Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Prawie 1,1 mld złotych przekazało OCRG na projekty firm

Wydarzenie
05.06.2017
Konferencja prasowa i zdjęcia z firmy DEMPOL-ECO, jednego z przedsiębiorstw najaktywniej sięgających po unijne dofinansowanie.
Konferencja prasowa i zdjęcia z firmy DEMPOL-ECO, jednego z przedsiębiorstw najaktywniej sięgających po unijne dofinansowanie.

Prawie 1,1 mld zł w ciągu 10 lat działalności przekazało firmom w regionie, głównie w postaci dotacji, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Firmy, które istniejące w OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przekonało do zainwestowania w opolskim, stworzą 9 tys. miejsc pracy.

To tylko niektóre dane wynikające z bilansu 10-letniej już działalności podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Okazją do przekazania tych danych była zorganizowana w OCRG 5 czerwca konferencja prasowa podsumowująca 10-lecie instytucji.

Z wyliczeń OCRG, które m.in. przeprowadza nabory na unijne dotacje dla firm zainteresowanych pozyskaniem unijnego wsparcia wynika, że w latach 2007-2017 z unijnego dofinansowania skorzystało łącznie 706 przedsiębiorstw. Niektóre z nich sięgały w tym czasie po dotacje nawet pięć czy sześć razy. Łącznie na 925 przyjętych do dofinansowania projektów firm (743 w latach 2007-2013 i 182 w obowiązującej aktualnie perspektywie finansowej 2014-2020) OCRG przekazało i przekaże firmom prawie 1,1 mld zł. Z tego niemal 711,5 mln zł to pula bezzwrotnych dotacji.

Nabory w minionych latach dotyczyły m.in. innowacji w przedsiębiorstwach, wsparcia mikroprzedsiębiorstw (budowy, rozbudowy, doposażenia firm, itp.), rozwoju turystyki, rozwoju infrastruktury usług społecznych, nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych czy współpracy gospodarczej i promocji, czyli np. udziału w targach czy misjach gospodarczych. Łączna suma zrealizowanych i realizowanych wciąż przez firmy projektów, które dostały unijne wsparcie z pośrednictwem OCRG, to ponad 2,2 mld zł.

- To potężne pieniądze i jestem przekonany że znacznie przyczyniły się do rozwoju naszych firm i gospodarki. Mam też nadzieję, że przez minione 10 lat Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki wrosło w krajobraz regionu, wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i jest tym miejscem, do którego firmy zgłaszają się z pomysłami, propozycjami i problemami do rozwiązania – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, który w 2007 r. gdy OCRG powstawało był radnym sejmiku woj. opolskiego i przewodniczącym komisji polityki regionalnej, gospodarki i turystyki. To właśnie ta komisja przyjęła statut OCRG. Wspominał, że ze strony opozycji było wówczas wiele krytycznych głosów na temat powołania kolejnej jednostki organizacyjnej samorządu województwa, w której pracowaliby kolejni urzędnicy. – A przecież tak naprawdę tworzyliśmy jednostkę, która zarządzać miała kilkuset milionami euro – wspominał marszałek.

Na poniedziałkowej konferencji marszałek podkreślił też, że zgodnie z założeniami od początku OCRG miało pełnić rolę służebną, pomocną i wspierającą biznes i dystrybucję unijnych pieniędzy dla firm. – W naszej ocenie ten egzamin zdaliśmy, ale pewnie warto byłoby o taką ocenę poprosić tych ponad 700 przedsiębiorców, którzy po dotacje sięgnęli, czy im się dobrze współpracowało z OCRG – stwierdził Andrzej Buła.

- Unijne dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, z których w ostatnich latach skorzystaliśmy, zmieniły w mojej firmie wszystko – uznał obecny na konferencji Marian Płaczek, właściciel Przedsiębiorstwa Usług Technicznych DEMPOL-ECO, jednej z tych firm które po unijne dotacje przez OCRG sięgały najczęściej. - Z niewielkiej manufaktury, która realizowała pewne wizje, przekształciliśmy się dzięki tym pieniądzom w rozpoznawalne przedsiębiorstwo z bardzo nowoczesną linią technologiczną i produkcyjną oraz zaawansowanym technologicznie chemicznym laboratorium analitycznym. Mogliśmy dzięki temu między innymi wprowadzić na rynek nowe produkty, stale udoskonalać te, które mamy w ofercie i opracować technologie użytkowe i procesowe dla klientów z branży wód komunalnych pitnych oraz przemysłowych, czy też technologie chemicznego oczyszczania ścieków przemysłowych.

W ramach OCRG działa też Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE). Wspiera ono m.in. firmy poszukujące nowych lokalizacji dla swoich zakładów i fabryk na terenie woj. opolskiego; firmy z Opolszczyzny, które poszukują nowych rynków zbytu i możliwości poszerzenia działalności o eksport oraz przedsiębiorstwa już w regionie funkcjonujące w ramach tzw. opieki poinwestycyjnej. Z wyliczeń COIE wynika, że w minionych 10 latach w woj. opolskim ulokowało się 64 obsługiwanych przez COIE nowych inwestorów. Zadeklarowali oni utworzenie minimum 9 tys. nowych miejsc pracy i nakłady inwestycyjne wynoszące ponad 1,6 mld euro.

Członek zarządu woj. opolskiego Szymon Ogłaza podkreślił, że OCRG pełni przede wszystkim rolę jednostki, która w imieniu województwa opolskiego dzieli unijne pieniądze dla firm, ale też jednostki, która pozyskuje, obsługuje i współpracuje z przedsiębiorcami. – Jak będzie wyglądała przyszłość OCRG w kontekście obsługi unijnego wsparcia w kolejnych latach jeszcze nie wiadomo, bo trudno powiedzieć jak będzie wyglądać kolejna unijna perspektywa finansowa. Ale ma ono z pewnością pole do popisu jako jednostka dbająca o klimat gospodarczy regionu i wsparcie firm – uznał Ogłaza.

OCRG w trakcie swojego 10-letniego funkcjonowania realizowała też i realizuje lub współrealizuje szereg projektów. Wśród trwających i cieszących się największą popularnością jest np. Opolski Program Stażowy, z którego skorzystało już ok. 650 absolwentów szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i uczelni z regionu. Obecnie trwa trzecia jego edycja; w poprzednich dwóch edycjach 65 procent uczestników projektu w ciągu trzech miesięcy od zakończenia stażu znalazło zatrudnienie. OCRG współrealizuje również projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy2”, który ma m.in. kojarzyć szkoły zawodowe funkcjonujące w regionie z przedsiębiorcami, wspierać nauczycieli praktycznej nauki zawodu czy pomagać szkołom w nawiązywaniu stałej współpracy z firmami - potencjalnymi przyszłymi pracodawcami ich absolwentów.

Kolejnym realizowanym obecnie projektem jest „Kooperacyjne Opolskie – profesjonalne otoczenie biznesu”. Jego głównym celem jest wsparcie regionalnych instytucji otoczenia biznesu, a w efekcie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w woj. opolskim poprzez wzmocnienie oferty instytucji otoczenia biznesu. Od niedawna wdrażany jest także pilotażowy projekt Mentoringu Biznesowego w Województwie Opolskim, w ramach którego sześciu doświadczonych i uznanych szefów i założycieli znanych firm z Opolszczyzny pomaga w biznesowym rozwoju podopiecznym projektu. Natomiast celem również realizowanego obecnie projektu InduCult 2.0 jest promowanie i tworzenie idei kultury przemysłowej w Europie Środkowej i wzmocnienie znaczenie kultury przemysłowej regionów oraz wykorzystanie jej jako czynnika przyciągającego.

Działający w ramach OCRG Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole należy do ogólnoeuropejskiej sieci informacyjnej Komisji Europejskiej - Europe Direct. Jego zadaniem jest m.in. przybliżanie mieszkańcom regionu tematyki unijnej np. poprzez udzielanie praktycznych informacji z dziedziny integracji europejskiej, wskazywanie źródeł pozyskiwania środków z funduszy unijnych, informacji o rynku pracy w UE, możliwościach edukacyjnych w krajach europejskich, a także na temat korzystania ze szkoleń i stypendiów unijnych czy praw obywateli UE.

OCRG to także organizator lub współorganizator licznych spotkań dla biznesu, wyjazdów na krajowe i międzynarodowe targi czy misje gospodarcze oraz partner wydarzeń gospodarczych w regionie.

- Mamy nadzieję, że szeroki zakres usług, jaki świadczymy wobec przedsiębiorców jest dla nich pomocny i przydatny. Na bieżąco jesteśmy też otwarci na ich sugestie i propozycje dotyczące kolejnych naszych działań i inicjatyw – mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki zostało powołane uchwałą sejmiku woj. opolskiego 27 lutego 2007 roku jako jednostka budżetowa samorządu województwa opolskiego. Oficjalnie rozpoczęło działalność 2 maja 2007 r. Cele jednostki to m.in.: tworzenie warunków rozwoju gospodarczego, wspieranie kreowania rynku pracy, pobudzanie aktywności gospodarczej, podnoszenie poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu, a także przeprowadzanie naborów dla firm w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, działanie na rzecz podnoszenia atrakcyjności inwestycyjnej regionu i tworzenia potencjału inwestycyjnego oraz usprawnienia procesów pozyskiwania i obsługi inwestorów krajowych i zagranicznych.