Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Powstanie kolejna grupa zakupowa

Informacja
05.03.2019

Spośród czterech firm opolscy przedsiębiorcy wybierali pośrednika, który będzie w ich imieniu negocjować ceny dostaw prądu i gazu na 2020 r. w ramach tworzonej właśnie grupy zakupowej. Udział w takiej grupie to dla firm szansa na duże oszczędności na opłatach za prąd i gaz.

Grupę zakupową na rok 2020 współtworzyć będą, tak jak w latach ubiegłych, firmy zorganizowane przez podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) oraz Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną (WSSE) Invest Park.

- W grupach zakupowych i spotkaniach im poświęconych uczestniczymy już piąty albo szósty rok z rzędu - mówi Marcin Łytka, główny energetyk firmy Vitroterm Murów S.A. - To dla nas opcja, dzięki której możemy wprowadzić oszczędności. Jak duże, zależy od roku. W jednym są większe, w innym mniejsze, ale zawsze jest to kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. A to dla firmy całkiem sporo.

Przedstawiciel firmy Vitroterm podkreśla, że korzyści z przynależności do grupy to nie tylko niższe rachunki za prąd. – Rynek energii w ostatnich latach jest tak ruchomy, że co roku dzieje się coś nowego. Warto bywać na spotkaniach takich, jak to dotyczące utworzenia grupy zakupowej i dowiadywać się, co będzie w najbliższej przyszłości i czego można spodziewać się w kolejnych latach.

Spotkanie przedstawicieli ponad 50 firm z woj. opolskiego zainteresowanych przystąpieniem do grupy zakupowej prądu i gazu na rok 2020 odbyło się w Opolu. Przedsiębiorcy wysłuchali prezentacji czterech firm, które chciały w ich imieniu negocjować ceny z dostawcami, a następnie zagłosowali na jedną z nich za pomocą specjalnej ankiety. Większością głosów wybrana została firma INNPACT z Wrocławia, która ceny prądu dla opolskich przedsiębiorców, zrzeszających się w grupy zakupowe za sprawą działań istniejącego w OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, negocjuje już od 4 lat.

Bogdan Plata, prezes INNPACT Sp. z o.o. wyjaśnia, że kierowana przez niego firma grupy zakupowe organizuje już w sumie od ośmiu lat. W ubiegłym roku zorganizowała ich w sumie cztery, w tym dwie z firmami zorganizowanymi przez  WSSE i OCRG.

- Pierwszą uruchomiliśmy w czerwcu ubiegłego roku i tu udało się nam uzyskać bardzo dobre ceny zakupu energii i paliwa gazowego, bo jeszcze były one wtedy wyjątkowo niskie w stosunku do grup uruchomionych pod koniec roku – relacjonuje Bogdan Plata. – Potem mięliśmy już do czynienia z bardzo dużym wzrostem cen energii, prawie na poziomie pięćdziesięciu procent. Ci przedsiębiorcy, którzy kupili prąd wcześniej, w ramach wcześniej uruchomionej grupy, mogą się dzisiaj cieszyć z niższych cen, na poziomie około 260 złotych za megawatogodzinę. Na koniec roku ceny kształtowały się już na poziomie 360-370 zł na megawatogodzinę.

Ile opolskich firm przystąpi do grupy zakupowej energii i gazu na rok 2020 – to będzie wiadomo pod koniec marca. Do 8 marca deklaracje chęci przystąpienia do grupy mają złożyć firmy zainteresowane zakupem w taki sposób gazu. Deklaracje dotyczące przystąpienia do grupy zakupowej energii do firmy INNPACT trzeba wysyłać do 26 marca.

- Pomoc w organizowaniu grup zakupowych to jedno z tych działań naszej jednostki, jaką jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, które mają służyć wypracowaniu dodatkowych korzyści dla firm. Mamy nadzieję, że takie właśnie wsparcie tworzy przyjazny klimat dla przedsiębiorców w regionie – podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzeja Buła.