Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Rusza druga edycja tzw. studiów praktycznych

Informacja
08.06.2017
W pierwszej edycji projektu Studia Praktyczne staż w Pasta Food Company w Opolu miał Bartłomiej Muczyński, student III roku mechaniki i budowy maszyn Politechniki Opolskiej.
W pierwszej edycji projektu Studia Praktyczne staż w Pasta Food Company w Opolu miał Bartłomiej Muczyński, student III roku mechaniki i budowy maszyn Politechniki Opolskiej.

25 firm z regionu zadeklarowało chęć przyjęcia studentów na płatne, kilkumiesięczne staże w ramach drugiej edycji projektu tzw. studiów praktycznych. Dla studentów to okazja by zyskać doświadczenie, dla firm – by znaleźć i wykształcić sobie pracowników.

„Studia praktyczne – staże zawodowe” to wspólna inicjatywa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG); Parku Naukowo – Technologicznego w Opolu, Politechniki Opolskiej i opolskich firm. W pierwszej, pilotażowej edycji, która właśnie się kończy, wzięło udział 8 studentów Politechniki Opolskiej, a na staże przyjęło ich 6 opolskich firm. Edycja druga będzie realizowana, bo taką potrzebę zgłaszali w ostatnich miesiącach sami przedsiębiorcy.

- Bardzo nas cieszy, że inicjatywa się spodobała i że chcą ją kontynuować zarówno firmy, jak i uczelnia. O tym, że odpowiada ona na zainteresowanie opolskich firm świadczy fakt, że w drugiej edycji chęć przyjęcia studentów na staże wyraziło wstępnie aż 25 firm – mówi Magdalena Możdżeń, zastępca kierownika Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, które działa przy OCRG.

Są wśród nich np. Animex Foods; Zakład Technologii Wysokoenergetycznych Explomet; Famet; Mubea; Neapco Europe; Henniges Automotive; ifm ecolink; Mondelēz Polska; Polaris; Nutricia czy Nestro ze Starego Olesna. Dyrektor Nestro Radosław Gliński mówi, że firma zdecydowała się przystąpić do tego projektu, bo chce mieć wpływ na rozwój kadr technicznych, które mogłaby w przyszłości zatrudniać. – Wprawdzie z praktyczną nauką jest już na uczelniach lepiej, niż przed laty, ale wciąż studia to czas, w którym dominuje teoria. Projekt studiów praktycznych daje możliwość nauki niemal w systemie dualnym. Poza tym kontakt firmy ze studentem jest dłuższy, a więc korzystniejszy, niż w ramach miesięcznych praktyk – wyjaśnia Gliński.

W tej edycji Nestro gotowe jest przyjąć jednego, ewentualnie dwóch studentów, najchętniej z powiatu oleskiego albo kluczborskiego. – Zakładam, że jeśli się poznamy i przekonamy do siebie, to taka osoba może po studiach znaleźć u nas pracę. Najlepiej więc, by mieszkała w okolicy – wyjaśnia Gliński.

Na staże do firm będą przyjmowani studenci III roku studiów z kierunku mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika Politechniki Opolskiej z najlepszymi wynikami w nauce oraz – co jest nowością – studenci III i IV roku studiów z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki. By łączyć pracę z nauką będą mieć przydzielony tzw. indywidualny tok nauczania oraz indywidualnego opiekuna studiów. To ile czasu będą spędzać w firmie, a ile na zajęciach zależeć będzie od indywidualnych ustaleń studenta z firmą i uczelnią. Indywidualnie ustalana między studentem a firmą, podobnie jak w I edycji, ma też być wysokość wynagrodzenia.

- Obok klas patronackich zakładanych przez firmy, realizowanego przez OCRG Opolskiego Programu Stażowego czy projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy” studia praktyczne to kolejny, skuteczny mamy nadzieję sposób, na łączenie młodych osób z lokalnym rynkiem pracy i przedsiębiorcami – podkreśla marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.