Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Pieniądze na projekty dla branży motoryzacyjnej

Nabór
21.05.2018
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Aż 300 mln zł jest do wzięcia w drugim naborze na innowacyjne projekty dla firm z branży motoryzacyjnej. Nabór już się rozpoczął, potrwa do 10 lipca. Mogą w nim brać udział firmy ze wszystkich regionów poza woj. mazowieckim.

Nabór ten ogłoszony został przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Odbywa się w ramach konkursu INNOMOTO. Skierowany jest do przedsiębiorców lub konsorcjów firm. Minimalna wartość projektu, który ma być realizowany z unijnym dofinansowaniem w ramach INNOMOTO, musi wynieść minimum milion złotych, a maksymalna 30 mln złotych.

Dofinansowanie w ramach tego naboru można pozyskać na projekty, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo tylko eksperymentalne prace rozwojowe. Jak zaznaczono w regulaminie projekt, w którym nie przewidziano eksperymentalnych prac rozwojowych, nie będzie mógł uzyskać wsparcia.

Dodatkowo może on natomiast obejmować tzw. prace przedwdrożeniowe. Zastrzeżenie jest jednak takie, że pula pieniędzy przeznaczona na realizację prac przedwdrożeniowych nie może przekroczyć 20 proc. całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu. Unijne dofinansowanie w ramach tego naboru można też dostać tylko pod warunkiem, że firma lub konsorcjum zobowiąże się do wdrożenia wyników badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych albo eksperymentalnych prac rozwojowych (jeśli projekt przewiduje tylko te drugie) najpóźniej do 3 lat od zakończenia projektu.

Jak informuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - w ramach pierwszego, zakończonego już konkursu INNOMOTO, przedsiębiorcy złożyli łącznie 87 wniosków o dofinansowanie. Kwota, którą chcieli pozyskać, to 413 mln zł. Ostatecznie do dofinansowania kwotą 250 mln zł przyjęto 50 projektów. 17 z nich dotyczy elektromobilności.

NCBR informuje, że ponad połowę z projektów realizują małe i średnie firmy. Znalazły się wśród nich m.in. takie pomysły jak skonstruowanie pojazdu modułowego o napędzie elektrycznym do transportu w mieście i na obszarach przemysłowych, stworzenie autonomicznego systemu ładowania autobusów elektrycznych, opracowanie innowacyjnych pojazdów dla obsługi lotnisk, stworzenie cyfrowego systemu zdalnego monitoringu i sterowania podzespołów pojazdów przeznaczonych do eksploatacji w platformach usług automatycznego wynajmu „car-sharing” czy opracowanie technologii wytwarzania oraz systemu produkcji naczep typu furgon-chłodnia do przewozu towarów.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyjaśnia, że program sektorowy INNOMOTO jest jednym z 13 programów sektorowych NCBR realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (Działanie 1.2 „Sektorowe programy B+R”). Został on zainicjowany przez porozumienie na rzecz sektorowego programu badań naukowych i prac rozwojowych „INNOMOTO” w skład którego wchodzą: Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT), Polska Izba Motoryzacji (PIM), Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM), Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych (ZPMiAP) oraz Związek Pracodawców Motoryzacji (ZPM).

Więcej informacji o naborze:

http://www.ncbr.gov.pl/fundusze-europejskie/poir/konkursy/innomoto2018/

http://www.ncbr.gov.pl/gfx/ncbir/userfiles/_public/fundusze_europejskie/inteligentny_rozwoj/innomoto_2018/3_rk_innomoto_-_12.03.2018.pdf

http://www.ncbr.gov.pl/fundusze-europejskie/poir/konkursy/innomoto2018/opis-programukonkursu/

 

Tekst przygotowany na podstawie materiałów NCBR