Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Rośnie zainteresowanie opolskich firm raportem płacowym

Przedsiębiorcy
01.03.2017

Z tegorocznego, przygotowanego na zlecenie 28 firm działających w woj. opolskim wynika, że wprawdzie na Opolszczyźnie zarobki są nieco niższe, niż w sąsiednich regionach, ale mimo to opolskie firmy przyciągają specjalistów z woj. śląskiego czy Dolnego Śląska.

Raport powstał w ramach inicjatywy Klubu 150 powołanego przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) na rzecz opolskich przedsiębiorców. Przygotowała go firma Korn Ferry Hay Group. - Cieszy nas to, że zainteresowanie raportem wzrasta. Przed rokiem udział w nim wzięło 21 firm, teraz już 28. W sumie zatrudniają one ponad 14 tys. osób – tłumaczy Agnieszka Białkowska z Korn Ferry Hay Group.

W raporcie analizowane są dane tylko tych przedsiębiorstw, które do niego przystępują, podając jednocześnie niezbędne do jego przygotowania informacje np. na temat pensji. Służy on porównaniu widełek płacowych na rynku oraz kształtowania polityki płacowej w firmach. Można się z niego dowiedzieć nie tylko jakie jest wynagrodzenie podstawowe, ale również jakie bonusy oferują pracodawcy. Porównywane są dane nie pod względem nazwy konkretnych stanowisk, ale zakresu realizowanych obowiązków. Można się więc dowiedzieć np. ile zarabiają różne poziomy księgowych, a ile osoby na stanowiskach produkcyjnych, w zależności od posiadanych uprawnień. W raporcie dane są prezentowane w formie miar statystycznych. Zapewnia to każdej z biorących w nim udział firm poufność danych. Dane finansowe dotyczące indywidualnych osób są jednak tajne.

- Z tegorocznych badań wynika, że w województwie opolskim płace są niższe, niż  na rynku ogólnopolskim – tłumaczy Agnieszka Białkowska. - Ciekawe jest jednak to, że firmy z województwa opolskiego przyciągają specjalistów z sąsiednich regionów. Przedsiębiorstwa działające w strefie ekonomicznej w Olszowej zatrudniają fachowców z woj. śląskiego, szczególnie z Gliwic. Z kolei w Namysłowie i Opolu wzięciem cieszą się specjaliści z Wrocławia – dodaje.

Z dokumentu wynika też, że na Opolszczyźnie brakuje specjalistów, szczególnie tych z branży  inżynieryjnej i specjalistów produkcji. W nadmiarze mamy natomiast osób pracujących w administracji.

W środę (1.03) w Opolu raport przedstawiono zainteresowanym firmom. - W trakcie dyskusji firmy wymieniały się doświadczeniami. Po spotkaniu odbyło się szkolenie dotyczące tego, jak przedsiębiorstwa powinny pracować z raportem. Skoro już wiemy ile zarabiają osoby na podobnych stanowiskach, to musimy odpowiednio do sytuacji swojej firmy wykorzystać tę wiedzę. Na przykład uwzględnić ją w naszej polityce płacowej - zaznaczyła Agnieszka Białkowska.

Kierownik działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE) w Opolu dr Iwona Święch-Olender dodaje, że raport ma dać odpowiedź firmom z regionu, jak racjonalnie kreować politykę płacową przedsiębiorstwa, a jednocześnie ile płacić pracownikom, by nie odchodzili do konkurencji.

Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Roland Wrzeciono wyjaśnił z kolei, że z inicjatywą stworzenia raportu wystąpiły przed poprzednią jego edycją same firmy. – Do tej pory brakowało tego typu spójnego opracowania, które dotyczyłoby płac w naszym regionie. W raportach innych firm uwzględniane są duże ośrodki w Polsce, takie jak Wrocław, Warszawa czy Katowice – mówi Roland Wrzeciono.