Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Owsiak: jednoczcie się i nie strzelajcie focha

Warsztaty
07.12.2016

Nie strzelajcie focha, miejcie pokorę wobec swoich oskarżycielskich słów i nie reagujcie nienawiścią na nienawiść – mówił młodzieży podczas warsztatów Express Yourself gość specjalny Jurek Owsiak. Wśród prelegentów imprezy znaleźli się też młody, a już nagradzany konstruktor Petros Psyllos czy właściciel znanej w branży motoryzacyjnej opolskiej firmy Narzędziownia - Bogdan Pszenica.

Warsztaty Express Yourself – już druga ich edycja – odbyły się 7 grudnia w Opolu w Centrum Nauka-Biznes Politechniki Opolskiej. Wzięło w nich udział ok. 120 uczniów z sześciu szkół z regionu. Adresowane były do młodzieży z opolskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Cel to wsparcie rozwoju osobistego młodych ludzi, tak by pobudzić ich do rozwoju zawodowego. Wśród gości drugiej edycji byli wizjonerzy, wynalazcy i pasjonaci, którzy mieli zainspirować młodzież do kreatywnego budowania ścieżki zawodowej. Gościem specjalnym był natomiast prezes Fundacji WOŚP Jurek Owsiak.

Owsiak opowiadał młodzieży o początkach WOŚP, wsparciu jakie Orkiestra daje od ćwierć wieku szpitalom w całej Polsce i energii, jaka towarzyszy kolejnym styczniowym finałom. – Wszędzie mnie pytają czemu nasz finał jest zimą. Odpowiadam, że zrobić karnawał latem to nie sztuka, a w styczniu – to coś! – relacjonował szef WOŚP.

Podał, że podczas 25 minionych lat Orkiestra kupiła sprzęt medyczny za 720 mln zł. – Neonatologia ani polska intensywna terapia dzieci czy wiele innych dziedzin medycyny nie wyglądałoby tak, jak wygląda dzięki pomocy WOŚP. Bylibyśmy 10 albo 15 lat do tyłu – mówił ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii dzieci i noworodków w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu dr Wojciech Walas. I dodał: W samym tylko oddziale, który ja prowadzę, sprzęt podarowany przez Fundację WOŚP ma wartość ponad 2 milionów złotych.

Owsiak podkreślał, że w działaniu ważna jest konsekwencja, a w życiu – energia i pozytywne nastawienie. - Nie miejcie focha w życiu, bo to zabija. Miejcie otwarte oczy i umysły. Podróżujcie po świecie i miejcie pokorę do swoich oskarżycielskich słów w jakimkolwiek tonie i gdziekolwiek kierowanych - mówił. - Nie reagujcie agresją na agresję i nienawiścią na nienawiść! Szanujmy też to, co już zbudowaliśmy.

Na zorganizowanej po spotkaniu z młodzieżą konferencji prasowej Owsiak opowiadał natomiast m.in. o kolejnym Finale WOŚP, który odbędzie się 15 stycznia. Mówił, że w Polsce i na świecie działa 1650 sztabów WOŚP, także w tak dalekich miejscach jak Tokio czy Szanghaj. Zaprezentował też nową skarbonkę dla wolontariuszy na najbliższy Finał. Obecny na konferencji prasowej wicemarszałek Roman Kolek chciał od razu zasilić skarbonkę datkiem, ale Owsiak ostudził zapały mówiąc, że byłoby to nielegalne. Poprosił natomiast, by samorządy włączyły się w odnawianie domów pomocy społecznej i oddziałów geriatrycznych, które zostały przez Orkiestrę zasilone sprzętem medycznym, warto teraz byłoby zadbać o ich estetykę i wygodę. Wicemarszałek Kolek taką deklarację złożył.

Ale nie tylko wykład Owsiaka zainteresował młodzież. Młody – bo dopiero studiujący – konstruktor i wynalazca Petros Psyllos opowiadał m.in. o zaprojektowanym przez siebie urządzeniu, które ma ułatwiać funkcjonowanie niewidomym. Zapinane na pasek „sztuczne oko”, dzięki wbudowanym soczewkom analizuje, co znajduje się przed osobą niewidomą i poprzez komunikator dźwiękowy informuje o tym. Jest w tanie rozpoznać 79 milinów przedmiotów, a nawet opisać strój czy wygląd spotykanej osoby.

Petros Psyllos mówił młodym m.in., by „wychodzili poza schemat” i np. by decydować się na dodatkowe zajęcia z dziedzin, które są im pozornie obce. – Może się okazać, że świetnie się w nich odnajdziecie – przekonywał.

O tym, jak robić biznes tak, by wśród klientów mieć największych światowych graczy w swojej branży mówił Bogdan Pszenica, a Patryk Szymański - kulturoznawca, filmoznawca, teatrolog, podróżnik – odpowiadał na pytanie „Czy istnieje praca marzeń ?”. Piotr Koziol - prezes fundacji Kwitnące Talenty podpowiadał, jak myśleć i działać kreatywnie, a dr Piotr Bębenek, pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Opolskiej i przedsiębiorca przekonywał, że warto kierować myśli „na tory dotąd nieznane” i tak dochodzić do innowacji.

- Grono prelegentów warsztatów było naprawdę imponujące. Jestem przekonany, że udało im się zainspirować uczestników i dać im pozytywną energię do działania – mówił obecny na Express Yourself członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza, który podczas otwarcia warsztatów zachęcał młodzież do dodatkowej, „ponadprogramowej” aktywności, która pozwala zbierać doświadczenia. Opowiadał też m.in., że sam w czasach liceum był wolontariuszem WOŚP.

 

PRELEGENCI WARSZTATÓW EXPRESS YOURSELF II

Jurek Owsiak – ten, którego przedstawiać nie trzeba! Prezes Fundacji WOŚP, czyli najbardziej znanej orkiestry w Polsce, która od lat gra dzieciom i seniorom. Dziennikarz radiowy i telewizyjny, działacz społeczny i charytatywny. Przekonał, że dawać jest lepiej.

Petros Psyllos – polski konstruktor, informatyk, popularyzator nauki. Jego prace naukowe dotyczą sztucznej inteligencji oraz systemach analizy obrazów i dźwięku. Zdobywca ponad 16 nagród krajowych i międzynarodowych w dziedzinie wynalazczości. Finalista Imagine Cup - największego konkursu technologicznego, organizowanego przez Microsoft.

Magdalena Bury – Zadroga - psycholog, prezeska Fundacji "W rozwoju", psycholożka. Od lat prowadzi warsztaty rozwoju umiejętności psychospołecznych. Najczęściej podejmuje temat poszukiwania swojej ścieżki zawodowej, a także odkrywania i rozwijania potencjałów.

Małgorzata Kwiatkowska – pedagog pracy, doradca zawodowy. Prowadzi blog kulinarny Bon Appetit Małgorzaty i blog „Sukcesomania – w każdym obszarze Twojego życia”, poświęcony rozwojowi osobistemu, doradztwu zawodowemu, e-marketingowi.

Aleksandra Krzak – doradca zawodowy, pedagog pracy, trener, profilaktyk. Będzie mówić o motywacji i na tworzeniu tzw. filmów motywacyjnych, bazujących na technikach afirmacji i wizualizacji.

Dr Piotr Bębenek – absolwent Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Opolskiej, doktoryzował się w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie. zajmuje się m.in. problematyką finansów, innowacji przedsiębiorstw i rozwojem regionalnym woj. Opolskiego. Szkoli i doradza.

Piotr Koziol – trener i specjalista od uwalniania talentów. Pomaga odkrywać i rozwijać talenty, edukuje edukatorów i rodziców. Prezes fundacji Kwitnące Talenty i twórca Fundacji Kwitnące Talenty.

Piotr Letachowicz – absolwent stosunków międzynarodowych Collegium Civitas w Warszawie; studiów podyplomowych z zakresu PR na SGH oraz zarządzania projektami w SWPS. Zajmuje się współpracą z mediami i komunikacją w mediach społecznościowych. Praktykował w PE.

Bogdan Pszenica - właściciel Narzędziowni, rodzinnej firmy ze Strojca k. Praszki wykonującej formy odlewnicze i oprzyrządowanie odlewnicze. Zaczynał od kołka z kulką do Fiata 126 p. Dziś jego firma znana jest branży motoryzacyjnej na całym świecie. Wśród jej klientów są Volkswagen czy Toyota.

Patryk Szymański - Kulturoznawca, filmoznawca i teatrolog, specjalista od nowych mediów. Freelancer i copywriter. Podróżnik i fotograf. Jest dowodem na to, że posiadanie pracy marzeń jest czymś realnym.