Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Przedsiębiorco, nie wydawaj swoich pieniędzy - nie musisz!

Spotkanie
16.02.2017

Chcesz wysłać pracowników na kursy i szkolenia albo egzaminy potwierdzające kwalifikacje – sięgnij po pieniądze z KFS albo ze specjalnej puli RPO. Chcesz wejść na nowe rynki – skorzystaj z usług dotowanych z RPO albo weź dział w naborze OCRG. Źródeł wsparcia dla firm jest wiele.

Omawiano je na dzisiejszej konferencji w opolskim urzędzie marszałkowskim zatytułowanej „Wspieranie rozwoju przedsiębiorstw w województwie opolskim”.

KFS to tzw. Krajowy Fundusz Szkoleniowy; RPO - Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego, czyli wojewódzka pula unijnych pieniędzy. O KFS mówił na konferencji 16 lutego dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Jacek Suski. Pieniądze z KFS to pomoc dla pracodawców inwestujących w kadry. Można z niej dofinansować np. kursy i studia podyplomowe, egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, badania lekarskie i psychologiczne, a nawet ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dofinansowanie może wynieść 80, a nawet 100 procent – w przypadku mikroprzedsiębiorców. Jak zaznaczał dyrektor opolskiego WUP – nie więcej niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku na jednego uczestnika. – Może to być więc kwota nawet około 12 tysięcy złotych – zaznaczył Jacek Suski.

Dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego Karina Bedrunka podpowiedziała z kolei, że firmy z regionu mogą sięgnąć również po wsparcie na szkolenia, doradztwo czy specjalistyczne usługi dzięki specjalnym pulom pieniędzy zarezerwowanym na ten cel przez samorząd województwa opolskiego w RPO. Będzie można z nich korzystać od przełomu 2017 i 2018 roku.

O co pytać szukając tych pieniędzy? Np. o działanie 2.3 zatytułowane "Wzmocnienie otoczenia biznesu", gdzie w puli jest 4 mln 650 tys. euro. Z tych pieniędzy do przedsiębiorców trafią dotacje i promesy na zaawansowane i wyspecjalizowane usługi, które mają pomóc firmom budować przewagę konkurencyjną. Mają je świadczyć instytucje otoczenia biznesu.

Dotacje mogą wynieść do 12 tys. euro. Firmy będą je mogły pozyskać np. na doradztwo w zakresie własności intelektualnej i patentów; opracowanie strategii i organizację wejścia na rynki zewnętrzne, usługi w zakresie wzornictwa przemysłowego czy designu oraz dostarczanie usług proinnowacyjnych (np. pośrednictwo we wdrażaniu technologii i innowacji). Dofinansowanie w postaci dotacji może wynieść max. 70 proc.

Promesy mogą wynieść do 37 tys. euro. Można je będzie uzyskać np. na: szkolenia specjalistyczne; usługi w zakresie analiz rynku, analizy strategiczne, benchmarking (m.in. udział w konferencjach, sympozjach, wystawach, wizytach studyjnych, praktykach); doradztwo prawne, finansowo-księgowe i organizacyjne; dostęp do płatnych baz danych, raportów i analiz; certyfikację i standaryzację usług i produktów; wynajem urządzeń laboratoryjnych; audyt energetyczny czy opracowanie lub aktualizację strategii rozwoju. W przypadku promes maksymalne dofinansowanie też może wynieść do 70 proc.

Warto też będzie sięgnąć do pieniędzy zarezerwowanych w RPO na działanie 7.5, czyli "Szkolenia, doradztwo dla przedsiębiorców i pracowników". Tu w puli jest 6,5 mln euro. W tym przypadku przedsiębiorca będzie mógł wybrać firmę szkoleniową z tzw. Bazy Usług Rozwojowych (są w niej firmy z całego kraju), skorzystać z jej usług i otrzymać refundację za takie szkolenie właśnie z RPO. Mikroprzedsiębiorstwa mogą dostać do 12 tys. zł, firmy małe do 24 tys. zł, a średnie do 48 tys. zł. Zastrzeżenie jest jednak takie, że w ramach danej firmy średni poziom dofinansowania na osobę nie może przekroczyć 4 tys. zł. Co ważne – decyzja o przyznaniu dofinansowania na takie szkolenia oraz rozliczanie szkoleń potrwa nie dłużej niż 2 tygodnie od złożenia kompletu prawidłowo wypełnionych dokumentów.

Z pieniędzy dostępnych w ramach opisanego powyżej działania nie będzie można sfinansować np. szkoleń językowych czy teleinformatycznych. Są jednak pieniądze i na ten cel – w działaniu 9.3 "Wsparcie kształcenia ustawicznego". To ponad 8,2 mln euro.

O naborach, w ramach których firmy będą mogły pozyskać unijne wsparcie na realizację swoich biznesowych pomysłów, mówił na konferencji w urzędzie marszałkowskim dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Roland Wrzeciono. Wśród czterech planowanych na ten rok naborów są m.in. pieniądze na innowacje czy nabór na tzw. współpracę gospodarczą i promocję. W jego ramach można np. dostać dofinansowanie na podbój zagranicznych rynków zbytu, w tym na udział w targach branżowych czy misjach gospodarczych.

Zatem – zamiast sięgać do firmowej kasy warto dowiedzieć się gdzie i na co można dostać pieniądze zewnętrzne. Zachęcamy!