Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Rusza budowa zakładu firmy Hengs w Gogolinie

Przedsiębiorcy
16.05.2017

130 osób znajdzie pracę w zakładzie niemieckiego koncernu Hengst produkującego części i akcesoria dla motoryzacji. Jego budowa w Gogolinie właśnie rusza. Pełnowymiarowa produkcja zacznie się natomiast w przyszłym roku. Inwestycja warta jest 15,5 mln euro.

Firma Hengst zajmuje się produkcją części i akcesoriów do pojazdów silnikowych. W ostatnich tygodniach kupiła działkę o powierzchni 6 hektarów w Gogolinie, na terenie objętym Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Powstanie tam drugi zakład tej firmy w Polsce i 16-ty na świecie. Od 2015 roku w Gostyniu (Wielkopolskie) Hengst produkuje wkładki filtrowe dla motoryzacji. W Gogolinie produkowane mają być natomiast moduły do zarządzania płynami. Symboliczną pierwszą łopatę pod budowę zakładu w woj. opolskim wbito 16 maja.

- Jeszcze pod koniec tego roku mają tu powstać pierwsze próbki wyrobów dla takich klientów jak Audi czy Volkswagen. Pełna produkcja ruszy natomiast w 2018 roku – deklarował podczas uroczystego rozpoczęcia budowy w rozmowie z dziennikarzami Jens Röttgering, przewodniczący rady nadzorczej i prezes zarządu grupy Hengst. I dodał: - Chcemy w tym zakładzie skupić najnowsze technologie, produkować tu najlepsze systemy filtrów, jakie są na świecie dla najbardziej wymagających klientów. Dlatego potrzebowaliśmy najlepszego miejsca pod inwestycję.

Teren, na którym powstanie nowy zakład w Gogolinie jest zlokalizowany niedaleko autostrady A4 i linii kolejowej łączącej Śląsk z Opolem i Wrocławiem. – Kiedy składaliśmy ofertę firmie Hengst braliśmy pod uwagę, by dotyczyła ona nie tylko pięknego, dobrze uzbrojonego terenu, ale też by znajdował się on w przyjaznym otoczeniu, takim właśnie jak zorientowana na inwestorów gmina Gogolin, której mieszkańcy mogą być pracownikami firmy Hengst, a lokalni przedsiębiorcy ich partnerami – podkreślał wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Jerzy Łoik.

- Wierzymy, że firma hołdująca wartościom rodzinnym i stawiająca na ciągłość realizacji celów szybko wpiszę się w krajobraz naszej gminy. Nie tylko ten gospodarczy, ale też społeczny – dodał burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. W geście szacunku do inwestora władze gminy nadały ulicy, przy której zostanie zbudowany zakład, imię twórcy koncernu Waltera Hengsta.

Jens Röttgering przyznał, że nim jego firma zdecydowała się na inwestycję w Gogolinie rozważała także inne tereny w Polsce, ale też w Czechach czy na Węgrzech. Podkreślił, że tym, co przesądziło o lokalizacji w opolskim było nie tylko położenie niedaleko autostrady i niedaleko odbiorców firmy czy kwalifikacje potencjalnych pracowników, ale też otwartość i profesjonalna obsługa ze strony instytucji odpowiedzialnych za kontakt z firmą ze strony gminy, KSSE czy województwa.

Obsługą przedinwestycyjną firmy zajmowało się m.in. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Główny specjalista działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Piotr Regeńczuk podał, że pierwszy kontakt z niemieckim inwestorem miał miejsce na początku 2016 r. - W styczniu 2016 roku firmie przedstawiono pierwsze oferty inwestycyjne terenów, na których można byłoby wybudować nowy zakład. Później wielokrotnie spotykaliśmy się z przedstawicielami koncernu i prezentowaliśmy województwo opolskie. Wspólnie z PAIH oraz strefami ekonomicznymi z Wałbrzycha i Katowic kilkukrotnie przygotowywaliśmy też spotkania z samorządami oraz wizytacje terenów inwestycyjnych – relacjonuje Piotr Regeńczuk.

Ostatecznie – jak dodaje pracownik COIE - inwestorzy docenili to, że gmina Gogolin ma pomysł na siebie, jest zadbana i bardzo dobrze zorganizowana. - Poza tym w pobliżu jest dobry hotel, miejsce do spotkań biznesowych w Kamieniu Śląskim, pole golfowe oraz lotnisko, na którym może wylądować mały samolot i skąd można szybko dostać się do zakładu. Wśród odbiorców firmy są znane światowe marki, m.in. Daimler czy Bugatti. A przedstawiciele klientów przyjeżdżają na odbiory techniczne i przy takich wizytach ważna jest lokalizacja zakładu – tłumaczy Piotr Regeńczuk.

W Gogolinie na dobry początek stanie hala firmy Hengst o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych. Za jej budowę odpowiedzialna jest firma Hochtief. Hengst nie wyklucza jednak w kolejnych latach rozbudowy i rozwoju zakładu w województwie opolskim, a także zatrudniania kolejnych osób. Rekrutacja pierwszych 20 pracowników - zarówno specjalistów i menadżerów, jak i pracowników produkcji - już się zaczęła.

Firma Hengst istnieje od 1958 r. Powstała w miejscowości Münster w Nadrenii - Północnej Westfalii (Niemcy). Założył ją Walter Hengst. Koncern zajmuje się produkcją elementów do zarządzania płynami, układów wentylacji skrzyni korbowej i systemów filtracji do filtracji oleju, paliwa, powietrza i powietrza w kabinie. Ma oddziały w 15 lokalizacjach na całym świecie: w Niemczech, Brazylii, Chinach, Danii, Indiach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Singapurze, USA i Polsce. Przedsiębiorstwo sukcesywnie się rozwija. Obecnie zatrudnia 3 tys. pracowników na całym świecie. Działa pod nazwą Hengst SE & Co. KG, a prowadzi je wnuk Waltera Hengsta - Jens Röttgering.