Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Powstaną kolejne miejsca opieki dla dzieci

Nabór
12.03.2018

OPOLSKIE DLA RODZINY. 269 miejsc w niepublicznych żłobkach i 25 miejsc opieki dla dzieci w wieku do 6 lat powstanie dzięki kolejnej puli unijnego dofinansowania. Wsparcie na ten cel, w sumie ponad 5,6 mln zł, właśnie przyznane zostało dziewięciu przedsiębiorcom.

Dofinansowanie przyznał zarząd woj. opolskiego w rozstrzygniętym właśnie, drugim już naborze na tzw. infrastrukturę usług społecznych, czyli na tworzenie żłobków i klubów dziecięcych lub alternatywnych form opieki dziennej dla dzieci do lat 6. Ogłosiło go w listopadzie ub. roku podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).- Dzięki temu dofinansowaniu utworzone, doposażone czy rozbudowane zostaną żłobki w Niemodlinie, Kluczborku, Zębowicach, Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Polskiej Cerekwi czy Kadłubie Wolnym – wylicza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Firmy złożyły w tym naborze 15 wniosków. Do dofinansowania przyjęto dziewięć z nich. Większość z tych projektów zakłada budowę albo rozbudowę, remont, dostosowanie i doposażenie już istniejących budynków przeznaczonych na żłobki. W ramach jednego, prócz żłobka dla 16 maluchów, ma też powstać miejsce, które będzie opiekować się dziećmi w wieku od 3 do 6 lat w formie „opieki na godziny” świadczonej głównie popołudniami (w godz. od 15 do 18). Całkowita wartość wszystkich 9 zakwalifikowanych do dofinansowania projektów wyniesie ponad 14 mln zł, a samo dofinansowanie ponad 5,6 mln zł. Koszt najdroższej z inwestycji wyliczono na prawie 4,4 mln zł (projekt zakłada uruchomienie żłobka), a najtańszej – 160 tys. zł (doposażenie żłobka). Najwyższe przyznane dofinansowanie to blisko 800 tys. zł, najniższe – 112 tys. zł.

Nabór dotyczący tworzenia żłobków czy klubów dziecięcych jest jednym z tych, które wprost wpisują się w program „Opolskie dla Rodziny”. Inwestycje te mają nie tylko umożliwić tworzenie miejsc opieki dla najmłodszych mieszkańców regionu, ale też służyć godzeniu życia zawodowego i prywatnego ich rodzicom. Podczas podpisania w listopadzie ub. roku umów z przedsiębiorcami, którzy takie wsparcie dostali w poprzednim naborze, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreślał, że od kilku lat na Opolszczyźnie omawiane są wyzwania związane z demografią i depopulacją. - Nie da się tego problemu rozwiązać w ciągu roku. To musi być  zaplanowany proces, w którym uczestniczą dobrzy partnerzy. Tacy właśnie, jak przedsiębiorcy, którzy zadecydowali się sięgnąć po dotacje na budowę czy doposażenie miejsc opieki dla maluchów czy seniorów – mówił.

O dofinansowanie w ramach rozstrzygniętego właśnie naboru mogli starać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w woj. opolskim. Był to już drugi nabór na ten cel w latach 2014-2020. Ogłoszenie go było możliwe, bo w poprzednim, przeprowadzonym w maju, a rozstrzygniętym w sierpniu ub. roku, nie wykorzystano pełnej puli pieniędzy. W ramach tego naboru można było dostać dofinansowanie na inwestycje w infrastrukturę i wyposażenie miejsc, które przyczynią się do rozwoju usług opieki nad dziećmi do lat 3, czyli np. żłobków - w tym przyzakładowych, oddziałów żłobkowych czy klubów dziecięcych. Pieniądze można w nim też pozyskać na usługi opieki dla dzieci do lat 6 w ramach tzw. alternatywnych form opieki dziennej.  – Ten nabór miał być rozstrzygnięty w kwietniu. Udało się miesiąc wcześniej, co cieszy i nas i przedsiębiorców – mówi Roland Wrzeciono.

W poprzednim naborze zarząd woj. opolskiego przyjął do dofinansowania osiem z 15 złożonych projektów na tworzenie czy doposażenie żłobków. Całkowita ich wartość to ponad 8,2 mln zł, a wartość przyznanego na nie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 dofinansowania to ponad 4,2 mln zł. Gdy przedsiębiorcy skończą realizację wszystkich tych projektów, na Opolszczyźnie powstanie ponad 200 nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 w żłobkach i klubach dziecięcych, m.in. w Opolu, Strzelcach Opolskich, Tułowicach, Kluczborku czy Krapkowicach. - To oznacza, że po zakończeniu realizacji wszystkich projektów z obu naborów przybędzie prawie 500 miejsc opieki dla najmłodszych – wylicza dyrektor OCRG.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tym ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło trzynaście naborów. Jedenaście z nich już rozstrzygnięto.