Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Ponad 57 mln zł na innowacyjne projekty firm

Nabór
27.04.2017
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Kontenerowce z innowacyjnym systemem balastowania i napędem na gaz czy ultralekkie nadwozia i przyczepy mogą już wkrótce powstawać na Opolszczyźnie dzięki unijnemu dofinansowaniu. W kolejnym rozstrzygniętym właśnie naborze 19 firm dostanie ponad 57 mln zł na innowacje.

To już drugi rozstrzygnięty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 nabór na innowacje w przedsiębiorstwach. Co ciekawe – zarząd województwa opolskiego podjął decyzję, by zamiast zaplanowanych w ramach tego naboru 40 mln zł przekazać firmom 57 mln zł. – W innowacje warto inwestować, bo to one mają w kolejnych latach być kołem napędowym naszej gospodarki. Poza tym uznaliśmy, że skoro jest tak dużo zainteresowanych tym naborem przedsiębiorców, a ich projekty są bardzo ciekawe, to warto je wesprzeć – tłumaczy marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

O wsparcie w tym naborze starały się 34 firmy. Przedsiębiorcy zawnioskowali łącznie o ponad 90 mln zł dofinansowania, a ogólna wartość projektów, które chcieli zrealizować, to niemal 165,3 mln zł.

Wśród 19 przyjętych do dofinansowania wniosków są np.: projekt, który dotyczy opracowania technologii budowy kontenerowca z innowacyjnym systemem balastowania i napędem na gaz; projekt zakładający prace badawczo-rozwojowe, które mają doprowadzić do powstania innowacyjnej serii ultralekkich nadwozi i przyczep samochodowych czy prace badawczo-rozwojowe dotyczące sposobu efektywnego zasilania silnika spalinowego. Poza tym jedna z firm chce pracować nad innowacyjnymi technologiami oczyszczania wód i ścieków; inna nad systemem inteligencji hybrydowej; a jeszcze inna zamierza opracować technologie produkcji nowej generacji kierownic opartych na zaawansowanych materiałach odpowiadających najwyższym standardom bezpieczeństwa. Wśród przyjętych do dofinansowania projektów jest również taki,  który zakłada realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych nad ultra cichą półosią o zwiększonym momencie obrotowym z przeznaczeniem dla elektrycznych samochodów przyszłości.

W sumie realizacja wszystkich 19 projektów firm, które dostaną wsparcie, ma kosztować prawie 109,5 mln zł, z czego 57,2 mln zł stanowić będzie unijne dofinansowanie. Największe dofinansowanie ma wynieść ponad 9,9 mln zł, a najniższe – 510 tys. zł. Projekt o najwyższej wartości, który ma być zrealizowany z unijnym wsparcie w ramach tego naboru kosztować będzie prawie 25,5 mln, a ten o najniższej ogólnej wartości – niespełna 900 tys. zł.

Drugi nabór na innowacje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) ogłosiło w ubiegłym roku. Wnioski przyjmowane były na początku grudnia. Nabór ten miał zostać rozstrzygnięty w czerwcu. – Udało się jednak zakończyć go znacznie wcześniej, co jest korzystne dla firm, bo mogą one szybciej realizować i rozliczać swoje projekty – mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Warto przypomnieć, że w pierwszym, rozstrzygniętym już w ubiegłym roku naborze na innowacje, pula na wsparcie wyniosła prawie 90 mln zł, a do dofinansowania zarząd województwa opolskiego przyjął w nim 28 projektów firm. Wśród nich były takie, które dotyczyły m.in. opracowania innowacyjnych płytek betonowych; kompleksowej technologii wykorzystania odpadów z oczyszczalni ścieków do produkcji prądu, ciepła czy chłodu albo badań dotyczących możliwości zastąpienia antybiotyków w hodowli drobiu probiotykami oraz wyselekcjonowanymi ekstraktami ziołowymi.

O dofinansowanie w ramach obydwu naborów na innowacje mogły ubiegać się w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie woj. opolskiego. Wsparcie dla dużych firm było możliwe tylko wtedy, gdy zapewnione zostanie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W przypadku dużych przedsiębiorstw premiowane mogły być też projekty realizowane we współpracy z małymi i średnimi firmami czy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami badawczymi. Firmy mogły dostać wsparcie na budowę, rozbudowę czy zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego, które służyć będzie rozwojowi ich działalności, a także na finansowanie procesu powstawania innowacji od pomysłu do rynku lub jego wybranych elementów, np. badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych - w tym na etap prac demonstracyjnych, linii pilotażowych czy np. pierwszej produkcji. Minimalna kwota dofinansowania to 500 tys. zł, maksymalna 10 mln zł.

Kolejny nabór na innowacje ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Przyjmowanie wniosków zaplanowano na drugą połowę czerwca. W puli tego naboru będzie prawie 47 mln zł.

Ogółem w ramach RPO na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w nim łącznie ponad 160 mln euro, na innowacje ponad 61 mln euro. Dotychczas Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłosiło osiem naborów dla firm. Siedem z nich już rozstrzygnięto. Prócz obu naborów na innowacje przyznano także dofinansowanie na podniesienie efektywności energetycznej dla firm; wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych; współpracę gospodarczą i promocję (np. udział w targach i misjach); infrastrukturę usług społecznych (czyli tworzenie np. całodobowych i dziennych domów seniora) oraz na wprowadzanie nowych usług i produktów w MSP na terenach przygranicznych.