Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Poradnik przedsiębiorcy, czyli co biznes wiedzieć powinien

Spotkanie
17.10.2017

5940 osób pracujących ma zostać przeszkolonych przez cztery najbliższe lata z unijnym dofinansowaniem z puli Regionalnego Programu Opolskiego Województwa Opolskiego. Ma to być pomoc, która trafi do 1220 mikro, małych i średnich firm z naszego regionu.

To założenia przyjęte przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), które będzie operatorem pieniędzy przeznaczonych dla firm z Opolszczyzny na dofinansowanie do szkoleń i usług doradczych dla firm i ich pracowników. W puli tych działań jest w sumie 26 mln zł. Wsparcie będzie można pozyskiwać od przyszłego roku.

O tym, a także o planowanych na przyszłe lata naborach oraz o preferencyjnych pożyczkach i poręczeniach dla przedsiębiorców finansowanych z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, mówił na spotkaniu pt. „Poradnik Opolskiego Przedsiębiorcy” zastępca dyrektora OCRG Dariusz Mazurczak. Spotkanie odbyło się 17 października w Opolskiej Izbie Gospodarczej (OIG), a współorganizowały je OIG, OCRG, działający przy OCRG Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole oraz Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Dariusz Mazurczak wyjaśniał, że unijne wsparcie na szkolenia i usługi doradcze dla mikroprzedsiębiorstw może wynieść do 12 tys. zł; dla małych firm - do 24 tys. zł, a w przypadku firm średnich - do 48 tys. zł. – Trzeba tylko pamiętać, że na przeszkolenie jednej osoby w przedsiębiorstwie nie można przeznaczać puli większej, niż cztery tysiące złotych – zaznaczył.

Dofinansowanie dla przedsiębiorców do szkoleń i usług wyniesie 80 proc. ich wartości. – Jeśli zatem koszt szkolenia miałby wynieść tysiąc złotych, to przedsiębiorcy zapłacą za nie z własnych budżetów tylko 200 złotych – wyjaśniał Dariusz Mazurczak.

Firma, która zechce skorzystać z dofinansowania szkolenia czy usług doradczych, firmę szkolącą będzie musiała wybrać z Bazy Usług Rozwojowych tworzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Przedstawiciel OCRG zachęcał przy tym, by wpisywały się do tej Bazy także firmy szkolące z Opolszczyzny. – Wybierać na pewno będzie w czym, bo już obecnie w tej bazie jest 16 tysięcy usług. Ale zależy nam na tym, by szkolenia w niej oferowało jak najwięcej naszych przedsiębiorców – dodał Dariusz Mazurczak.

Gdy firma, która zechce z dofinansowanych do szkoleń skorzystać, wybierze sobie firmę szkolącą, będzie musiała zgłosić się do OCRG, gdzie podpisze umowę o wsparcie i dostanie promesę upoważniającą do refinansowania szkolenia. Potem może odbyć się szkolenie oraz koniecznie jego ocena. A na koniec firma z kompletem dokumentów, także tych poświadczających zapłatę za szkolenie, zgłasza się do OCRG. – My natomiast mamy 14 dni, by zrefundować 80 procent kosztów takiego szkolenia – dopowiedział Dariusz Mazurczak.

Zastępca dyrektora OCRG informował uczestników wtorkowego spotkania, że obecnie opolscy przedsiębiorcy mogą już korzystać z preferencyjnych pożyczek sfinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Pożyczek – małych, do 150 tys. zł oraz dużych, nawet do 2 mln zł – udziela pięciu pośredników. Są wśród nich: Fundacja Rozwoju Śląska (sama i w konsorcjum z Centrum Rozwoju Biznesu), Agencja Leasingu i Finansów, Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A. oraz konsorcjum ECDF S.A. i MEGA SONIC S.A. Każdy z pośredników określił nieco inne warunki przyznawania pożyczek. Ale w żadnym przypadku nie są za ich udzielenie pobierane opłaty i prowizje.

Przedstawiciele OCRG mówili też na spotkaniu w OIG nt. planowanych na kolejne lata naborach. Będą wśród nich m.in. nabory dla podmiotów ekonomii społecznej, nabór na innowacje, wsparcie nowoczesnych technologii teleinformatycznych czy wsparcie współpracy gospodarczej i promocji, czyli np. targów i misji gospodarczych. Najbliższy, w którym wnioski o dofinansowanie OCRG przyjmować będzie od 6 do 13 listopada, dotyczyć ma zakładania, rozbudowy czy doposażania żłobków, klubów dziecięcych czy alternatywnych miejsc opieki dla dzieci do lat 6.

W spotkaniu „Poradnik Opolskiego Przedsiębiorcy” wzięła też udział przedstawicielka Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, która zaprezentowała szereg praktycznych informacji z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej. O Planie Inwestycyjnym dla Europy oraz preferencyjnym finansowaniu dla przedsiębiorców w programach ramowych UE mówił z kolei reprezentant Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.