Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Razem można kupować taniej

Informacja
05.04.2017

Ponad 400 tys. zł – tyle wyniosły w ub. roku szacowane oszczędności opolskich firm, które wzięły udział w zakupach grupowych energii elektrycznej i gazu. Spotkanie ws. kolejnej edycji tych zakupów odbyło się 5 kwietnia. Wzięło w nim udział ok. 40 przedstawicieli firm z regionu.

Spotkanie ws. grupy zakupowej dotyczącej zakupu energii elektrycznej na 2018 r. odbyło się w Centrum Nauka-Biznes w Opolu. Jedną z firm, które przystąpiły w minionych latach do tej grupy, jest firma Galmet z Głubczyc. – W tym roku znów chcemy w tej grupie być, bo to daje nam konkretne, idące w dziesiątki tysięcy złotych oszczędności – mówi dyrektor finansowy firmy Bolesław Płotnicki i wylicza, że w ostatnich dwóch latach, gdy jego firma kupowała energię w ramach grupy, koszty zakupu prądu były niższe o ok. 10 proc.

Po raz kolejny w grupowych zakupach energii zamierza też wziąć udział firma Nestro ze Starego Olesna. Dyrektor firmy Radosław Gliński podał, że w ubiegłym roku dzięki wynegocjowanym w ramach grupy cenom Nestro zaoszczędziło na kosztach energii ok. 11 proc. w stosunku do cen uzyskanych wcześniej. – Dlatego uważam, że w tej inicjatywie warto brać udział – podkreślił Gliński.

Grupowe zakupy energii od 2014 roku organizuje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Z roku na rok do grupy zakupowej przystępuje więcej firm. W 2016 r. wspólnie energię kupiło już 19 przedsiębiorstw z naszego regionu. Znalazły się wśród nich zarówno duże firmy, jak również te z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Piotr Regeńczuk z działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) podaje, że całkowity wolumen dokonanego w ub. roku zakupu osiągnął 289 GWh (w 2015 było to  242 GWh energii), a średnia cena wyniosła 205,22 zł/ MWh.

- Mamy nadzieję, że oferując firmom nie tylko możliwość pozyskania unijnego wsparcia na realizację ich pomysłów czy terenów pod inwestycje, ale też wypracowania dodatkowych korzyści w trakcie bieżącego ich funkcjonowania przyczyniamy się do tego, że przedsiębiorcy będą się czuć lepiej w naszym regionie i będą się rozwijać – zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Organizowane 5 kwietnia spotkanie w Centrum Nauka-Biznes w Opolu dotyczyło zakupu energii na 2018 rok. Ofertę przedstawiła firma INNPACT, która poza naszą grupą będzie prowadzić negocjacje również w imieniu firm z województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. – W ubiegłym roku całkowita wartość energii zakupionej przez firmy, w imieniu których negocjowaliśmy, wyniosła 70 mln zł. Dla sprzedawców taka wartość ma swój ciężar, a to przekłada się na możliwość wynegocjowania dobrych cen – mówił Paweł Durkiewicz, dyrektor handlowy INNPACT.

– Dlatego zachęcamy do udziału w grupie wszystkie zainteresowane tym przedsiębiorstwa. By wynegocjować z dostawcami jak najkorzystniejsze warunki dobrze połączyć siły zwiększając wolumen docelowego zakupu –– dodaje kierownik działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera dr Iwona Święch-Olender.

Udział w spotkaniu, które odbyło się 5 kwietnia, nie był zobowiązaniem do udziału w grupie. Rozdawane były jedynie deklaracje intencji przystąpienia do niej. Przedstawiciele firmy INNPACT podali, że firmy mogą zgłaszać chęć przystąpienia do czerwca br.

Podczas spotkania informacyjnego omówione zostały nie tylko szczegóły współpracy w zakresie zakupów grupowych, ale także nowe trendy w polityce energetycznej przedsiębiorstw.