Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Pożyczki na efektywność energetyczną dla firm

Wydarzenie
20.12.2017

16 mln zł – to pula pieniędzy na pożyczki, po które mogą sięgać przedsiębiorcy z woj. opolskiego na inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej firm. Udzielać ich będzie Fundacja Rozwoju Śląska, z którą Bank Gospodarstwa Krajowego właśnie podpisał umowę w tej sprawie.

Pieniądze te pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO) na lata 2014-2020. Przeznaczone są dla mikro, małych i średnich firm z regionu. 20 grudnia Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał w tej sprawie umowę z Fundacją Rozwoju Śląska (FRŚ) na kwotę 16 mln zł w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Na podstawie tej umowy Fundacja, pełniąc rolę pośrednika finansowego, oferować będzie opolskim firmom pożyczkę na inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej. Przedsiębiorcy mogą dostać na ten cel finansowanie w kwocie ponad 1,3 mln, które należy spłacić maksymalnie w ciągu 10 lat. Okres karencji może wynieść nawet 12 miesięcy.

Pożyczkę tę można przeznaczyć na projekty dotyczące zastosowania energooszczędnych rozwiązań w przedsiębiorstwach, głębokiej modernizacji energetycznej budynków czy wykorzystania technologii odnawialnych źródeł energii. Warunkiem otrzymania wsparcia dla takich inwestycji jest przeprowadzenie audytu energetycznego, który jest elementem każdego projektu.

Będzie to kolejna już pula pieniędzy na pożyczki z RPO WO na lata 2014-2020, którą w ofercie dla przedsiębiorców z regionu ma Fundacja Rozwoju Śląska. W ramach wcześniej podpisanych z BGK umów, dotyczących pożyczek na nowe produkty i usługi, dysponuje ona już łączną kwotą 46 mln zł, co wraz z wkładem własnym daje pulę  55,2 mln zł. - Do chwili obecnej udzieliliśmy już 21 małych i dużych pożyczek inwestycyjnych na kwotę ponad 4 milionów złotych – informuje prezes Fundacji Rozwoju Śląska Arnold Czech. - Pożyczki te cieszą się dużym powodzeniem wśród przedsiębiorców. Zdecydowana większość z nich udzielana jest z zerowym oprocentowaniem w ramach pomocy de minimis.

Już wkrótce, w związku z rozstrzygniętym przez BGK kolejnym przetargiem, Fundacja będzie również dysponować pieniędzmi na pożyczki na inwestycje termomodernizacyjne dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych. W tym przypadku pula unijnych pieniędzy z RPO WO na lata 2014-2020 także wyniesie 16 mln zł, a całkowita kwota funduszu wraz ze wkładem własnym Fundacji - 19,3 mln zł.

Pula na pożyczki przeznaczone na podnoszenie efektywności energetycznej w firmach to już kolejna, uruchamiana w woj. opolskim w ramach projektu „Przedsiębiorcze opolskie”, gdzie finansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Pożyczki te udzielane są na warunkach rynkowych lub korzystniejszych niż rynkowe, co dla firm oznacza atrakcyjne oprocentowanie, brak prowizji czy ukrytych kosztów.

Pod koniec września BGK podpisał umowy z pięcioma pośrednikami dotyczące unijnych pożyczek na nowe produkty i usługi. Umowy te dotyczyły puli 78 mln zł. Na podstawie rozstrzygniętego przez BGK przetargu pieniądze te dystrybuują: Fundacja Rozwoju Śląska (24 mln zł), Fundacja Rozwoju Śląska i Centrum Rozwoju Biznesu Sp. z o.o. (22 mln zł), konsorcjum ECDF S.A. i MEGA SONIC S.A. (14 mln zł), Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A. (10 mln zł) oraz Agencja Leasingu i Finansów S.A. (8 mln zł). Pośrednicy ci oferują dwa produkty: małą i dużą pożyczkę inwestycyjną (za wyjątkiem Agencji Leasingu i Finansów S.A., która udziela tylko małych pożyczek oraz Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A, które udziela tylko dużych pożyczek). Mała pożyczka inwestycyjna może wynieść do 150 tys. zł, a okres jej spłaty - do 60 miesięcy. Maksymalna kwota pożyczki dużej jest różna, w zależności od pośrednika. Wynosi do 2 mln zł, a okres spłaty - do 84 miesięcy.

Następnie podpisano umowy ws. dystrybucji pożyczek na innowacje w przedsiębiorstwach. Oferują je Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, który proponuje małe i duże pożyczki i ma na ten cel dla firm z woj. opolskiego 24 mln zł oraz konsorcjum ECDF S.A. i MEGA SONIC S.A., które udziela tylko małych pożyczek, a dysponuje kwotą 2 mln zł.

- W sumie na pożyczki dla firm z naszego regionu do chwili obecnej uruchomionych zostało 120 mln zł. Mamy nadzieję, że pieniądze te przyczynią się do poprawy funkcjonowania i rozwoju opolskich przedsiębiorstw – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. I podkreśla: - Te pieniądze to bardzo ważna pula w opolskim Regionalnym Programie Operacyjnym, bo jako fundusze zwrotne będą pracować na rzecz opolskich przedsiębiorców wiele lat.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Więcej informacji o projektach finansowanych z Regionalnych Programów Operacyjnych na stronie rpo.bgk.pl.

Źródło informacji: BGK/OCRG