Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Setki milionów złotych na pożyczki i poręczenia dla firm

News
08.12.2016

Ponad 336 mln zł – to pula pieniędzy przeznaczona na pożyczki i poręczenia dla firm z woj. opolskiego, które mają służyć m.in. finansowaniu inwestycji i rozwojowi przedsiębiorczości. Będzie się o nie można starać w drugiej połowie 2017 r. 8 grudnia w Warszawie podpisano w tej sprawie umowę z BGK.

Na ogólną kwotę ponad 336 mln zł składa się pula 285,8 mln zł, którą zarząd woj. opolskiego zarezerwował na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 oraz 50,45 mln zł – pieniądze wnoszone przez BGK lub pośredników finansowych w ramach 15-procentowego wkładu własnego. W ramach współpracy z samorządem województwa opolskiego w czwartek, 8 grudnia w Warszawie, BGK podpisał w tej sprawie umowy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki oraz Wojewódzkim Urzędem Pracy w Opolu.

- To bardzo ważne pieniądze w opolskim Regionalnym Programie Operacyjnym. Przeznaczone są na pożyczki i poręczenia, a to oznacza, że będą pracować na rzecz przedsiębiorców wiele lat służąc rozwojowi firm, a przez to również rozwojowi naszej gospodarki – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Zgodnie z ustaleniami z Komisją Europejską pożyczki i poręczenia finansowane z unijnych pieniędzy mają być kolejnym – obok dotacji udzielanych w naborach ogłaszanych w ramach RPO Województwa Opolskiego - źródłem finansowania inwestycji dla firm. Całą regionalną pulę pieniędzy na ten cel województwo opolskie przekaże do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który stanie się tym samym tzw. Menadżerem Funduszu Funduszy. W dalszej kolejności BGK wybierze pośredników finansowych (operatorów), którzy będą udzielać pożyczek czy poręczeń firmom.

- Przedsiębiorcy z tych pieniędzy będą mogli zacząć korzystać za kilka miesięcy, w drugiej połowie 2017 roku, gdy BGK w przetargach wyłoni instytucje, które będą pełnić rolę pośredników finansowych – wyjaśnia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Na co będą mogli brać takie pożyczki przedsiębiorcy? Np. na wprowadzanie innowacji (np. budowę, rozbudowę czy zakup wyposażenia przez MŚP dla zaplecza badawczo-rozwojowego); inwestycje związane z wprowadzaniem na rynek nowych produktów i usług; inwestycje z zakresu poprawy efektywności energetycznej oraz zmniejszania zapotrzebowania na energię w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych; koszty inwestycji z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej przez MŚP czy koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne.

Wicedyrektor WUP w Opolu Milena Piechnik zaznacza, że o pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej będą się mogli starać niepracujący mieszkańcy województwa opolskiego powyżej 30 roku życia. Pośrednicy finansowi będą mogli udzielić na ten cel łącznie 147 pożyczek.