Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Otwarto pierwszy dom seniora wsparty z unijnych pieniędzy

Wydarzenie
29.06.2017

OPOLSKIE DLA RODZINY. Jednoosobowe pokoje z łazienką, pięć posiłków dziennie, zaplecze rehabilitacyjne, atrakcyjny plan zajęć – na takie warunki mogą liczyć podopieczni Domu Seniora Tiliam w Zawadzkiem. Placówka powstała z unijnym wsparciem z RPO Woj. Opolskiego.

- Finansowanie tego rodzaju inwestycji wspiera nasze działania w obszarze Specjalnej Strefy Demograficznej. To dobry przykład inicjatywy przedsiębiorców, która nie tylko wpisuje się w srebrną gospodarkę, ale też stwarza godne warunki pobytu dla seniorów i służy odciążaniu rodzin – mówił obecny na otwarciu placówki w Zawadzkiem (29.06 2017r.) wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek.

Podczas przemówienia Kolek podkreślił też, że inicjatywa ta w pełni wpisuje się program Opolskie dla Rodziny. - Dziękujemy za szybkie i sprawne jej przeprowadzenie. Tego typu oferty są bardzo potrzebne. A ta jest tym bardziej wartościowa, że oferuje opiekę seniorom, ale też jest otwarta na otoczenie zakładając współpracę np. z młodymi wolontariuszami – mówił wicemarszałek.

W Domu Seniora Tiliam w Zawadzkiem jest miejsce dla 30 pensjonariuszy w ramach opieki całodobowej i dla kolejnych 15, którzy wybiorą opiekę dzienną. Dla podopiecznych przygotowano pokoje, z których każdy wyposażony jest w łazienkę i system przyzywania. Można nim w razie potrzeby – np. złego samopoczucia – wezwać pomoc. – Sygnał z tego systemu trafia zarówno do recepcji, jak i pokoi pielęgniarek – wyjaśniała dyrektor Domu Seniora Tiliam Agata Mrózek.

Spośród wszystkich pokoi około 60 proc. to pokoje jednoosobowe. Są też jednak takie, w których może zamieszkać np. małżeństwo, jak również specjalne pokoje dla osób obłożnie chorych. Poza tym w ośrodku są m.in.: sala telewizyjna, jadalnia, zaplecze kuchenne, rehabilitacyjne, miejsce na grill, leżaki, a nawet plac zabaw – dla dzieci, które przyjadą w odwiedziny do dziadków czy małych gości z przedszkola, z którym Dom Seniora zamierza współpracować. – Mamy nadzieję, że przedszkolaki będą mogły u nas np. wystąpić z jasełkami czy innym programem artystycznym – opowiada Mrózek.

Na wyposażeniu ośrodka są też m.in. elektryczne trójkołowe rowery i samochód do przewozu osób niepełnosprawnych. Ma on wozić podopiecznych na specjalistyczne badania, ale też na wycieczki do kina, teatru czy filharmonii. W planach są również warsztaty kulinarne czy kursy obsługi komputera i internetu. – Zależy nam na tym, by nasi mieszkańcy mogli być aktywni, mogli na nowo doświadczać życia i czerpać z niego – zaznacza Agata Mrózek.

- Godny pochwały i powielenia jest Państwa pomysł, by pobyt w Domu Seniora łączył się z rehabilitacją, uprawianiem kultury fizycznej, rozwijaniem przez podopiecznych swych pasji i innej aktywności osobistej. To zapewni pensjonariuszom godne i ciekawe życie – zaznaczył marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła w przekazanym dyrekcji ośrodka Tiliam liście gratulacyjnym.

Podopieczni będą też mieć opiekę rehabilitantów, pielęgniarek, a dwa razy w tygodniu dyżury lekarzy. - Do załatwienia pozostało nam kilka formalności związanych z uzyskaniem zgody wojewody na prowadzenie tego typu placówki. Jeśli taką zgodę dostaniemy pod koniec lipca moglibyśmy przyjąć pierwszych mieszkańców – dodaje Mrózek.

Zapewnia, że zainteresowanie placówką jest. Obecnie chęć zamieszkania w niej zgłosiło 16 osób. Głównie z Opolszczyzny, ale też np. z Niemiec, do których seniorzy ci wcześniej wyjechali. Koszt pobytu w ramach opieki dziennej w Domu Seniora Tiliam, w zależności od pakietu, ma wynosić między 100 a 150 zł za dzień. Cena za pobyt całodobowy w pokoju jednoosobowym ma natomiast wynieść między 4 a 4,3 tys. zł miesięcznie. – Zależeć to będzie między innymi od stanu mieszkańca i tego, jakiej opieki będzie on wymagać – wyjaśnia dyrektor placówki.

- Ten obiekt i inwestycja powstały w ramach naboru na infrastrukturę usług społecznych, który wpisuje się bardzo dobrze w program Opolskie dla Rodziny i wyzwania jakie niesie demografia. Zarząd województwa opolskiego w sumie wybrał do dofinansowania 14 takich projektów – mówił Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), które nabór ogłosiło.

Zaznaczył przy tym, że Dom Seniora Tiliam jest pierwszą gotową już placówką dofinansowaną w ramach tego naboru. Całkowita wartość inwestycji firmy Nadir w Zawadzkiem wyniosła ponad 7,7 mln zł. Wartość przyznanego na ten projekt dofinansowania unijnego to ponad 3,4 mln zł.

Projekty opolskich przedsiębiorców, które zostaną zrealizowane w ramach naboru na infrastrukturę usług społecznych, mają polepszyć dostępność do miejsc opieki. Całkowita wartość wszystkich tych projektów to prawie 119,8 mln zł, a przyznane w naborze unijne wsparcie to ponad 64,5 mln zł. Dzięki realizacji wszystkich tych projektów w woj. opolskim ma powstać 389 miejsc opieki całodobowej, 160 miejsc opieki dziennej i 211 miejsc w tzw. mieszkaniach wspieranych dla osób zależnych (np. starszych).

Nabór dotyczący wsparcia tzw. infrastruktury usług społecznych skierowany był do mikro, małych i średnich firm z Opolszczyzny. Pieniądze można było w nim pozyskać na adaptację, remont, przebudowę, budowę czy rozbudowę lokalu albo budynku. Inwestycje te mają dawać możliwość świadczenia usług na rzecz tzw. osób niesamodzielnych - np. niepełnosprawnych czy starszych. Mogą dotyczyć dziennych lub całodobowych domów opieki, a także tzw. mieszkań wspieranych. - Minimalna kwota dofinansowania w ramach tego naboru wynosiła 500 tys. zł, maksymalna 7,5 mln zł – wyjaśnia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 województwo opolskie ma blisko 950 mln euro, w tym na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu ponad 160 mln euro.