Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Rusza rekrutacja do Opolskiego Programu Stażowego

Nabór
01.02.2017

55 miejsc stażowych i 24 miejsca na szkolenia ma w ofercie OCRG w ramach kolejnej edycji Opolskiego Programu Stażowego. Rekrutacja rozpoczęła się 1 lutego. Program skierowany jest do absolwentów szkół wyższych, zawodowych i ponadgimnazjalnych z woj. opolskiego.

- Program ten, obok projektów dotyczących wsparcia szkolnictwa zawodowego czy klas patronackich tworzonych przez firmy, jest kolejnym elementem służącym wiązaniu młodych ludzi z lokalnymi przedsiębiorstwami oraz rynkiem pracy. Mamy nadzieję, że w długofalowej perspektywie takie właśnie działania wpłyną dodatnio na bilans migracji w regionie – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Rozpoczynająca się obecnie edycja Opolskiego Programu Stażowego potrwa do końca roku. Tak, jak w poprzednich dwóch edycjach, staż w ramach projektu może trwać od 3 do 6 miesięcy. O staże mogą ubiegać się absolwenci szkół wyższych, zawodowych i ponadgimnazjalnych z woj. opolskiego. W trzeciej edycji Programu stażyści dostawać będą miesięczne stypendium w wysokości 1324,40 zł na rękę. Mogą też liczyć na dofinansowanie do dojazdów w wysokości 189 zł na miesiąc. Natomiast dofinansowanie na szkolenie może wynieść do 2,4 tys. zł na jedną osobę.

W poprzedniej edycji kwoty te były nieco wyższe. Stypendium wynosiło 1400 zł miesięcznie, dofinansowanie do dojazdów – do 250 zł miesięcznie, a dofinansowanie na szkolenie do 3 tys. zł. – Zmniejszyła się jednak pula pieniędzy, którą zgodnie z wytycznymi ministerialnymi na taki projekt mogliśmy pozyskać z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. A że zainteresowanie miejscami stażowymi w naszym projekcie jest bardzo duże, zarówno ze strony jego uczestników, jak i firm, które bardzo chętnie przyjmują do siebie młodych ludzi, to zdecydowaliśmy o niewielkim zmniejszeniu kwot, by z Programu mogło skorzystać więcej osób – wyjaśnia Michał Galla z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), który zajmuje się Opolskim Programem Stażowym.

Osoby, które chcą ubiegać się o staż powinny pobrać odpowiednie dokumenty ze strony internetowej OCRG - w menu wybrać zakładkę „Projekty”, a następnie w „Aktualnych projektach” wejść w zakładkę „Opolski Program Stażowy 2017” oznaczoną szarą wersją logo projektu. Dokumenty można wysłać pocztą lub złożyć osobiście w siedzibie OCRG w Opolu (ul. Krakowska 38).

Dwie poprzednie edycje Opolskiego Programu Stażowego pokazały, że jest on skutecznym sposobem dla młodych osób na znalezienie pracy. W pierwszej edycji, która trwała od stycznia 2014 do grudnia 2015 roku, z projektu skorzystały w sumie 403 osoby; z tego aż 267 znalazło pracę. W drugiej edycji, która potrwa do końca września 2017, na staże skierowanych zostało 106 absolwentów. Ukończyło ją do tej pory 57 stażystów, a 35 z nich już znalazło zatrudnienie.

- Duże zainteresowanie naszymi stażami oraz ich duża skuteczność jeśli chodzi o pomoc w znajdowaniu się młodym ludziom na rynku pracy spowodowały, że zdecydowaliśmy się kontynuować ten projekt – zaznacza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Jedna z uczestniczek Opolskiego Programu Stażowego Kamila mówi, że wymogi na rynku pracy są obecnie takie, iż osoba kończąca szkołę i poszukująca pracy powinna mieć też doświadczenie zawodowe. – Jeśli studiuje się dziennie, to trudno je zdobyć – zaznacza i dodaje, że właśnie staż jest dobrym sposobem na to, by je pozyskać. – Ten oferowany w Opolskim Programie Stażowym jest bardzo korzystny, bo może trwać aż pół roku. To wystarczający czas także na to, by dać się poznać firmie, nauczyć w niej swoich obowiązków i przekonać do siebie pracodawcę – mówi uczestniczka Programu. I dodaje: – Staże oferowane w ramach projektu są też atrakcyjne finansowo.

Realizowany przez OCRG Opolski Program Stażowy kierowany jest do osób do 29 roku życia, pozostających bez zatrudnienia, w tym bezrobotnych. Finansowany jest z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Pula pieniędzy przyznanych OCRG na rozpoczynającą się właśnie edycję to ok. 890 tys. zł. Jego celem jest przede wszystkim pomoc absolwentom różnych typów szkół w znalezieniu się na rynku pracy.