Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Pierwsze w tym roku umowy na unijne dotacje dla firm

Nabór
07.06.2017

Pierwsze w tym roku umowy ws. przyznania unijnych dotacji firmom podpisano dziś (07.06) w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Umowy dot. naborów na nowe usługi i produkty w MSP na obszarach przygranicznych oraz wprowadzania nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych.

- Nabór „Wsparcie TIK w przedsiębiorstwach”, czyli na nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne cieszył się jak dotąd rekordowo dużą popularnością wśród firm w tej perspektywie unijnej – mówił na środkowej konferencji prasowej zorganizowanej przy okazji podpisania umów dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. - W jego ramach przedsiębiorcy złożyli aż 127 wniosków o wsparcie, a zarząd województwa opolskiego wybrał do dofinansowania 44 z nich.

Dwie pierwsze umowy w ramach tego naboru podpisano 7 czerwca w OCRG z Przedsiębiorstwem EL12 oraz firmą ECONSULTING Natalia Czopik. Przedsiębiorstwo EL12 z Opola dofinansowanie w kwocie ponad 113,6 tys. zł przeznaczy na rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych; ECONSULTING wsparcie w wysokości prawie 307,6 tys. zł - na zakup i wdrożenie innowacyjnego narzędzia CSRaport – zaawansowanego technologicznie systemu z zakresu analityki biznesowej w aspekcie społecznej odpowiedzialności biznesu. Projekt ten ma być realizowany w Strzelcach Opolskich.

Członek zarządu Przedsiębiorstwa EL12 Regina Dajczak wyjaśniała, że projekt jej firmy dotyczy obsługi klientów. EL12 wprowadza czytniki kodów kreskowych, którymi posługuje się obsługa firmy. Dzięki nim można np. sprawdzić ile towaru jest na stanie w każdym z 10 oddziałów firmy, jakie są parametry techniczne danego produktu i jakie ma on zastosowania. – Jeśli danego produktu nie mamy w Opolu, to można go ściągnąć np. z oddziału w Gdyni i wysłać klientowi. Usprawnia to zatem obsługę klienta i sprzedaż – wyjaśniała Regina Dajczak.

Szymon Czopik z ECONSULTING wyjaśnił z kolei, że projekt reprezentowanej przez niego firmy polega na wdrożeniu innowacyjnego narzędzia wspomagającego zarządzanie CSR, czyli społeczną odpowiedzialnością biznesu w przedsiębiorstwach. - W ramach projektu będziemy oferować dwie funkcjonalności. Pierwsza to audytowanie społecznej odpowiedzialności w danej firmie, która polega na sprawdzeniu jak dane praktyki w przedsiębiorstwie odnoszą się do norm i standardów w tym zakresie. Druga to wspomaganie raportowania społecznej odpowiedzialności biznesu – tłumaczył. Zaznaczył przy tym, że druga z oferowanych funkcjonalności nabiera szczególnego znaczenia w perspektywie wprowadzenia przez Unię Europejską dyrektywy nakazującej niektórym przedsiębiorstwom przedstawianie sprawozdań nie tylko finansowych, ale również niefinansowych, które odnoszą się do CSR, np. do spraw ekologicznych, środowiskowych, przeciwdziałaniu łapówkarstwu w firmach czy w sprawach pracowniczych.

Kolejnym podpisanym dokumentem była umowa z Fabryką Armatury Przemysłowej WAKMET, która dostała dofinansowanie w ramach naboru na nowe usługi i produkty w MSP. Jej projekt dotyczyć będzie wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji, której celem jest wprowadzenie do oferty firmy armatury do automatycznej regulacji przepływów mediów w warunkach nadkrytycznych. Cały projekt wart jest ponad 1,4 mln zł, a dofinansowanie w ramach naboru wyniesie 805 tys. zł.

Pełnomocnik firmy WAKMET Filip Wilczyński wyjaśniał, że reprezentowanego przez niego przedsiębiorstwo to producent armatury przemysłowej wysokoparametrowej. – Dostarczamy zawory, najczęściej zawory regulujące przepływ, często w elektrowniach czy energetyce konwencjonalnej, ale również dla przemysłu chemicznego czy petrochemii - mówił. W odniesieniu do dofinansowanego projektu tłumaczył, że ma on docelowo pomóc firmie dotrzeć na nowy rynek i stać się jeszcze bardziej konkurencyjną. Dopytywany o warunki nadkrytyczne wyjaśniał, że w elektrowni chodzi o ciśnienia sięgające powyżej 600 atmosfer i temperatury powyżej 600 stopni. - Tak mocne podniesienie parametrów pary powoduje potrzebę zastosowania totalnie nowych elementów armatury właśnie do automatycznej regulacji. Żeby zawór działał w tych warunkach trzeba zastosować innowacyjne materiały, w związku z tym wykluczyć dotychczas stosowane techniki spawalnicze i uzyskać poprawę jakości obrabianych powierzchni – mówił Filip Wilczyński wyjaśniając, że po to właśnie WAKMET planuje zakup innowacyjnej tokarki CNC, by elementy armatury wykonać z większą dokładnością. - Dodatkowo założyliśmy w projekcie zakup skanera przestrzennego, który pozwoli sprawdzić zgodność faktycznie wykonanych elementów armatury z założeniami, z projektem cyfrowym. Wszystko to może jest dość skomplikowane, ale tak naprawdę nasze cele są mocno proekologiczne – dodał.

Dotychczas Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłosiło w latach 2014-2020 dziewięć naborów dla firm. Siedem z nich już rozstrzygnięto. Prócz naborów na wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych oraz na wprowadzanie nowych usług i produktów w MSP na terenach przygranicznych rozstrzygnięto także dwa nabory na innowacje; przyznano dofinansowanie na podniesienie efektywności energetycznej dla firm; współpracę gospodarczą i promocję (np. udział w targach i misjach) oraz na infrastrukturę usług społecznych (czyli tworzenie np. całodobowych i dziennych domów seniora).

Ogółem przyznane 44 firmom w ramach naboru na nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne wsparcie wyniesie prawie 12,7 mln zł, a całkowita wartość rozwiązań teleinformatycznych, które chcą wdrożyć lub stworzyć te firmy to prawie 26,5 mln zł. Pieniądze w ramach tego naboru można było dostać na informatyczne systemy obsługi klientów działające w firmie, jak i między firmą a jej klientem czy na systemy informatyczne i komunikacyjne usprawniające działalność firm. W regulaminie określono, że minimalna kwota dofinansowania projektu mogła wynieść 100 tys. zł, a maksymalna – milion złotych. W praktyce najniższa przyznana dotacja wyniosła niespełna 105 tys. zł, a najwyższa – 775,2 tys. zł. Nabór skierowany był do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

W naborze na nowe usługi i produkty w MSP ogłoszonym w ubiegłym roku mogły brać udział mikro, małe i średnie firmy z powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego. Ogółem złożonych w nim zostało 40 wniosków. Zarząd województwa opolskiego do dofinansowania przyjął 15 z nich. Ogólna pula przyznanego wsparcia to prawie 14,6 mln zł. Przedsiębiorcy mogli starać się w ramach tego naboru o dofinansowanie na: inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia czy sprzęt produkcyjny, który ma im pomóc wprowadzić na rynek nowe lub ulepszone produkty albo usługi; na inwestycje w rozwój swoich przedsiębiorstw, które pozwolą zwiększyć skalę ich działalności i poszerzyć zasięg oferty; jak również na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych czy organizacyjnych - zwłaszcza tych wypracowanych w ramach projektów realizowanych z dofinansowaniem na innowacje. Maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu mogła wynieść 2 mln zł, a minimalna – 100 tys. zł. W praktyce wśród wybranych do dofinansowania w tym naborze projektów najniższe przyznane dofinansowanie wyniosło niespełna 172,5 tys. zł, a najwyższe – niespełna 2 mln zł.

Pieniądze dostępne w ramach obydwu powyższych naborów pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Kolejne umowy na dofinansowanie będą podpisywane w najbliższych tygodniach, w miarę składania przez firmy niezbędnych dokumentów.

Ogółem w ramach RPO na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w nim łącznie ponad 160 mln euro, z czego na innowacje ponad 61 mln euro.