Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Podsumowaliśmy rok z przedsiębiorcami

Wydarzenie
15.12.2017

Nowa linia produkcyjna firmy Good Mills o wartości 50 mln zł została uznana za Inwestycję Roku 2017, a Lesław Adamczyk, Bogusław Dawiec, Zygmunt Szulc i Rajmund Adamietz odebrali tytuły Przodowników Pracy 2017.

Nagroda dla szczególnie aktywnych - nie tylko biznesowo - przedsiębiorców nazwana została tak dlatego, że tegoroczna Świąteczna Gala Podsumowująca OCRG zorganizowana została jako „III Opolskie Plenum Przodowników Pracy – W oparach absurdu, czyli 300 proc. normy”. Niesztampowo, nawiązując do barejowskiej rzeczywistości, podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) podsumowało w ten sposób rok informując o tym, co w minionych 12 miesiącach udało się zrobić dla przedsiębiorców z regionu i jakie są plany na przyszły rok. - Ogłosiliśmy w tym roku pięć nowych naborów dla firm, a rozstrzygnęliśmy sześć ogłoszonych wcześniej. W tych sześciu rozstrzygniętych naborach zarząd województwa podzielił między przedsiębiorców tylko w tym roku ponad 122 mln zł unijnych dotacji. Natomiast prawie 50 mln zł zostało faktycznie przelanych w tym roku na konta firm, które zrealizowały już swoje projekty – wyliczał dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Dodał też, że w 2017 roku sześć kolejnych firm zdecydowało się zainwestować na Opolszczyźnie. - Firmy te zadeklarowały utworzenie ponad 400 nowych miejsc pracy – podał dyrektor OCRG.

W 2017 roku minęło też 10 lat od czasu, gdy OCRG zostało powołane. Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza podał, że w ciągu tej dekady działające przy OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera pozyskało w sumie 65 nowych inwestorów dla regionu, a ci zadeklarowali utworzenie 9 tysięcy nowych miejsc pracy. – Przez te 10 lat wypłacone zostało 1,1 mld złotych dofinansowania dla firm z naszego województwa - dodał Szymon Ogłaza. I podkreślił: - Nie moglibyśmy chwalić się tymi wszystkimi osiągnięciami, gdyby nie przedsiębiorcy. Gdyby nie to, że chcą oni realizować unijne projekty, angażują swoje pieniądze we wkład własny i podejmują trud pozyskiwania unijnego wsparcia. Za to należą się im wielkie podziękowania.

Do nagrody w kategorii Inwestycja Roku 2017 nominowane były cztery firmy: IAC, Hengst, UFI Filters oraz Good Mills. Tę ostatnią uczestnicy gali wyróżnili głosując w trakcie wydarzenia. Pamiątkowy medal odebrał dyrektor zarządzający Good Mills Adam Tyszka. Firma ta pod koniec października 2017 roku otworzyła nową linię produkcyjną o wartości 50 mln zł. Dzięki tej inwestycji zakład ze Straduni stał się jednym z największych w Polsce. Rocznie przerabianych w nim będzie aż 216 000 ton pszenicy. Międzynarodowy koncern GoodMills Group, którego roczny obrót wynosi blisko miliard euro, znajduje się w czołówce najważniejszych wytwórców mąk na świecie. W Europie jest niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie. Ma aż 25 młynów w 7 krajach. Ich łączny roczny przemiał wynosi bagatela 3 miliony ton.

Podczas tegorocznej gali przyznano też wyróżnienia dla szczególnie aktywnych przedsiębiorców. Lesław Adamczyk, były wieloletni dyrektor generalny i wiceprezes ATMOTERM S.A., obecnie szef Butiku Inwestycyjnego LEDA nagrodzony został za społeczne zaangażowanie, m.in. moderację organizowanej przez OCRG Międzynarodowej Akademii Zarządzania oraz udział w Programie Mentoringowym Województwa Opolskiego. Bogusław Dawiec, dyrektor fabryki Polaris - za zaangażowanie we wsparcie szkolnictwa zawodowego oraz otwarcie na współpracę lokalną. Zygmunt Szulc, współwłaściciel firmy Explomet, za wdrożenie i rozpropagowanie idei studiów praktycznych oraz zaangażowanie w kształcenie studentów, a firma Adamietz i jej szefowie – Rajmund Adamietz i Szczepan Kusibab - za niezwykle dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa, które jest obecne niemal na każdej trwającej właśnie nowej inwestycji w woj. opolskim.

Partnerami gali były: Bank Gospodarstwa Krajowego oddział w Opolu; Loża Opolska BCC; Izba Gospodarcza Śląsk i Opolska Izba Gospodarcza. A klimat lat słusznie minionych udało się oddać m.in. dzięki gadżetom z epoki, takim jak kryształy czy szklanki musztardówki; tzw. Strefie Kaowca, gdzie można było zagrać w bierki czy warcaby oraz dzięki samochodom z epoki dostarczonym przez Opolski Ruch Pojazdów Zabytkowych i pana Sławomira Janeckiego.