Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Spotkanie partnerów projektu InduCult2.0

Spotkanie
10.10.2017

O dotychczasowych doświadczeniach i planowanych kolejnych działaniach podejmowanych w ramach poświęconego kulturze przemysłowej regionów projektu InduCult2.0 rozmawiają w Opolu jego partnerzy. Są wśród nich przedstawiciele ośmiu krajów.

Spotkanie potrwa od 10 do 12 października. Biorą w nim udział partnerzy z Austrii, Belgii, Czech, Chorwacji, Niemiec, Słowenii, Włoch oraz Polski. – Naszym celem jest podzielenie się dotychczasowymi rezultatami pracy, regionalnymi planami działań oraz wymiana doświadczeń – tłumaczy Carsten Debes, kierownik projektu ze strony jego partnera wiodącego, niemieckiego Powiatu Zwickau.

W pierwszym dniu spotkania w województwie opolskim jego uczestnicy w ramach poznawania kultury przemysłowej regionu odwiedzili Dobrotekę w Dobrodzieniu, nietypowy salon meblarski będący też centrum designu i wydarzeń dla branży meblarskiej na Opolszczyźnie. Odbyli także pierwsze z zaplanowanych spotkań w sali konferencyjnej domExpo – centrum wystawienniczego, budownictwa i wyposażenia wnętrz, które powstało w zabudowaniach po byłej cementowni Silesia – jednej z ośmiu działających w XIX i XX wieku w Opolu.

Przedstawiciele partnerów projektu zaprezentowali też m.in. plakaty promujące projekt InduCult2.0 oraz poświęcone kulturze przemysłowej i gospodarce każdego z regionów partnerskich broszury. Dlaczego na materiałach z woj. opolskiego znalazło się zdjęcie Zakładów Koksowniczych w Zdzieszowicach z Górą Świętej Anny w tle? - Ponieważ to widok i fotografia, w których kryje się wiele skojarzeń i treści dotyczących przemysłu, historii, religii, kultury i turystyki naszego regionu - tłumaczył kierujący projektem w Opolskim Marcin Staniszewski.

Całą, wykonaną w ramach InduCult2.0 broszurę dotyczącą kultury przemysłowej Opolszczyzny, załączamy poniżej. Mowa w niej m.in. o wapnie i cemencie, które w minionych wiekach stanowiły najważniejsze towary eksportowe naszego regionu; przemyśle chemicznym czy metalurgicznym, a także o rozwijających się dziś prężnie sektorach opolskiej gospodarki: przemyśle budowlanym, spożywczym, chemicznym czy motoryzacyjnym. Jest także informacja o założeniach dotyczących ożywionej kultury przemysłowej.

W kolejnych dniach uczestnicy spotkania zwiedzą m.in. zamek w Mosznej, firmę Chespa z Krapkowic oraz wystawę historycznego produktu regionalnego - porcelany tułowickiej w Pałacu w Sulisławiu.

Warto dodać, że w końcówce września osoby odpowiedzialne za projekt InduCult2.0 z naszego regionu wzięły udział w międzynarodowych warsztatach pt. „Współpraca Europy Centralnej na rzecz Przemysłu4.0”, które odbyły się w Budapeszcie. Ich celem była promocja i budowanie współpracy w projektach związanych z Przemysłem4.0 między przedsiębiorstwami oraz instytucjami badawczymi. Rozmawiano m.in. o zarządzania danymi, planowaniu rozwoju przedsiębiorstw, wykorzystaniu do wzmacniania potencjału specjalizacji inteligentnych w regionach poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, a nawet o wykorzystaniu potencjału robotów.