Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Sięgnij po dotacje na rozwój firmy

Nabór
11.02.2019
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Masz firmę w powiecie nyskim, głubczyckim albo prudnickim? To znaczy, że możesz dostać unijną dotację np. na nowoczesne maszyny, urządzenia czy sprzęt produkcyjny, które pozwolą Ci wprowadzić na rynek nowe albo ulepszone produkty lub usługi.

Zainteresowane przedsiębiorstwa będą mogły składać wnioski o takie dofinansowanie od 22 do 29 marca 2019 r. do podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. O wsparcie mogą się starać firmy z trzech wskazanych, przygranicznych powiatów regionu.

- Wynika to z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Po negocjacjach z Komisją Europejską zapisano w nim, że trzeba dążyć do rozwoju gospodarki na terenach słabiej rozwiniętych, gdzie m.in. wskaźnik przedsiębiorczości jest niższy, niż w pozostałych częściach naszego regionu. A tak właśnie jest na terenach przygranicznych, czyli w tych trzech uwzględnionych w naborze powiatach – mówi dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Roland Wrzeciono.

Dofinansowanie w ramach tego naboru, który formalnie nazywa się naborem na nowe produkty i usługi w MSP na obszarach przygranicznych, można też dostać na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych oraz na inwestycje w rozwój firm zwiększające skalę ich działalności albo zasięg ich oferty. W puli jest ponad 6 mln 585 tys. złotych. Planowany termin rozstrzygnięcia to wrzesień br.

- Warto zainteresować się tym naborem. Daje naprawdę duże możliwości realizacji wielu inwestycji służących po prostu szeroko pojętemu rozwojowi firm z terenów przygranicznych - podkreśla marszałek województwa Andrzej Buła. - Przedsiębiorca nie musi w ramach projektu podejmować działań innowacyjnych, a po pieniądze mogą sięgać firmy z różnych branż, nie tylko te ze specjalizacji inteligentnych. Można za to oczywiście dostać dodatkowe punkty, ale nie jest to warunek konieczny.

Przedsiębiorcy zainteresowani naborem mogą dowiedzieć się więcej nt. warunków, regulaminu i kwestii formalnych podczas rozpoczynających się już wkrótce spotkań poświęconych temu właśnie działaniu. Odbędą się one w:

- 14 lutego o godz. 12:30 Starostwie Powiatowym w Głubczycach,

- 19 lutego o godz. 11.00 w Ratuszu w Paczkowie,

- 1 marca o godz. 12.00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie,

- 8 marca o godz. 12.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Prudniku.

Nabór na nowe produkty i usługi w MSP na obszarach przygranicznych został ogłoszony w naszym regionie już po raz trzeci. W pierwszym złożonych zostało 40 wniosków, w drugim 9. W pierwszym zarząd województwa opolskiego do dofinansowania przyjął 16 projektów, a pula przyznanego w nim wsparcia dla firm wyniosła prawie 14,6 mln zł. W drugim naborze wsparcie w wysokości 2,7 mln zł przyznane zostało dwóm kolejnym firmom.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tym ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło osiemnaście naborów konkursowych. Piętnaście z nich już rozstrzygnięto.