Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Projekt, który łączy biznes i szkoły

Wydarzenie
01.04.2019

Brak rąk do pracy – na to dziś najczęściej skarżą się przedsiębiorcy. Projekt „Opolskie szkolnictwo dla rynku pracy” wychodzi temu naprzeciw. Pokazuje uczniom szkół zawodowych w regionie, gdzie mogą znaleźć ciekawą pracę, a firmom daje możliwość pokazania się młodym ludziom.

- Ten projekt to jedno z zadań, które dają bardzo wymierne korzyści w postaci przeszkolonych i wyposażonych w doświadczenia zawodowe uczniów, doposażonych szkół, przeszkolonych nauczycieli zawodu i zbudowanych relacji szkoły – biznes - uczniowie – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. - Jego efekt to kreowana od kilku lat, z sukcesem i dbałością o każdy szczegół, realna polityka na rzecz szkół zawodowych. Dzięki temu właśnie można dziś mówić o renesansie szkolnictwa zawodowego w naszym regionie – podkreśla marszałek Buła.

Budowaniu relacji pomiędzy szkołami, ich uczniami i przedsiębiorstwami działającymi w województwie opolskim służą m.in. regularne wizyty grup uczniów z opiekunami w firmach; zajęcia organizowane w ramach Szkolnych Punktów Informacji i Kariery, z którymi kooperują firmy czy spotkania przedstawicieli szkół (nauczycieli i dyrektorów) z przedstawicielami firm (ich szefami czy osobami odpowiadającymi za rekrutację, itp.).

- To naprawdę bardzo dobry projekt – podkreśla Małgorzata Ziorko – Mazur, kierownik działu personalnego firmy Packprofil. -  Do tej pory szkolnictwo było sobie, a biznes sobie. W ramach projektu możemy się spotkać i wypracować wspólne działania. Poznajemy swoje oczekiwana, dzięki czemu znacznie łatwiej jest nam współpracować – zaznacza Małgorzata Ziorko – Mazur. I dodaje: - Ważne, by firmy mogły dzięki wspólnym działaniom pozyskiwać młodych ludzi już na początku ich procesu kształcenia, w pierwszej czy drugiej klasie. Dzięki temu mogą przywiązać ich do firmy i pokazać korzyści. Na przykład to, że nie tylko na zachodzie pracuje się dobrze, i że polskie firmy też mają ogromny potencjał. Wierzę, że dzięki temu młodzi ludzi mogą u nas zostać, żyć i pracować.

Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich Halina Kajstura podkreśla, że projekt umożliwia uczniom udział w płatnych stażach w zakładach pracy, czyli w realnych warunkach. Dzięki temu uczniowie mają okazję zobaczyć, jak wygląda praca na co dzień. - Pracodawcy powiatu strzeleckiego bardzo chętnie przyjmują uczniów na staż. Natomiast jest to również ważne w dalszym procesie edukacyjnym, ponieważ nauczyciele omawiając różne zagadnienia, mogą powoływać się na konkretne przykłady – mówi dyrektor Kajstura.

Dodaje, że w ramach projektu podejmowanych jest szereg działań, które usprawniają wejście ucznia na rynek. Prócz płatnych staży w zakładach pracy są to przede wszystkim: działanie Szkolnego Punktu Informacji i Kariery, w tym profesjonalne doradztwo zawodowe; zajęcia dla uczniów wyposażające ich w dodatkowe kompetencje zawodowe, doposażenie pracowni kształcenia zawodowego czy wyjazdy studyjne do firm w całej Polsce. – Projekt kojarzy pracodawców z przyszłymi pracownikami, ponieważ uczeń zna zakład pracy i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej potrafi lepiej „się sprzedać”. Natomiast pracodawca ma okazję w trakcie stażu wcześniej sprawdzić kompetencje, i miękkie, i twarde potencjalnych pracowników – tłumaczy dyrektor CKZiU w Strzelcach Opolskich.

Trzecia edycja projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” rozpoczęła się w sierpniu 2018 r. Biorą w niej udział 54 szkoły zawodowe i techniczne z regionu. Wartość projektu to 36,9 mln zł. Z tej kwoty np. na modernizację ponad 50 pracowni warsztatowych w opolskich szkołach przeznaczono ponad 4 mln zł; na sfinansowanie specjalistycznych kursów zawodowych dla 3 tys. uczniów ponad 4,3 mln zł; na 5 tys. praktyk i staży – 14,5 mln zł; a na stypendia dla najlepszych uczniów - 5 mln zł. Projekt realizują wspólnie podlegające samorządowi województwa: Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji (RZPWE; lider projektu) oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG; partner projektu).

W dwóch ostatnich unijnych perspektywach finansowych (2007-2013 i 2014-2020) na rozwój kształcenia zawodowego w woj. opolskim przeznaczono łącznie ponad 234 mln zł.