Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Powstała kolejna klasa patronacka w regionie

Informacja
26.02.2018

Patronatem przez firmę Famur Famak z Kluczborka objęci zostali przyszli technicy elektrycy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 CKU w Kluczborku. Uczniowie tej klasy mogą liczyć na praktyki w przedsiębiorstwie i nagrody dla najlepszych fundowane przez firmę.

Porozumienie w tej sprawie władze firmy i dyrekcja szkoły podpisały 26 lutego w Kluczborku. W wydarzeniu wzięli też udział marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła i wicestarosta powiatu kluczborskiego Urszula Pękala-Duda, którzy zostali patronami honorowymi przedsięwzięcia.

- To już kolejna taka inicjatywa w naszym regionie, jak najbardziej warta uznania. Dzięki niej uczniowie będą znacznie lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy, a może nawet na stałe zwiążą się z firmą, która objęła ich klasę patronatem. Natomiast firma zyska kandydatów do pracy, których przygotuje zgodnie z zapotrzebowaniem – podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. I dodaje: - Jeśli tak się stanie, to dla mnie jako marszałka oznacza to, iż młodzi ludzie zostaną w naszym województwie, a pracodawca będzie funkcjonował stabilnie mając kadrę.

Uczniowie z klasy patronackiej z kluczborskiego ZSP Nr 2 CKU dzięki współpracy będą mogli odbywać praktyki w firmie Famur Famak i z bliska przyjrzeć się, jak wygląda praca w przedsiębiorstwie realizującym duże i ciekawe projekty. - Nasi pracownicy bardzo chętnie podzielą się z młodymi ludźmi swoją wiedzą i postarają się jak najlepiej przygotować ich do przyszłej pracy w zawodzie – zapewnia Katarzyna Kruczek, HR Business Partner z firmy Famur Famak. – Ufundujemy też nagrody finansowe dla najlepszych uczniów tej klasy oraz nagrodę dla najlepszego absolwenta. Mamy nadzieje, że w ten sposób dodatkowo zmotywujemy młodzież do jeszcze większej pracy i nauki - dodaje.

Zdaniem przedstawicielki Famur Famak obecna sytuacja na rynku pracy jest taka, że coraz trudniej znaleźć wykwalifikowanego pracownika. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że brak współpracy biznesu ze szkolnictwem spowoduje, że uczniowie nie zawsze będą przystosowani do aktualnych potrzeb pracodawców. Tym bardziej, że programy nauczania mogą nie uwzględniać szybko zachodzących zmian – mówi Katarzyna Kruczek tłumacząc jednocześnie, że takie porozumienie pozwoli na uzupełnianie wiedzy i umiejętności uczniów.

Jakie korzyści ze współpracy z ZSP Nr 2 CKU firma widzi dla siebie? - Szkoląc uczniów technikum na praktykach możemy szkolić przyszłych kandydatów do pracy w Famur Famak S.A. Takie połączenie biznesu ze szkolnictwem pozwoli na dostosowanie programów praktyk do realiów i potrzeb naszego przedsiębiorstwa. Porozumienie pozwoli też uczniom na poznanie firmy jako rzetelnego pracodawcy. Liczymy także, że absolwenci tego kierunku po ukończeniu szkoły pierwsze kroki w poszukiwaniu pracy skierują właśnie do nas – podkreśla Katarzyna Kruczek.

Kluczborski ZSP Nr 2 CKU to szkoła, która od lat współpracuje z wieloma firmami. Od kilku lat patronem klas Technikum Pojazdów Samochodowych jest tu Peugeot, a od niedawna klasę patronacką ma tu także firma Siegenia dla przyszłych specjalistów po kierunku technik mechatronik. – Taka klasa dla uczniów to doskonała okazja do odbycia praktyk czy staży, zapoznania się z realiami pracy zawodowej i bezpośredniego kontaktu z nowymi technologiami. Dla firmy to okazja do związania z nią przyszłego pracownika w młodym wieku i do nakreślenia mu ścieżki rozwoju zgodnie z zapotrzebowaniem lokalnego rynku pracy – mówi wicedyrektor ZSP nr 2 w Kluczborku Jadwiga Stanosek.

W jej opinii klasy patronackie to także dobry sposób do wiązania młodych z lokalnym rynkiem pracy. – Kiedyś młodzi wyjeżdżali na Zachód. Teraz, jeśli odbędą praktykę w ciekawym zakładzie pracy na dobrych warunkach, to zostają na miejscu i tu podejmują pracę – twierdzi Jadwiga Stanosek.

Podobnego zdania jest Ewelina Kowaś, kierownik Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół nr 1 w Kędzierzynie – Koźlu, który w ubiegłym roku nawiązał formalną współpracę z firmą Multiserwis z Krapkowic (mającą już dwie klasy patronackie w szkołach w Kędzierzynie-Koźli i w Krapkowicach). – Aby związać młodych ludzi z pracodawcami w regionie trzeba im tych pracodawców pokazywać i dawać okazję poznać. Klasy patronackie to naprawdę dobry na to sposób. Przekonują się o tym również pracodawcy, którzy zaczynają mieć deficyty kadrowe i widzą we współpracy ze szkołami możliwość pozyskania pracowników – podkreśla Ewelina Kowaś.

Dodaje, że w ostatnim czasie ZS nr 1 w Kędzierzynie-Koźli miał wiele sygnałów od pracodawców, którzy taką współpracę chcą podjąć. – Jesteśmy nią zainteresowani, bo to oznacza możliwość zdobywania wiedzy praktycznej przez naszych uczniów – zapewnia Ewelina Kowaś.

Firma Famur Famak to producent urządzeń transportowo-dźwigowych działający na rynku krajowym i zagranicznym od ponad 60 lat. Główne sektory produkcji firmy to konstrukcje stalowe dla przemysłu; urządzenia dla platform wiertniczych czy statków; systemy przeładunkowe; dźwigi, w tym suwnice i wciągarki; urządzenia i systemy dla górnictwa czy maszyny i urządzenia dla innych gałęzi przemysłu (elektrownie, porty, etc.). Obecnie firma zatrudnia ok. 500 osób.