Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Rozstrzygnięto kolejny nabór na innowacje

Nabór
22.11.2017
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Opracowanie innowacyjnej platformy do zarządzania ochroną środowiska czy systemu sterowania turbinami wiatrowymi – takie projekty zostaną dofinansowanie w ramach kolejnego, rozstrzygniętego właśnie przez zarząd woj. opolskiego naboru na innowacje. Wsparcie dostanie 11 firm.

Zakończony właśnie nabór podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) ogłosiło w maju. Firmy mogły składać wnioski od 19 do 26 czerwca. Wpłynęło ich 37 na łączną kwotę prawie 121,8 mln zł. Po ocenie formalnej i merytorycznej zarząd województwa zdecydował, że unijne wsparcie trafi do 11 firm. Będzie to w sumie pula ponad 28,7 mln zł. Łączna wartość wszystkich projektów, które zrealizują firmy z uwzględnieniem wkładu własnego, to prawie 47,6 mln zł.

– To kolejny już nabór na innowacje, w ramach którego mają zostać dofinansowane naprawdę ciekawe pomysły opolskich przedsiębiorców. To świadczy o ogromnym potencjale naszych firm i chęci do inwestowania w to, co nowe i co może gwarantować rozwój przedsiębiorstw i gospodarki – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Wśród przyjętych do dofinansowania 11 projektów jest też np. taki, który dotyczy przeprowadzenia badań przemysłowych i prac rozwojowych nad nowoczesnymi rozwiązaniami dla spawalnictwa; prac B+R nad wypracowaniem narzędzia do automatycznej aktualizacji oprogramowania w systemach informatycznych o zróżnicowanej konfiguracji oraz metody pomiaru efektywnego czasu pracy czy badania przemysłowe dot. opracowania technologii budowy innowacyjnego zestawu pogłębiarskiego w Stoczni Koźle. Zgodnie z regulaminem naboru maksymalne dofinansowanie, jakie mógł w nim dostać jeden projekt, to 10 mln zł, a minimalne 300 tys. zł. W praktyce największe przyznane w tym naborze wsparcie wyniesie ponad 6,2 mln zł, a najniższe – 541,9 tys. zł. Najdroższy realizowany projekt ma kosztować 9,4 mln zł.

Pieniądze na wspieranie innowacji pochodzą z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. - Dofinansowanie w tym naborze można dostać na budowę, rozbudowę i zakup wyposażenia do zaplecza badawczo-rozwojowego firmy, co ma służyć rozwojowi jej działalności innowacyjnej – wyjaśnia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Poza tym wsparcie przewidziano na finansowanie procesu powstawania innowacji (od pomysłu do rynku) lub jego wybranych elementów, np. badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych (w tym etap na prac demonstracyjnych), na budowę linii pilotażowych, prowadzenie działań w zakresie wczesnej walidacji produktów, zaawansowanych zdolności produkcyjnych czy pierwszej produkcji. W naborze mogły brać udział przede wszystkim mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie woj. opolskiego. Duże firmy mogą dostać wsparcie tylko wtedy, gdy zapewnione zostanie przez nie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W przypadku dużych firm premiowane są też projekty realizowane we współpracy z mikro, małymi i średnimi firmami oraz organizacjami pozarządowymi czy instytucjami badawczymi.

W regulaminie naboru zastrzeżono, że realizowane w jego ramach będą jedynie projekty umożliwiające rozwój branż, które uznane zostały za inteligentne specjalizacje regionalne i zapisane są w Regionalnej Strategii Innowacji Woj. Opolskiego do roku 2020. Premiowane są też projekty ograniczające presję na środowisko, w tym m.in. ograniczenie emisji i substancji do środowiska.

Dotychczas w unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 OCRG przeprowadziło i rozstrzygnęło już trzy nabory na innowacje (łącznie z naborem właśnie rozstrzygniętym); jeszcze jedna realizowany jest w ramach tzw. inżynierii finansowej, czyli z pieniędzy przekazanych przez województwo opolskie BGK na pożyczki i poręczenia.

W pierwszym naborze ogłoszonym przez OCRG i rozstrzygniętym w ubiegłym roku, pula unijnego wsparcia wyniosła prawie 90 mln zł, a do dofinansowania zarząd województwa opolskiego przyjął w nim 28 projektów firm. Wśród nich były takie, które dotyczyły m.in. opracowania innowacyjnych płytek betonowych; kompleksowej technologii wykorzystania odpadów z oczyszczalni ścieków do produkcji prądu, ciepła czy chłodu albo badań dotyczących możliwości zastąpienia antybiotyków w hodowli drobiu probiotykami oraz wyselekcjonowanymi ekstraktami ziołowymi.

W drugim, rozstrzygniętym w kwietniu naborze, zarząd województwa zdecydował o dofinansowaniu 19 projektów kwotą ponad 57 mln zł. Wśród zakwalifikowanych do wsparcia wniosków są np.: projekt, który dotyczy opracowania technologii budowy kontenerowca z innowacyjnym systemem balastowania i napędem na gaz; projekt zakładający prace badawczo-rozwojowe, które mają doprowadzić do powstania innowacyjnej serii ultralekkich nadwozi i przyczep samochodowych czy prace badawczo-rozwojowe dotyczące sposobu efektywnego zasilania silnika spalinowego.

Ogółem w ramach RPO na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie firm i lokalnego biznesu zarezerwowano w nim łącznie ponad 160 mln euro, na innowacje ponad 61 mln euro.