Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Spotkania dla firm zainteresowanych unijnymi pożyczkami

Informacja
10.10.2017
Obraz Bruno /Germany z Pixabay / OCRG
Obraz Bruno /Germany z Pixabay / OCRG

19 października w Brzegu i 27 października w Opolu odbędą się spotkania dla firm zainteresowanych unijnymi pożyczkami na rozwój przedsiębiorstw. Uruchomiono już 78 mln zł z 336 mln złotych przeznaczonych na ten cel w naszym regionie.

Unijne pieniądze na pożyczki i poręczenia pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Spotkania informacyjne organizują Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) we współpracy z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich w województwie opolskim. Odbędą się one:

  • 19 października o godz. 10:00 w Lokalnym Punkcie Funduszy Europejskich w Brzegu, ul. Wyszyńskiego 23, sala konferencyjna  (dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową). Zgłoszenia na to spotkanie będą przyjmowane do 17 października 2017 r. Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:

https://docs.google.com/forms/d/1hpw0DmDcqVNU_MUKrydaBe95n7HiI7SBbKvRVaE3qBA/viewform?edit_requested=true

  • 27 października o godz. 10:00  w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego w Opolu – Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Ostrówek, ul. Piastowska 14, sala Orła Białego (sala jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową). Zgłoszenia będą przyjmowane do 26 października 2017 r. Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdkIVmtSzkM0SzTc20wB6JrD9lyGBXfVeltR5ddPMTvMFkXGg/viewform

Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

25 września w Opolu BGK, któremu woj. opolskie przekazało do rozdysponowania pieniądze na pożyczki i poręczenia, podpisał w tej sprawie umowy z instytucjami, które będą to robić. Umowy te dotyczyły puli 78 z 336 mln zł ogółem przeznaczonych na takie wsparcie dla firm. Będą je dystrybuować: Fundacja Rozwoju Śląska (24 mln zł), Fundacja Rozwoju Śląska i Centrum Rozwoju Biznesu Sp. z o.o. (22 mln zł), ECDF S.A. wraz z MEGA SONIC S.A. (14 mln zł), Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A. (10 mln zł) oraz Agencja Leasingu i Finansów S.A. (8 mln zł).

Mikro, małe i średnie firmy z Opolszczyzny mogą starać się w tych instytucjach o pożyczki małe (do 150 tys. zł; spłata w 5 lat) oraz pożyczki duże (w zależności od operatora nawet do 2 mln zł; spłata do 7 lat). Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć te pieniądze m.in. na inwestycje dotyczące wdrażania innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych, inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia czy sprzęt produkcyjny, który ma pomóc wprowadzać na rynek nowe albo ulepszone produkty lub usługi, a także na inwestycje w rozwój przedsiębiorstw.

Pozostałe pieniądze z 336 mln zł będą uruchomione do końca tego roku i na początku roku 2018. Firmy z Opolszczyzny będą je mogły przeznaczyć np. na wprowadzanie innowacji, inwestycje wspierające efektywność energetyczną oraz zmniejszanie zapotrzebowania na energię w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, jak też na pokrycie kosztów inwestycji dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej przez MŚP. Bezrobotni będą natomiast mogli skorzystać z pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Podczas obu spotkań - 19 października w Brzegu i 27 października w Opolu - będzie też okazja, by dowiedzieć się więcej o organizowanych i planowanych naborach dla firm czy wsparciu na szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorstw, które Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki będzie oferować w przyszłym roku.