konsulat niemiecki w Opolu.

Spotkanie, które odbyło się 15 marca w Centrum Biznesu Fundacji Rozwoju Śląska, było kolejnym w ramach trwającego od lat cyklu spotkań dla firm z kapitałem niemieckim. W tym ostatnim uczestniczyli jednak również przedsiębiorcy niezwiązani z kapitałem niemieckim. W sumie wzięło w nim udział ponad sto osób. - Chcemy się z Wami spotykać, rozmawiać i dopytywać o różne sprawy, a nie sztucznie trzymać dystans urzędnik-przedsiębiorca. Dzięki dobrym relacjom samorządu z biznesem gospodarka może się rozwijać lepiej - mówił marszałek Andrzej Buła. I dodał: - Zawsze jesteśmy do Waszej dyspozycji. Macie nasze pełne wsparcie.

Zaapelował też, by działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu opolscy przedsiębiorcy jak najbardziej starali się przekierować na ludzi młodych. - Tak, by ci młodzi ludzie jak najszybciej poczuli się potrzebni w regionie i poznali ogromny potencjał firm z Opolszczyzny. W ten sposób można spróbować zatrzymać ich tutaj - zaznaczył.

Marszałek dziękował też firmom, że „odważnie inwestują” zaznaczając, że w ostatnich latach zainteresowanie Opolszczyzną wśród inwestorów jest coraz większe. Poinformował jednocześnie, że podczas ostatnich negocjacji nie udało się przekonać Komisji Europejskiej, by zgodziła się na dofinansowania zbrojenia terenów inwestycyjnych dla dużych firm. - Nie będzie zgody KE na dużych inwestorów. Europa Zachodnia się na to nie zgadza bo traci, gdy duże firmy zmieniają lokalizację i wybierają np. właśnie Polskę - mówił.

Wspominał też, że gdy 10 lat temu uczestniczył w pracach nad statutem tworzonego wówczas OCRG podnosiły się głosy, że ówczesne 5 etatów w takiej jednostce to za dużo. – Dziś ta jednostka ogłasza, ocenia i rozlicza nabory dla firm na setki milionów złotych – relacjonował i podkreślał, że zarówno w biznesie, jak i zarządzaniu regionem, trzeba zaczynać od rzeczy małych, mieć plany, podejmować wyzwania i dążyć do rzeczy dużych.

Kolejne Spotkanie Stołu Gospodarczego było też okazją, by przypomnieć, jakie nabory dla przedsiębiorców ogłosi w tym roku OCRG. Dyrektor jednostki Roland Wrzeciono mówił m.in. o ogłoszonym już naborze na infrastrukturę usług społecznych, w ramach którego firmy mogą starać o pieniądze na inwestycje w infrastrukturę i wyposażenie miejsc, które przyczynią się do rozwoju usług opieki nad dziećmi do lat 3, czyli np. żłobków - w tym przyzakładowych, oddziałów żłobkowych czy klubów dziecięcych oraz na usługi opieki dla dzieci do lat 6 świadczone w ramach tzw. alternatywnych form opieki dziennej.

Kolejne, zaplanowane na ten rok przez OCRG nabory, dotyczyć będą: inwestycji dla pomiotów ekonomii społecznej (wnioski składać będzie można od 1 do 8 czerwca); innowacji w przedsiębiorstwach (19-26 czerwca) oraz współpracy gospodarczej i promocji (6-13 listopada). Roland Wrzeciono zachęcał też przedsiębiorców m.in. do udziału w grupowych zakupach energii na rok 2018. Spotkanie w tej sprawie zaplanowano na 5 kwietnia w Centrum Nauka-Biznes w Opolu.

O dobrych praktykach  i doświadczeniach dotyczących pierwszej edycji naboru na innowacje dla firm, gdzie projekty są już realizowane a nawet rozliczane opowiadali też przedstawiciele firm ifm ecolink, Adamietz oraz PAARI Wagi i Urządzenia Przemysłowe. Pojawiło się też wiele kierowanych do marszałka województwa głosów z sali, dotyczących bieżących problemów i potrzeb opolskich przedsiębiorców. Np. o większą moc w zakresie dostaw prądu, decyzje wydawane przez RDOŚ czy kolejne inwestycje w siatkę dróg.

– Nie wszystko, o czym państwo mówicie, zależy ode mnie, moich służb czy samorządu województwa. Ale i tak postaramy się pomóc. A co do siatki dróg to w najbliższych 3-4 latach planujemy przeznaczyć około 300 milionów złotych tylko na inwestycje w drogi wojewódzkie – mówił Andrzej Buła.