Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Rozstrzygnięto kolejny nabór dla firm

Nabór
06.04.2017
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Siedmiu przedsiębiorców z powiatów brzeskiego, namysłowskiego, nyskiego, prudnickiego oraz głubczyckiego dostanie unijne wsparcie na projekty dotyczące szeroko rozumianego podniesienia efektywności energetycznej w ich firmach.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) właśnie rozstrzygnęło nabór, w którym można było pozyskać wsparcie m.in. na zastosowanie energooszczędnych technologii produkcji i użytkowania energii; zastosowanie technologii odzysku energii; wprowadzanie systemów zarządzania energią; modernizację energetyczną budynków w firmach; instalacje służące do wytwarzania, przetwarzania, magazynowania czy przesyłu energii ze źródeł odnawialnych oraz audyt energetyczny w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach (jako element kompleksowy projektu). W praktyce firmy, których projekty dostały dofinansowanie, będą np. ocieplać budynki, wymieniać okna czy centralne ogrzewanie na energooszczędne albo montować instalacje fotowoltaiczne.

Nabór wniosków z firm zainteresowanych takimi inwestycjami odbył się w grudniu. Wpłynęło łącznie 13 wniosków. Po ocenie siedem z nich zarząd województwa zatwierdził do dofinansowania. Firmy te dostaną łącznie blisko 5 mln zł. Tymczasem w puli było ok. 16 mln zł. – Reszta niewykorzystanej puli zostanie przesunięta do kolejnego, zaplanowanego naboru dotyczącego podniesienia efektywności energetycznej. By mocniej zainteresować nim firmy raz jeszcze przeanalizujemy warunki konkursu i postaramy się bardziej wypromować kolejny nabór – mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

W regulaminie naboru zaznaczono, że warunkiem wstępnym przyznania wsparcia jest przeprowadzenie audytu energetycznego, który mógł być kompleksowym elementem projektu. Preferencje miały te projekty firm, w efekcie których osiągnięta ma zostać oszczędność energii na poziomie co najmniej 60 proc. Dofinansowania nie mogły z kolei dostać te przedsięwzięcia, które zakładały oszczędność energii poniżej 25 proc.

- To był z pewnością trudny nabór. Warunkiem wstępnym przyznania wsparcia dla inwestycji było przeprowadzenie audytu energetycznego stanowiącego kompleksowy element projektu. Natomiast po realizacji założonych w swoich projektach zadań wnioskodawcy będą musieli osiągnąć ściśle określone wskaźniki – dodaje zastępca dyrektora OCRG ds. wyboru projektów, informacji i promocji Małgorzata Adamska.

O dofinansowanie w ramach tego naboru mogły ubiegać się mikro, małe i średnie firmy, które prowadzą działalność na terenie tzw. podregionu nyskiego, czyli powiatów brzeskiego, namysłowskiego, nyskiego, prudnickiego oraz głubczyckiego. – Przedsiębiorcy z pozostałej części województwa będą mogli od tego roku ubiegać się o pożyczki na ten cel. Wynika to z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Po negocjacjach z Komisją Europejską zapisano w nim, że trzeba wspierać i dążyć do rozwoju przedsiębiorczości na terenach słabiej rozwiniętych, gdzie m.in. wskaźnik przedsiębiorczości jest niższy, niż w pozostałych częściach naszego regionu – wyjaśnia Roland Wrzeciono.

Minimalna kwota dofinansowania dla jednego projektu mogła wynieść w rozstrzygniętym właśnie naborze 100 tys. zł; maksymalna – 2 mln zł. W praktyce najniższe przyznane wsparcie wynieść ma 101,5 tys. zł, a najwyższe ponad 1,9 mln zł. W ramach siedmiu projektów, które mają dostać dofinansowanie, najdroższy ma kosztować 4,6 mln zł, a najtańszy 192 tys. zł. Całkowita wartość wszystkich projektów, które mają być przez wszystkie 7 firm zrealizowane z unijnym dofinansowaniem, wyniesie prawie 12,8 mln zł.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w nim łącznie ponad 160 mln euro. Dotychczas Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłosiło osiem naborów dla firm. Sześć z nich już rozstrzygnięto. Prócz naboru na podniesienie efektywności energetycznej dla firm rozstrzygnięto też nabory na: wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych; współpracę gospodarczą i promocję (np. udział w targach i misjach); innowacje w przedsiębiorstwach; infrastrukturę usług społecznych (czyli tworzenie np. całodobowych i dziennych domów seniora) oraz na wprowadzanie nowych usług i produktów w MSP na terenach przygranicznych.